20/05/2026

Софийският университет и СООПН подписаха меморандум в подкрепа на българските олимпийци по природни науки

СУ - СООПН - меморандум за разбирателство

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН) подписаха меморандум за разбирателство в подкрепа на българските национални отбори по природни науки и устойчивото развитие на олимпийското движение в България. Меморандумът бе подписан в началото на май от ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и Елена Маринова, член на Управителния съвет на СООПН. Днес екипът на Сдружението се срещна с доц. д-р Първан Първанов, временно изпълняващ длъжността ректор на СУ. На срещата бяха обсъдени редица теми, свързани с най-добрите български ученици по природни науки.

Меморандумът стъпва върху дългогодишната връзка между Софийския университет и олимпийската общност в България. Значителна част от ръководителите и преподавателите на националните отбори по природни науки са преподаватели и учени от Университета, а много от българските олимпийци продължават своето образование именно в Софийския университет.

С подписването на документа двете страни заявяват общата си воля за дългосрочно партньорство в подкрепа на изявените ученици по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия, география и изкуствен интелект.

Споразумението предвижда сътрудничество в няколко основни направления. Сред тях са подкрепа за подготовката на националните отбори чрез провеждане на лекции, семинари, подготвителни занятия и срещи в университетска среда, както и съдействие за методическата и експертната работа на ръководителите и преподавателите.

Софийският университет и СООПН ще си партнират и при реализирането на Националната изложба „Фантастични умове“, която представя най-добрите български олимпийци по природни науки и техните международни успехи. Меморандумът предвижда изложбата да бъде представяна в централните пространства на Ректората и във факултетите на Университета, както и организирането на съвместни публични събития и срещи с олимпийци, преподаватели и студенти.

От Сдружението подчертават, че меморандумът е важна стъпка към по-устойчивото развитие на олимпийското движение в България и към изграждането на още по-силна връзка между средното и висшето образование в подкрепа на талантливите млади хора на България.

Share this post:
Facebook
LinkedIn

Прочетете повече за българските успехи: