БЛИЦ ИНТЕРВЮ С ФЕОДОР И КАЛИНА, СЪСТЕЗАТЕЛИ ПО АСТРОНОМИЯ
- Представи се в едно изречение!
Ф: Аз съм Феодор Светланов Кономаев.
К: Лудо дете на 18, което ходи по планините, наблюдава с телескопи и постоянно се усмихва
- В момента се занимавам с:
Ф: Астрофизика, астрономия и физика.
К: С хората от катедра „Астрономия“ на СУ организираме много интересни неща – кръжок, наблюдения, лекции и се радвам, че мога да съм част от това. Правя и доста наблюдения и събирам данни, за да напиша научна статия. Готвя се за малкото останали състезания, за матури, за бал. И естествено ходя по планините постоянно, обикалям страхотни места и се радвам на всичко около мен.
- Как те наричат приятелите?
Ф: Обикновено ме наричат Федя, но в на последната международна един колумбиец ми измисли прякор – Магнус.
К: Кали.
- Последното международно състезание, на което участва ?
Ф: X-та Международна Олимпиада по Астрономия и Астрофизика, Бубанешвар, Одиша, Индия. (декември 2016, бел. ред.)
К: Международен турнир на младите физици през 2016г. в Русия.
- Първата ти мисъл в деня на олимпиада?
Ф: „Няма да се справя.“
К: “Не може ли да започват малко по-късно, не ми се става…”
- Кога би се отказал да решиш една задача?
Ф: Когато са минали пет минути след края на теоретичния кръг и е крайно време да започна номерирането на страниците и попълването на бланките.
К: Когато олимпиадата е 4 часа, а имам още три други задачи :D
- С кой известен учен би искал да срещнеш?
Ф: Професор Стивън Уилям Хокинг.
К: Карл Сейгън
. - На кого се възхищаваш?
Ф: На своите ръководители по астрономия.
К: На Боян Петров, защото съчетава науката с височинния алпинизъм, бори се за опазването на българската природа и доказва, че човек може да постигне много, работейки здраво. Пожелавам му само успехи и един ден да четем и за вторите седем.
- Най-големия компромис, който правиш заради подготовките?
Ф: През последните два месеца посветих страшно много време на подготовката си по астрофизика.
К: Не празнувах Рождения си ден, защо трябваше да бъда на състезание по физика в Сандански. Което не беше лошо, защото пак си изкарах супер, но по-голям „компромис“ от това не мога да измисля – състезанията са си част от живота ми.
- Най-ценното, което състезанията ми дадоха..?
Ф: Познанството с много хора, с които споделям толкова много общи неща. Запознах се с толкова прекрасни хора като моите настоящи ръководители.
К: Всички невероятни спомени, за които се сещам. Знанията определено са най-полезното нещо, но най-ценни за мен са спомените и приятелите. Защото вече главата ми не побира всички случки, които сме преживели по състезания къде ли не и мога да разказвам с дни и винаги с усмивка. Запознах се с хора, които обичам и много ценя и винаги ще съм благодарна, че ги има.
- Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
Ф: 4-годишен: космонавт; 6г.- палеонтолог или астронавт; 11г. – астроном;
14г. – програмист; 15г. – астрофизик; 16г. – космолог; 17г. – астрофизик програмист.
К: Художничка, стюардеса, интериорен дизайнер, астронавт, сеизмолог…
- Най-красивата страна, в която си бил?
Ф: От природна гледна точка – Индия, от културна – Киргизия и Русия, от архитектурна – Катар. Но като цяло – България.
К: България.
- Любим момент/ история от състезание?
Ф: Може би награждаването на XIX Международната Олимпиада по Астрономия в Киргизия.
К: Ох, толкова са много, че е невъзможно да посоча любим. Ще се пробвам с няколко... Миналата година на втори кръг по астрономия влязохмe в стаята с кебапчета. В Димитровград се натъкнахме на някакъв фестивал и решихме да се включим в хорото (с доста скромните си умения). Бяхме в Пловдив и звъннахме на пицария в Русе да си поръчаме пица. В Севлиево ни заваля брутален сняг (през октомври) и едвам се прибрахме, но пък си взехме една котка и си я донесохме в София. В Кюстендил търсихме илюминати. В Пловдив гоних влак на високи токчета и с тежък куфар, а пък във Варна на фара един особено интересен местен човек, попрекалил с виното, ни каза, че човек винаги трябва да е романтичен. Май трябва да спра дотук :D
- Аз съм малко дете. Обясни ми астрономията с изречение-две!
Ф: Астрономията е науката за вселената като цяло и всяка нейна част поотделно. Изучаването ѝ разкрива на човека истинските мащаби на всемира и дава на човек нов поглед върху живота и света.
К: Учим се да разбираме Вселената!
- Защо астрономия?
Ф: От четиригодишен ми купуваха енциклопедии за космоса. Това отключи интереса ми към тази наука. С нетърпение чаках да стана пети клас, за да мога да започна да посещавам кръжока във варненската обсерватория. Попаднах при госпожа Ева Божурова. Ходех на метеорни експедиции и слушах лекции в обсерваторията. Тогава разбрах и за олимпиадата по астрономия…
К: Защото всички сме в канавката, но някои от нас гледат към звездите! (Оскар Уайлд)
- Опиши астрономията с три думи:
Ф: Интересна, необятна и красива.
К: Красива, итересна наука.
- Защо и за кого тя е полезна?
Ф: За всички, за цялото човечество.
К: Реално погледнато, за всички. Изследвайки небесните тела, правим открития, които после могат да се приложат във всички останали сфери.
- Астрономите са готини, защото:
Ф: Това са хората, с които можеш да запалиш лагерен огън на покрива на индийското общежитие и да прекараш най-прекрасните вечери в живота си.
К: Защото са всеотдайни в това, което правят, на всяка цена ще ти помогнат и се забавляват страхотно!
- Най-великото изобретение, измисляно някога:
Ф: Колелото. Последвано от лоста и макарата.
К: Колкото и да е клиширано - компютър.
- Ако можеше да създадеш каквото и да е изобретение, какво би било то?
Ф: Заради „парадокса за дядото“ не бих избрал машината на времето, а по-скоро хипердрайва от „Междузвездни войни“.
К: Генератор на енергия от възобновяеми източници, достатъчно малък, но и достатъчно мощен, че да е достатъчен за голям брой хора.
- Астрономия или астрофизика?
Ф: От състезателна гледна точка, Олимпиадата по астрономия предлага много по-добри и интересни задачи от тази по астрофизика. Там се изисква интелект и придобит усет. Олимпиадата по астрофизика се свежда нерядко до скоростно решаване на задачи или пък до задачи по математика.
От научна гледна точка по-интересна ми е астрофизиката. С нея искам да се занимавам и вбъдеще.
К: Астрофизика.
- Плутон планета ли е?
Ф: Не, разбира се.
К: Не точно, планета-джудже е.
- Любимо съзвездие?
Ф: Кил.
К: Орион.
- Вярваш ли в извънземни?
Ф: Няма причина, която да ме кара да смятам, че не съществуват.
К: Те или съществуват, или не. Няма как да вярвам в тях. Дали има или няма според мен – отговорът е: не знаем.
- А в зодии? Коя зодия си?
Ф: Водя се стрелец, иначе съм змиеносец. Но това е като не отчитаме прецесията на земната орбита… Ама по-скоро съм си магаре.
К: Когато съм се родила, Слънцето е било между съзвездията Водолей и Риби. НО
Това няма никакво значение :) Разположението на небесните тела на фона на звездите в момента на раждане на човек не влияят по какъвто и да е начин на формирането на неговия характер, на постъпките му и на това какво го очаква.
- Как изглежда Слънчево затъмнение, гледано от Луната?
Ф: Ако става дума за слънчево затъмнение (луната затъмнява слънцето за земния наблюдател), от луната бихме виждали само осветената част на земята.
Обаче ако става дума за затъмнение на слънцето от земята за наблюдател от луната, то би било много зрелищно. Ще се вижда земната атмосфера, през която се пречупват слънчевите лъчи. Освен това ще се вижда и красивата слънчева корона.
К: Ако на Земята се наблюдава слънчево затъмнение и си на страната на Луната, обърната към Земята, ще видиш осветената от Слънцето Земя и Лунната сянка, плъзгаща се по диска ѝ.
Ако пък на самата Луна се наблюдава Слънчево затъмнение, ще видиш диска на Земята да преминава пред Слънчевия.
- Какво предстои на астрономията? Кои открития очакваш с нетърпение?
Ф: Предстоят много нови открития. Надявам се да се намери начин на предаване на информацията със скорост, по-висока от тази на светлината, въпреки че едва ли ще има такава възможност. Очаквам в скоро време човечеството да погледне към вселената по нов начин, използвайки вече не само електромагнитните, но и гравитационните вълни.
К: Определено астрономията я чакат доста добри години. Предстои пускането на няколко нови телескопа: Космическият телескоп Джеймс Уеб ще бъде пуснат в експлоатация в края на 2018г. Огледалото му ще е с диаметър 6,5м (в сравнение – на Хъбъл е 2,4м). До 2024г. се очаква пускането няколко огромни наземни телескопа в Чили, на Хаваите и в САЩ.
С помощта на всичко това смятам, че ще можем да напреднем много в различните астрономически проучвания и дори не мога да си представя докъде ще стигнем. Очаквам го с голямо нетърпение.
- Родното ти място?
Ф: Град Варна.
К: София.
- Любимо занимание?
Ф: Харесвам информатиката (в информатическа паралелка съм), но ме влече и ботаниката (градинарството).
К: Да ходя в планината. С приятеля ми се стараем да прекарваме там колкото се може повече време и определено мечтаем да обиколим и българските и чуждестранните планини и да се качваме по все по-високи върхове.
- За какво мечтаеш?
Ф: Световна държава с общ език, култура и управление.
К: Да успея да изкача много високи върхове. И нищо да не се променя, защото съм изключително щастлива сега. Мечтая да виждам повече усмивки по улиците :). Вярвам неизменно в хората и си мечтая всички да споделят тази моя вяра.
- Кой е отговорът на всички въпроси?
Ф: Според една книга („Пътеводител на галактическия стопаджия“) е 42. Според мен универсален отговор съществува и трябва да бъде открит.
К: 42.
- В какво се крие красотата на науката?
Ф: В разбирането на механизма на действие на вселената, явленията и вникването на човечеството все по-надълбоко в познанието, търсейки смисъла на всичко и горепосочения отговор на всички въпроси.
К: В това, че винаги задава въпроси и съмнява. Никога не се примирява с нещо неизвестно, а търси неговото обяснение. В това, че не ѝ пука дали „вярваш“ в нея или не – ако нещо е факт, то си остава факт, колкото и някой да твърди, че не вярва.
- Кокошката или яйцето?
Ф: Коацерватната капка.
К: Яйцето, твърдо сварено, със сол и червен пипер или по панагюрски.
- Какъв си бил в предишния си живот?
Ф: Не вярвам в прераждането. Би било жалко, ако хората се прераждат, но би било жалко и ако човешката душа изчезва.
К: Звезда. В края на живота си избухнала като свръхнова, вследствие на което се синтезирали химичните елементи, от които съм изградена сега.
- Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
Ф: Квадрант.
К: Сигнална ракета или нещо, което би ми помогнало да оцелея (аптечка) и да се върна невредима вкъщи. Прагматична съм, знам.
- Книга или електронен четец?
Ф: Тъй като съм традиционалист, предпочитам книгата.
К: Книга.
- Проза или поезия?
Ф: Предпочитам поезия.
К: Поезия.
- Рок или рап?
Ф: Рок, разбира се.
К: Рок.
- Театър или кино?
Ф: Опера.
К: Кино.
- Планина или море?
Ф: Тъй като съм роден в морски град, интерес за мен представлява изследването на вътрешността на континента. По време на лагерите за подготовка ходих на много походи в планината, от които останах много доволен.
К: Планина (ако на някого още не му е станало ясно :D )
- За или против униформите в училище?
Ф: Твърдо против.
К: Против (но ЗА това да се съобразяваш какво обличаш)
- Изгрев или залез?
Ф: Изгрев. Това е краят на дългата наблюдателна нощ и началото на новия ден.
К: Залез.
- Какво ти предстои в следващите месеци?
Ф: Подготовки. Състезателният сезон няма край.
К: Олимпиада по астрономия, после матури, после бал. Кандидатстване и после цяло лято в Рила, в Пирин и в Родопите.
- Кого искаш да поздравиш?
Ф: Искам да поздравя своите ръководители, които изградиха състезателя в мен – доктор Ева Стефанова Божурова и господин Захари Дончев Дончев. Без тях аз нямаше да бъда човекът, който съм, и нямаше да стигна дотук.
К: Учените и преподавателите от катедра „Астрономия“, за това, че са страхотни, готини и ми помагат с всичко.
Никола Каравасилев, който отделя почти цялото си време, за да обучава хората като мен и освен това е и много добър приятел.
Милен Минев и Ганчо Ганчев – докторанти в катедра Астрономия и като цяло най-готините приятели, които мога да имам
Ангел Димитров – за това, че е винаги до мен защото го обичам безкрайно много
И всички, на които им се налага да ме търпят рано сутрин, преди да си изпия третото кафе.
- Какво си пожелаваш оттук нататък?
Ф: Да давам от себе си каквото мога и, ако е рекъл Господ, това да даде добри резултати.
К: Здраве за мен и всички около мен.
- Съвет към младите състезатели?
Ф: В последно време все повече се убеждавам, че всичко е възможно и че няма непостижими неща за човешкото същество, в частност – състезателя. Разбрах, че абсолютно всичко е постижимо, ако се положат необходимото количество труд и упоритост.
Моят ръководител, господин Дончев, неведнъж ми е казвал, че за пълен успех на едно състезание са необходими три неща – познания, спокойствие и късмет, като и трите са еднакво важни. Две от тях зависят от самия човек и за тях той сам трябва да се погрижи.
К: -
Феодор Кономаев е олимпиец от националните отбори по астрономия и астрофизика, а Калина Стоименова - от отбора на Младите физици и кръжока по астрономия.