БЛИЦ интервю с Ивайло и Георги, състезатели по АСТРОНОМИЯ
-
Представи се в едно изречение!
И: Аз съм Ивайло Полихронов. В момента съм 3-ти курс студент в ТУ София, уча авиационно инженерство със специализация авионика. Бивш състезател съм по физика и астрономия.
Г: Аз съм Георги Александров, член на школата по физика, астрономия и астрофизика на Никола Каравасилев, ученик от СМГ и бивш ученик от 104 ОУ „З. Стоянов“.
-
В момента се занимавам с ...
И: Авиация, както и любителски с роботика и разни други пипкави неща. Астрономията за момента ми е само хоби.
Г: Блиц интервю.
-
Как те наричат приятелите?
И: Иво
Г: По най-различни начини, например Геш, Бат Герги и Га.
-
Последното международно състезание, на което участва
И: Международната по Астрономия и Астрофизика в Гърция.
Г: Тук се очаква да напиша международната олимпиада по астрономия от октомври в гр. Казан, Русия. Но след това бях на едно не особено известно състезание WMTC в Пекин по математика.
-
Кога би се отказал да решиш една задача?
И: Ако задачата е по астрономия (и не само), не се отказвам. Изправяйки се пред трудна задача, човек трябва да е наясно, че от нея може да научи много. Решаването задачи от типа x = 1 + 2 не носи знания и опит, а само удовлетворение от това, че си ‘решил’ нещо, отбивайки номера. Успех се постига с предизвикателствата, които пък се намират в задачите, от които повечето хора се отказват.
Г: Ако съм на състезание с много задачи и малко време, бих се отказал от някоя трудна задача, за да успея да реша по-лесните.
-
С кой известен учен би искал да срещнеш?
И: С Исак Нютон. Основно заради рефлекторните телескопи.
Г: Би ми било интересно да се срещна с известни учени, но не знам дали бих научил много повече от тях, отколкото от астрономите, физиците и математиците, с които вече се познавам.
-
На кого се възхищаваш?
И: На Никола Каравасилев. Това е човека, който от своите студентски години подготвя млади деца за олимпиадите по астрономия и физика, лишавайки се от свободното си време и от личните си интереси. Възхищавам се, че той помага на младите хора да се развиват в областите на науката, вместо да учи и работи на запад, изкарвайки много повече пари.
Г: На всички учители, на учени като Айнщайн, който е преобърнал представите за света, и като Архимед и Нютон, които имат разнообразни открития.
-
Най-големия компромис, който правиш/си правил заради подготовката за олимпиадите?
И: Да не ходя на училище, макар че не бих го нарекал компромис. За мен винаги то е било на заден план спрямо олимпиадите. Може би всеки си мисли, че един олимпиец основно се лишава от забавления и време, прекарано с приятели. С чиста съвест признавам, че това изобщо не е истина.
Г: От време на време ми се налага да не участвам на някои състезания поради това, че не съм овладял раздвояването.
-
Най-ценното, което състезанията ми дадоха…
И: Умението да мисля аналитично, както и да си представям проблема, който ми е поставен, а не просто да работя машинално в двете измерения на листа.
Обикаляйки цялата страна (и не само), през годините съм се запознавал с много хора с подобни на моите интереси, с голяма част от които и днес сме близки приятели. Тези връзки са изключително ценни за мен, понеже в България рядко се намират млади хора, интересуващи се от физиката и астрономията.
Г: Много нови приятели, особено покрай състезанията по астрономия.
-
Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
И: Доколкото си спомням пожарникар. Но когато бях 6-ти клас се насочих към физиката.
Г: Първоначално имах много отговори, но с времето остана „учител“. Може да не е най-престижната или добре платена работа, но така бих бил най-полезен на обществото, на България и на родния ми квартал.
-
Най-красивата страна, в която си бил:
И: Определено Бразилия. Там бях на международната олимпиада по астрономия и астрофизика през 2012-та година. На няколко пъти храних диви маймунки с банани. От друга страна, през 2011-та, близо до столицата на Казахстан, бяхме на разходка из пустиня, която също беше доста впечатлаваща.
Г: Засега освен в България съм бил само в Русия и Китай. По обясними екологични причини Пекин не ми се видя чак толкова красив. Така че ако въпросът е за страна, различна от България, то “избирам“ Русия.
-
Аз съм малко дете. Обясни ми астрономията с изречение-две!
И: Звездите, които виждаш по небето нощем, не са просто светещи точки, а физични обекти, които са преминали през много много дълга еволюция. А пък ‘падащите звезди’ всъщност са парченца комически прах, навлизащи и изгарящи в земната атмосфера.
Г: Астрономите събират светлината от малките светещи точки на нощното небе и научават, че те са толкова пъти по-големи от Земята, колкото ти си по-голям от светулка!
-
Защо астрономия?
И: Заради звездното небе. За да я практикуваш ти трябва само тъмно и отдалечено от цивилизация място, както и приятели, с които да споделяте нощта.
