Годишни срещи

  • Втора годишна олимпийска среща

    На 6 март 2012 година, от 17.00 часа, в зала „Триадица” на Грандхотел София, се проведе Втората годишна олимпийска среща. Събитието беше по инициатива на Фондация „Америка за България” и се организира от „Сдружение на ръководители на олимпийските отбори по природни науки”. 

    В срещата взеха участие ръководители, състезатели и медалисти от българските национални олимпийски отбори по астрономия, астрофизика, биология, информатика, лингвистика, математика, физика, химия и отбора на младите физици.

    Българските олимпийци по природни науки завоюваха през 2011 година на международните, балканските и традиционните олимпиади 46 златни, сребърни и бронзови медала.

    „Сдружение на ръководители на олимпийските отбори по природни науки” финансира подготовката и участието на българските национални олимпийски отбори по астрономия, астрофизика, биология, информатика, лингвистика, физика, химия и отбора на младите физици за втора поредна година с тригодишен грант по проект от Фондация „Америка за България”.

     

  • ТРЕТА ГОДИШНА ОЛИМПИЙСКА СРЕЩА

    На 16 декември, от 15.00 часа Президентът на Република България Росен Плевнелиев беше домакин на Третата годишна олимпийска среща. Събитието се организира за трета поредна година от Сдружение на ръководители на олимпийските отбори по природни науки с подкрепата на Фондация „Америка за България“. 

    В Третата годишна олимпийска среща участваха ученици от олимпийските отбори на България по математика, информатика, астрономия, биология, химия, физика, лингвистика и от отбора на младите физици. През 2013 година те спечелиха за родината си 65 медала и почетни грамоти в повече от петнадесет международни олимпиади и състезания. Заедно със своите възпитаници в срещата участваха техни учители, ръководители на олимпийски отбори, учени и преподаватели от БАН, СУ „Св. Климент Охридски" и други авторитетни академични институции от цяла България. 

    Президентът Росен Плевнелиев за пръв път беше домакин на годишната олимпийска среща.

  • ЧЕТВЪРТА ГОДИШНА ОЛИМПИЙСКА СРЕЩА 2015 Г.

    През последната година олимпийците ни по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия са завоювали 61 медала и 7 почетни грамоти.

    Над сто гости, сред които олимпийци, техни ръководители и преподаватели събра Четвъртата годишна олимпийска среща в Националния археологически музей в София.

    Събитието се провежда под патронажа на президента на Република България Росен Плевнелиев и е организирано от Сдружението на ръководители на олимпийските отбори по природни науки.

    За да отбележат успехите на състезателите от националните ни отбори по природни науки, приветствия и пожелания за бъдещи успехи изказаха и проф. Николай Денков, заместник-министър на образованието и науката, експерти от министерството, Десислава Тальокова от Фондация “Америка за България”, Алексей Христов от Американска фондация за България и Деница Маркова от националния ни отбор по математика

    „Гордеем се изключително много с вас и с вашите постижения – те не идват даром, те са резултат от дългогодишна и упорита работа.“ – така президентът приветства младите надежди на България и техните ръководители за отдадеността им. Той заяви, че смята спечелването на титлата „Мъж на годината 2014“ от учителя по физика Теодосий Теодосиев за знак за една нова България.

    Репортаж за събитието и кратко интервю с един от състезателите от националния ни отбор по астрономия – Константин Карчев, вижте тук.

  • ПЕТА ГОДИШНА ОЛИМПИЙСКА СРЕЩА 2016 Г.

    През 2015 г. участниците от националните олимпийски отбори на България по природни науки - младежи на възраст 14 - 19 години - завоюваха за страната ни 68 медала и 6 почетни грамоти в петнадесет от най-престижните международни състезания. Стефан Иванов от ПМГ "Акад. Н. Обрешков", Бургас (8 кл.) стана абсолютен първенец сред всички състезатели на Международната олимпиада по астрономия, а Христо Венев от СМГ (11 кл.) зае абсолютно първо място на Балканската олимпиада по информатика.

    През 2015 г. България бе домакин на две престижни международни състезания – Балканска олимпиада по информатика (Русе, 28.06 - 03.07. 2015 г.), и Международната олимпиада по лингвистика (Благоевград, 20 - 24.07. 2015 г.).

    На 12 януари 2016 г. (вторник) в София се проведе петата годишна олимпийска среща, едно от централните събития в календара на СРООПН. По традиция, срещата се проведе под патронажа и с присъствието на президента на Република България Росен Плевнелиев. Той поздрави състезателите и отбеляза: “Високо ценим всяко едно отличие, което вие печелите за себе си, но и за България - и всяка година ставате по-добри от най-добрите. Вашият успех на световната сцена е и плод на всеотдайната работа на вашите учители – дълбок поклон пред тях! Най-отговорно заявявам, че тези големи учители на България са и големи българи, които са се посветили на таланта на нацията.

