Как се печелят медали от Международна олимпиада?
Най-добрите български ученици по науки всяка година печелят медали от най-силните и престижни олимпиади в света по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия и астрофизика, и изкуствен интелект. Зад тези медали стоят години подготовка за всеки един ученик. Към това трябва да добавим и огромния натрупан опит от техните ръководители и учители, които са обучили десетки поколения олимпийци.
Затова трябва да знаете, че зад всеки олимпиец, който видите с медал от Международна олимпиада стои дълъг път на обучение, хиляди часове труд и преминаване през няколко национални кръга на подбор.
Традиционно най-добрите ни ученици успяват да стигнат до участие на Международна олимпиада между един и три пъти. Най-често – два пъти в 11 и 12 клас. Всичко това идва като резултат на любопитството започнало между 1 и 4 клас, прераснало в сериозен интерес между 5 и 7 клас, полагане на огромно количество труд между 8 и 12 клас с хиляди часове на подготовка и извън училище.
Първи етап – любопитство
Най-добрите ни ученици по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика и астрономия откриват своята страст към науката между 1 и 5-6 клас, и даже по-рано. Искрата на любопитството е заложена във всяко дете, но потенциалът да се отключи сериозен интерес се държи от неговите учители и родители. Те са хората, които поставят началото на неговото приключение в света на науката.
Втори етап – засилен интерес
В България децата до 6 клас изучават отделно математика и сборно останалите природни науки в общи предмети. След 6 клас химията, биологията и физиката се отделят в отделни предмети и тогава обикновено се появява Учител, който запалва децата по науката.
Това е времето, когато започва сериозната подготовка на един бъдещ олимпиец. Националните олимпиади по природни науки стават притегателна възможност за участие на най-добрите ни ученици. От периода 4 -7 клас и чак до 12 клас децата участват всяка година в общинските, областните и националните кръгове на конкретната олимпиада. Но това е само началото.
За тези ученици трупането на нови знания води само до желание да научат още. С годините училището става тясно за техните възможности и те започват да посещават школи, да търсят допълнителни материали, да се организират на групи или да си правят самоподготовка.
Хилядите часове, отделени за учене, са изцяло по тяхно желание, затова те не го приемат за тежест, а напротив – търсят повече време за него.
Трети етап - 1% талант, 99% труд
За да достигне участие в разширения национален отбор по дадена наука, ученикът преминава обикновено през 3-4-5 години участия на националната олимпиада. За най-престижните Международни олимпиади се излъчват учениците, класирани на първите места от националния кръг в 10 и 11-12 клас. Става дума за най-добрите 10-15 ученици в България, явили се на олимпиадите за горните класове.
Но… приключението тепърва предстои. Участието в разширения национален отбор ги праща на интензивен подбор, подготвен от екипи заедно с ръководителите на отборите, които са университетски преподаватели, професори от институти на БАН, някои от най-добрите учители по природни науки в страната, които цял живот са отдали, за да подготвят десетки поколения медалисти и разбира се, бивши олимпийци, които предават знанията си на следващото поколение.
При различните дисциплини етапите се различават, но най-честият вариант е, че при подбора учениците трупат още знания, много над нивото на училищната подготовка, след което преминават още един сет от изпити, преди да бъде излъчен официалният национален отбор на България по съответната наука.
Преди олимпийците да си стегнат багажите за Международните олимпиади идва времето на финалната подготовка. В нея ръководители, преподаватели и бивши олимпийци полагат финалните усилия да подготвят най-добрите ни ученици за годината.
Финал – участие на Международна олимпиада
След всичките подготовки идва най-очакваният момент за всеки ученик от националните отбори – участието на Международните олимпиади.
Много е важно да посочим, че медалите не са самоцел на тези деца. Медалите са резултат на техния труд.
Участието на Международна олимпиада не е просто състезание – това е изключително преживяване. Учениците завързват връзки с най-добрите ученици от цял свят.
Много научни кариери и партньорства започват точно тук – на Международната олимпиада като ученици.
Това са бъдещите учени на света по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрономия и астрофизика, и изкуствен интелект.