Архив - 2019

  • Куп медали от 15-ата Жаутиковска олимпиада в Казахстан

    33 български ученици от 5 училища взеха участие в 15-ото издание на престижната международна Жаутиковска олимпиада, която се проведе от от 9 до 15 януари 2019 г. в Алмати, Казахстан. Делегатите ни тази година представляваха

    Софийската  математическа гимназия, Първа частна математическа гимназия, Национална природо-математическа гимназия, Математическа гимназия Варна и ППМГ Бургас. Дисциплините, които IZhO събира, са математика, физика и компютърни науки, което прави състезанието едно от най-любопитните за нас, а и страхотен повод да открием състезателната година всяка зима.

     

    Мотото на Жаутовската олимпиада е “Great friendship through collaboration in Physics and Mathematics”, а самата тя се провежда от 2005 насам, България участва впоследствие, редом до държави като Грузия, Армения, Узбекистан, Иран, Чехия, Румъния, Турция, Сърбия и др.

    Равносметката за IZhO 2019: българските ученици завоюваха 6 златни, 6 сребърни и 9 бронзови медала!

    Вижте всички резултати тук.

     

    Математика:

    • Евгени Кайряков, 11 клас, СМГ - златен медал (първо място в ранглистата)
    • Кристиян Василев, 12 клас, ПЧМГ - златен медал (второ място)
    • Кристиян Минчев, ППМГ Бургас  - златен медал (четвърто място)
    • Димитър Ясенов, МГ Варна - сребърен медал
    • Иван-Александър Мавров, 12 клас, СМГ - сребърен медал
    • Иво Зерков, СМГ - сребърен медал
    • Галин Тотев, ППМГ Бургас  - бронзов медал
    • Златина Милева, МГ Варна - бронзов медал
    • Борислав Кирилов, 9 клас, ПЧМГ - бронзов медал

    Физика:

    • Георги Александров, 12 клас, СМГ - златен медал
    • Васил Николов, 11 клас, ПЧМГ - сребърен медал
    • Стефан Иванов, 12 клас, ППМГ Бургас - сребърен медал
    • Иво Петров, 11 клас, СМГ - бронзов медал
    • Любомир Шойлев, ППМГ Бургас  - бронзов медал
    • Ириней Василев, НПМГ - бронзов медал
    • Петър Димитров, НПМГ - бронзов медал

    Информатика:

    • Радослав Димитров, 12 клас, МГ Пловдив (в отбора на ППМГ Бургас) . златен медал (второ място в ранглистата)
    • Мартин Копчев, 9 клас, ПМГ Габрово (в отбора на ПЧМГ) - златен медал
    • Иво Карагьозов, 11 клас, МГ Варна - сребърен медал
    • Георги Петков, 9 клас, СМГ - бронзов медал
    • Константин Каменов, 9 клас, СМГ - бронзов медал

     

    А отборите бяха следните:

    1. НПМГ: Александър Милчев, Велизара Захариева, Димитър Ангелов, Петър Димитров, Ириней Василев, Звездин Бесарабов, Петър Петров

    2. ПЧМГ: Васил Николов, Михаела Гледачева, Борислав Кирилов, Спасиян Тодоров, Кристиян Василев, Мартин Копчев
      - с ръководители Никола Каравасилев (физика) и Ирина Шаркова, математика

    3. СМГ: Георги Александров, Иво Петров, Иван-Александър Мавров, Иво Зерков,  Евгени Кайряков, Константин Каменов, Георги Петков -
      с ръководители: Илиана Цветкова (математика), Петя Тодорова (математика), Васил Тинчев (физика)

    4. МГ Варна: Калина Георгиева, Иво Карагьозов, Димитър Опърлаков, Силви Койчева, Златина Милева

    5. ППМГ Бургас: Орлин Кучумбов, Кристиан Минчев, Галин Тотев, Стефан Иванов, Любомир Шойлев, Радослав Димитров, Виктор Балтин

     

    Снимка: MediaBricks.bg

  • Медалистите през 2018 - 84,000 километра по света и 72 медала

    В периода на равносметки и ние от СООПН не забравяме да отбележим олимпийските такива. През 2018 година нашите състезатели по математика, информатика, лингвистика, биология, химия, физика и млади физици, астрономия, астрофизика пропътуваха 84, 174 км. по света. Околосветските пътешественици посетиха страни като Китай, Япония, Шри Ланка, Иран, Португалия, Словакия, Русия и други. Десетки ученици се класираха за национални представители, или иначе казано - националните български отбори по природни науки, участвайки в над 15 международни и балкански състезания.

    На 19 декември се състоя Осмата годишна олимпийска среща под патронажа на Президента Румен Радев, когато и по традиция отбелязахме успехите на учениците -  цели 72 медала, сред които: 18 златни, 33 сребърни, 21 бронзови, както и 8 почетни грамоти. Заедно с тези 72 отличия, олимпийската статистика достига все по-големи висини: от 1959 г. досега националите са донесли за България общо 893 медала - 167 златни, 308 сребърни, 418 бронзови.

    Миг преди да рестартираме, си припомняме (хронологично)  кои бяха отборите от изминалия сезон и какви са резултатите
    на финала, след целогодишна подготовка с множество учители и ръководители:

     

    Международна Менделеевска олимпиада по химия - 23 - 29 април, Минск, Беларус

    Ръководители: Христо Димитров Чанев, Даниела Цекова

    1. Петър Христов, 12 клас, СМГ - сребърен медал
    2. Камен Петров, 11 клас, НПМГ София, бронзов медал
    3. Денислав Станчев, 12 клас, ПМГ Велико Търново, сребърен медал
    4. Евгени Стателов, 11 клас, ЕГ Пловдив, сребърен медал

    Балканска олимпиада по математика, 07 - 12 май, Белград, Сърбия

    Ръководители: проф. дмн Петър Бойваленков, гл. ас. д-р Станислав Харизанов и чл.-кор. проф. дмн Олег Мушкаров

    1. Константин Гаров, 12 клас, ППМГ Бургас - 36 т. - сребърен медал
    2. Кристиян Василев, 11 клас, ПЧМГ -  38 т., сребърен медал
    3. Атанас Динев, 12 клас, ППМГ Бургас - 36 т., сребърен медал
    4. Кирил Бангачев, 12 клас, СМГ - 40 т., златен медал
    5. Евгени Кайряков, 10 клас, СМГ - 40 т., златен медал
    6. Борислав Антов, 11 клас, СМГ - 40 т.,златен медал

    Втора Европейска олимпиада по физика,  28 юни - 05 юни, Москва, Русия
    Ръководител: Нено Тодоров

    1. Георги Мирославов Александров - 11 кл., СМГ, златен медал
    2. Таквор Баронян - 12 кл., Дарби колидж,     сребърен медал
    3. Стефан Тодоров Иванов - 11 кл., ППМГ Бургас,    сребърен медал
    4. Руско Тодоров Русков - 12 кл., АЕГ Бургас, бронзов медал
    5. Иво Владиславов Петров - 10 кл., СМГ,    бронзов медал


    C: MediaBricks.bg

    Младежка балканиада по математика, 19 - 24 юни, Родос, Гърция
    Ръководители: доц. д-р. Ивайло Кортезов, Емил Карлов (МГ Ямбол), Мария Кузманова (наблюдател)

    1. Борислав Кирилов, 8 клас, ПЧМГ - златен медал
    2.  Десислава Николова, 8 клас, СМГ - златен медал
    3.  Андон Тодоров, 8 клас, СМГ - сребърен медал
    4.  Валери Ванков, 9 клас, СМГ - сребърен медал
    5. Милко Бакалов, 8 клас, СМГ - сребърен медал
    6.  Мартин Копчев, 8 клас, ПМГ Габрово - сребърен медал

    jbmo 2018
    C: MediaBricks.bg

    Международна олимпиада по математика, 03 - 14 юли, Клуж-Напока, Румъния
    Ръководители: проф. д.м.н. Петър Бойваленков, Емил Колев, Александър Иванов

    1. Борислав Антов - 11 кл., СМГ - златен медал
    2. Кирил Бангачев - 12 кл., СМГ - сребърен медал
    3. Константин Гаров - 12 кл., ППМГ Бургас - сребърен медал
    4. Иван-Александър Мавров - 11 кл., СМГ - сребърен медал
    5. Атанас Динев - 12 кл., ППМГ Бургас - бронзов медал
    6. Кристиян Василев - 11 кл., ПЧМГ - почетна грамота

    Балкански олимпиади по информатика, 07 - 13 юли, Тимишоара, Румъния
    Ръководители: Емил Келеведжиев, Руско Шиков (BOI) и Пламенка Христова, Петър Пламенов Петров (JBOI)

    Старша възраст:
    1.    Виктор Николаев Терзиев, 12 клас, СМГ, София  - сребърен медал
    2.    Радослав Стоянов  Димитров, 11 клас, МГ Пловдив - сребърен медал
    3.    Мартин Даниел Копчев, 8 клас, ПМГ Габрово - сребърен медал
    4.    Александър Тонев Кръстев, 11 клас,  МГ Варна - златен медал

    Младша възраст:

    1.    Андон Ивайлов Тодоров, 8 клас, СМГ, София - златен медал
    2.    Виктор Ивайлов Кожухаров, 9 клас, ПМГ Русе - златен медал
    3.    Георги Георгиев Петков, 8 клас, СМГ, София - сребърен медал
    4.    Константин Каменов Каменов, 8 клас, СМГ, София - бронзов медал

     

    Международна олимпиада по биология, 15 - 22 юли, Техеран, Иран
    Ръководители: Албена Йорданова, Радослав Александров, Снежанка Томова
    1.    Виктор Вальов Георгиев, 12 клас, НПМГ - бронзов медал
    2.    Ваня Иванова Миланова, 12 клас, НПМГ  - бронзов медал
    3.    Здравко Пламенов Иванов, 11 клас, СМГ - сребърен медал
    4.    Иван Георгиев Георгиев, 11 клас, НПМГ  - бронзов медал

    [Вижте кадри от практическата подготовка на националния отбор преди Олимпиадата в Биологическия факултет]


    Международен турнир на младите физици, 19 - 25 юли, Пекин, Китай
    Ръководители: Асен Кюлджиев, Никола Каравасилев

    1.    Нина Росенова Димова, 11 клас, СМГ
    2.    Денислав Георгиев Георгиев, 11 клас, СМГ
    3.    Драгни Драгнев Драгнев, 11 клас, 91 НЕГ
    4.    Йордан Цветков Цветков, 10 клас, МГ Пловдив
    5.    Силвия Георгиева Петрова, 10 клас, ППМГ Стара Загора


    C: MediaBricks.bg

    Международна олимпиада по химия, 19 - 29 юли, Братислава, Словакия/ Прага, Чехия
    Ръководители: Донка Ташева, Пенка Василева

    1. Петър Христов, 12 клас, СМГ, златен медал
    2. Камен Петров, 11 клас, НПМГ София, бронзов медал
    3. Денислав Станчев, 12 клас, ПМГ Велико Търново
    4. Евгени Стателов, 11 клас, ЕГ Пловдив, сребърен медал



    Международна олимпиада по физика, 21 - 29 юли, Лисабон, Португалия
    Ръководители: Мирослав Абрашев, Нено Тодоров

    1.    Георги Мирославов Александров, 11 клас, СМГ - сребърен медал
    2.    Руско Тодоров Русков, 112 клас, АЕГ Бургас -почетна грамота
    3.    Иво Владиславов Петров, 10 клас, СМГ - сребърен медал
    4.    Стефан Тодоров Иванов, 11 клас, ППМГ Бургас - бронзов медал
    5.    Владислав Ивов Стефанов, 12 клас, МГ Плевен - почетна грамота



    Международна олимпиада по лингвистика, 26 - 30 юли, Прага, Чехия
    Ръководители: Александър Велинов, Любомир Златков, Веселин Златилов

     

    1. Здравко Иванов - 11 кл., СМГ - златен медал
    2. Виктор Балтин - 10 кл., ППМГ Бургас - златен медал
    3. Елена Кескинова - 10 кл., СМГ - сребърен медал
    4. Грета Христозова - 12 кл., ЕГ “Иван Вазов” Пловдив - почетна грамота
    5. Георги Йотов - 12 кл., 164 ГПИЕ София - бронзов медал
    6. Цветелина Стефанова - 10 кл., СУЕЕ Русе - бронзов медал
    7. Асел Исмолдаева - 12 кл., МГ Варна - почетна грамота
    8. Мартин Николов - 11 кл., ПЧМГ София

      +Сребърни медали и в отборното класиране за за единия български отбор - Здравко, Виктор, Елена и Цветелина

    Европейска младежка олимпиада по информатика, 26 юли - 01 август, Инополис, Русия
    Ръководители: Каталина Григорова, Петър Пламенов Петров

    1.    Андон Ивайлов Тодоров, 8 клас, СМГ, София - златен медал
    2.    Виктор Ивайлов Кожухаров, 9 клас, ПМГ Русе - златен медал
    3.    Георги Георгиев Петков, 8 клас, СМГ, София - сребърен медал
    4.    Константин Каменов Каменов, 8 клас, СМГ, София - бронзов медал

     


    Международна олимпиада по информатика, 01 - 08  септември, Цукуба, Япония
    Ръководители: Емил Келеведжиев, Антон Шиков

    1.    Виктор Николаев Терзиев, 12 клас, СМГ, София - бронзов медал
    2.    Радослав Стоянов  Димитров, 11 клас, МГ Пловдив - бронзов медал
    3.    Мартин Даниел Копчев, 8 клас, ПМГ Габрово - бронзов медал
    4.    Александър Тонев Кръстев, 11 клас,  МГ Варна - златен медал

     


    Международна олимпиада по астрономия, 6-13 октомври, Коломбо, Шри Ланка
    Ръководители: Ева Божурова, Даниела Иванова

    1. Иван Попов, 9 клас, ПМГ Гоце Делчев  - сребърен медал и най-добър резултат в наблюдателния кръг
    2. Явор Йорданов, 9 клас НПМГ София - бронзов медал
    3. Васил Николов, 10 клас, ПЧМГ София - бронзов медал
    4. Калина Георгиева, 11 клас, МГ Варна
    5. Георги Апостолов, 9 клас, ППМГ Бургас


    Международна олимпиада по астрофизика, 03-11 ноември, Пекин, Китай
    Ръководители: Никола Каравасилев, Захари Дончев

    1. Стефан Иванов, 12 клас, ППМГ Бургас - златен медал
    2. Георги Александров, 12 клас, СМГ - златен медал
    3. Владимира Иринчева, 12 клас, ПЧМГ София - сребърен медал
    4. Петър Димитров, 12 клас, НПМГ - сребърен медал
    5. Денислав Георгиев, 12 клас  СМГ - бронзов медал

    C: MediaBricks.bg

    За да подкепите олимпийските състезатели, изпратете дарителски SMS с
    текст
    DMS OLYMP на номер 17 777
    или изберете някой от
    другите начини за даряване.

     

Календар Виж

В социалните мрежи

Каналът ни