    България има своето ново поколение – талантливо, което расте, твори и успява. И когато вие сте бъдещите лидери на страната, аз съм толкова спокоен, когато мога да покажа на нацията вашите успехи!”

    Г-жа Ваня Кастрева, заместник-министър на образованието и науката, също изказа своите впечатления за достиженията на младите учени. “Успехът ни обаче е такъв, защото сме всички заедно – защото всеки един  е отделил от средствата си, от времето, от таланта си, за да го посвети на образованието”, заяви г-жа Кастрева.

    Джордж Зарубин, президент на Фондация “Америка за България”, която от години подкрепя дейността на отборите, не пропусна да благодари и да отбележи тези успехи като повод за национална гордост за всички българи.

    Думата взе и председателят на СРООПН Алексей Христов. Той представи новосформирания Съвет за развитие, който ще има консултативна функция към Сдружението, и обяви планираните инициативи на организацията за 2016 г. – създаване на Младежка Европейска олимпиада по информатика, Втора национална олимпийска конференция по природни науки, Олимпийски седмици на науките.

    Цялата новина можете да прочетете тук.

  • ШЕСТА ГОДИШНА ОЛИМПИЙСКА СРЕЩА 2016 г.

    София, 22 декември 2016 г. – По време на Шестата годишна олимпийска среща под патронажа на президента Росен Плевнелиев, която се проведе в Археологическия музей, беше анонсирано едно от най-важните събития за отборите на България в предстоящата година – основаването на Международна младежка олимпиада по информатика. През 2017г. първото по рода си за Европа състезание EJOI (Европейска младежка олимпиада по информатика) ще посрещне млади състезатели от цяла Европа, които ще покажат знания и умения в дисциплината.

    По време на Шестата годишна олимпийска среща президентът Росен Плевнелиев съобщи успехите на олимпийските отбори по природни науки за изминалата 2016 година, които се равняват на 9 златни, 27 сребърни, 37 бронзови, както и 6 почетни грамоти.

    „България е един от лидерите на всички времена в ранг листата на международните състезания. Изключителните успехи на българските олимпийци и техните ръководители са предпоставка за едно голямо събитие за Европа, което може да бъде реализирано у нас. То несъмнено ще затвърди силните позиции на България в областта на състезателната информатика в международен план“, разказа председателят на организационния комитет на EJOI, Елена Маринова, допълвайки, че олимпиадата ще се осъществи в София от 7 до 13 септември. По време на официалното събитие беше анонсирано и основаването на алумни мрежата на олимпийските състезатели. По този повод приветствия отправи Дико Михов, носител на златен медал от Международната олимпиада по математика 1984 г., който да даде пример на алумните със своята подкрепа и съпричастност към работата с талантливи ученици в България.

    През 2016 г. участниците от националните олимпийски отбори по природни науки - младежи на възраст 14 - 19 години, са завоювали за България 73 медала, сред които: 9 златни, 27 сребърни, 37 бронзови, както и 6 почетни грамоти. „Няма по-добра инвестиция от подкрепата на олимпийските ни отбори по природни науки. Вярвам, че участието на тези деца е безценен опит. Надяваме се тези успехи да продължават още дълги години“, сподели Наталия Митева, програмен директор, „Образование и библиотеки", Фондация „Америка за България“. Сред последните големи успехи е завръщането на олимпийския отбор по астрономия, който пристигна от Индия с един сребърен, два бронзови медала, две почетни грамоти, както и златен медал в отборния тур на олимпиадата. Поздрав от името на всички тазгодишни състезатели от националните ни отбори отправи и Виктория Христова, носител на бронзов медал от Международната олимпиада по биология 2016 г. в Ханой, Виетнам.

     

    Снимки: Гергина Георгиева, Северина Спиридонова

  • СЕДМА ГОДИШНА ОЛИМПИЙСКА СРЕЩА 2017 г.

    На тържествена церемония на 18 декември 2017 г. в Президентството отпразнувахме успехите на българските олимпийски състезатели по природни науки. 

    Ежегодното официално събитие отново се проведе под патронажа и с домакинството на Президента на Република България. Като държавен глава г-н Румен Радев се изправи за първи път пред олимпийската общност, и заедно с представители от институциите, бизнеса и ръководители от елитните училища и университети в страната, отбеляза рекордния брой спечелени медали през 2017 г.

    За изминалия сезон състезателите от националните отбори по математика, информатика, физика, химия, биология, математическа лингвистика, астрономия и астрофизика могат да се похвалят с цели 97 отличия - от тях 17 са златни медали, 31 - сребърните, 47 - бронзовите, както и 2 почетни грамоти.

    През 2017 г. младежите на възраст 14 - 19 години постигнаха тези рекордни за последните години резултати в близо 20 от най-престижните международни форуми по природни науки по цял свят. Сингапур, Ирландия, Бразилия, Тайланд, Естония, Иран, Индонезия, Китай  и др. - навсякъде българското знаме се е вяло с особена гордост. Равносметката посочва и две домакинства на страната ни - на Младежката балканска олимпиада по математика през юни във Варна, и инициирането на първата Европейска младежка олимпиада по информатика (eJOI)  през септември в София. Страната ни е силна и в отборните представяния - отличията по лингвистика ни поставиха в топ 3 на световната ранглиста по общ брой медали, а заслугите на информатиците ги отведоха в „Клуб 100“, т.е. броят на медалите, получени от български състезатели от 1989 г. досега, надмина 100, като само още 4 страни са постигали този успех. 

    Прочетете повече тук.

    Снимки: Гергина Георгиева, Антония Янкова

  • ОСМА ГОДИШНА ОЛИМПИЙСКА СРЕЩА 2018 г.

    Вчера, 19.12.2018 г., в Археологическия музей към БАН се проведе Осмата Годишна Олимпийска среща, превърнала се в централно събитие в календара на СООПН. Срещата е тържествен повод, който среща настоящи състезатели, техните ръководители и всички замесени в успехите на талантливите ни ученици в областта на природните науки - астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.

    През 2018 г. участниците от националните олимпийски отбори по природни науки - донесоха цели 72 медала, сред които: 18 златни, 33 сребърни, 21 бронзови, както и 8 почетни грамоти.

    Традиционно Олимпийската среща се провежда под патронажа и с присъствието на президента на Република България. По време на днешната церемония г-н Румен Радев поздрави състезателите и им пожела още много успехи и през идната 2019 година: "C вcичĸo, ĸoeтo пocтигaтe, виe гpaдитe cвoeтo бъдeщe, нo извъpшвaтe и eднa изĸлючитeлнa oбщecтвeнoпoлeзнa дeйнocт, зaщoтo вaшитe ycпexи ca нaй-дoбpaтa peĸлaмa нa Бългapия пpeд инвecтитopитe дa избиpaт cтpaнaтa ни".

     

    Приветствия за успехите от изминалата състезателна година чухме и от заместник-министъра на образованието г-жа Деница Сачева, и от програмния директор Образование на големия олимпийски спонсор, Фондация “Америка за България”, г-жа Наталия Митева.

    Председателят на УС на СООПН Алексей Христов изказа своите благодарности от името на Сдружението към всички, съпричастни на олимпийската кауза вече години наред. От страна на учениците  в церемонията взеха участие и тазгодишни златни медалисти - Здравко Иванов (златен медалист от отборите по лингвистика и сребърен по биология) и Борислав Антов (златен медалист от Международната и от Балканската олимпиади по математика – 2018 г.).

     

    Цялата новина от събитието прочетете тук.

  • Девета годишна олимпийска среща 2019 г.

    Отново настъпи онова време на година - празничното настроение подрани, и го наричаме така, защото днес в Археологическия музей към БАН отпразнувахме края на състезателната година и успехите на състезателите по природни науки. По традиция тържественото събитие се провежда под патронажа и с присъствието на президента на Република България. Срещата - девета подред - събира настоящи състезатели, техните ръководители и учители, и всички замесени в успехите на талантливите ни ученици в областта на природните науки - астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия. На събитието присъстваха и членове на Съвета за развитие на СООПН, спонсори и партньори на Олимпийското сдружение.

     

    Почти всички национални отбори се завърнаха с медал за всеки свой участник - над 95% успеваемост! През 2019 г. участниците от националните олимпийски отбори по природни науки донесоха цели 76 медала, сред които: 12 златни, 38 сребърни, 26 бронзови, както и 3 почетни грамоти. 

    По време на днешната церемония г-н Румен Радев поздрави състезателите и им пожела още много успехи и през идната 2020 година: “За да може една държава със 7-милионно население да се мери с гиганти като САЩ, Русия, Китай, Япония, това означава, че тази държава има най-важния капитал за всяка една нация - талантливи млади хора. И те ще направят днешния ден успеха на бъдещето. Продължавайте да бъдете лицето на нашата реклама пред света.”

    Приветствия за успехите от изминалата състезателна година чухме и от програмния инспектор по образованието на генералния олимпийски спонсор, Фондация “Америка за България”, г-жа Ирина Илиева

    Председателят на УС на СООПН Алексей Христов изказа своите благодарности от името на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки към всички, съпричастни на олимпийската кауза вече години наред. От страна на учениците  в церемонията взеха участие и тазгодишни медалисти - Матей Петков (златен медалист от Международната олимпиада по лингвистика - 2019) и Евгени Кайряков (двукратен сребърен медалист от Международната и Балканската олимпиади по математика 2019).

    Цялата новина прочетете тук