Г: Даже и аз се чудя. На мен ми харесва не само астрономията, но и физиката и математиката.
-
Опиши астрономията с три думи:
И: Произвол, приключения и калкулатор.
Г: Наука, Вселена, Светлина.
-
Защо и за кого тя е полезна?
И: Тя помага за намирането на отговори, липсата на които е мъчило ( и все още измъчва ) човечеството.
Г: Всеки човек е любопитен за света около него. Чуди се за началото на света, за големината на Вселената. Но астрономията не само задоволява любопитството. Тя помага за развитието на физиката. Специалната теория на относителността предвижда, че макар и в малко маса има много енергия, което има приложение в атомните бомби и електроцентрали. Никога не се знае какво може да произтече от изследването на Вселената!
-
Най-великото изобретение, измисляно някога…
И: Очевидно телескопа.
Г: Колелото.
-
Ако можеше да създадеш каквото и да е изобретение, какво би било то?
И: Машина даваща отговори на всичко.
Г: Машина за телепортиране на всичко (и светлина), каквато май не съществува, но би имала много приложения.
-
Астрономия или астрофизика?
И: Може би астрономията.
Г: Рано ми е за астрофизика.
-
Плутон планета ли е?
И: Не точно.
Г: От 2006 година насам е прието (с гласуване, което може би не е най-добрият подход) определение за планета, което не се изпълнява за Плутон, така че Плутон е планета-джудже. Според мен решението Плутон да не е планета е добро, защото иначе поне още 4 небесни тела биха били планети.
-
Любимо съзвездие?
И: Те са три - Лира, Лебед и Орел. Първите които научих.
Г: Стрелец, защото в него се намира центърът на Млечния път.
-
Вярваш ли в извънземни?
И: Да, но не и както повечето хора по света си ги представят (зелени човечета и летящи чинии). Според мен е по- малко вероятно да няма живот (освен нас) във вселената, отколкото да има. Всичко е въпрос на време.
Г: Предпочитам да не вярвам в неща, за които не се знае. Но е възможно да има някакви извънземни. Но ако има, те едва ли биха изглеждали като нас или като по филмите.
-
А в зодии? Коя зодия си?
И: Не и не, не съм никоя зодия.
Г: Ясно е, че астрологията е лъженаука. Астролозите не казват как планетите и звездите ни влияят, а освен това техните предсказания не се сбъдват по-често от произволни предсказания. И както често казвам, аз не съм зодия, а човек!
-
Как изглежда Слънчево затъмнение, гледано от Луната?
И: Определено доста различно от Слънчево затъмнение, гледано от Земята.
Г: Ако на Земята има слънчево затъмнение и гледаме от тази половина от Луната, от която се вижда Земята, то част от Земята ще бъде затъмнена, като онази част от Земята, от която виждаме пълно затъмнение, ще е в сянка, а там, където виждаме частично затъмнение, ще е полусянка.
-
Какво предстои на астрономията? Кои открития очакваш с нетърпение?
И: Предстоят много неща. С най- голям интерес очаквам откриването на планети с услови за живот като тези на Земята.
Г: Не мога да планирам откритията на астрономията. Все пак очаквам с нетърпение конструирането и изстрелването на телескопа Джеймс Уеб, който ще е по-голям от Хъбъл и с чиято помощ ще видим още повече детайли от Вселената.
-
Родното ти място?
И: София, България.
Г: София.
-
Любимо занимание/хоби?
И: Да ходя по планини, както и да се опитвам да поддържам физическа форма.
Г: Задачи.
-
За какво мечтаеш?
И: За един по- добър свят с по- малко религия.
Г: Мечтая човечеството да съществува вечно, каквото и да означава това.
-
Ако можеше да избираш, къде би се родил?
И: В държава от южна Азия, например Шри Ланка.
Г: Не се знае.
-
А кога?
И: Може би днес, а не преди 21 години.
Г: През 26-ти век.
-
Кой е отговорът на всички въпроси?
И: 26, всички астрономи знаят това.
Г: “Не знам.“
-
В какво се крие красотата на науката?
И: Труда на много хора, повечето от които днес никой не споменава и помни.
Г: В неизвестността.
-
Кокошката или яйцето?
И: Яйцето.
Г: Какво предпочитам? Яйца!
-
Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
И: Ако така и така съм обречен (не виждам друга причина да съм на самотен остров), бих си взел телескоп. Ако не друго, поне там ще е доста тъмно.
Г: Ако под „нещо“ се разбира не само една елементарна частица, а нещо, което би могло да се раздели на части, бих избрал един огромен кораб, пълен с много неща.
-
Книга или електронен четец?
И: Определено електронна книга, нека пестим дъвесина.
Г: Книга, в краен случай четец.
-
Проза или поезия?
И: Поезия.
Г: Проза.
-
Рок или рап?
И: И двете си имат чар, понякога ги редувам.
Г: Рок.
-
Компютър или лаптоп?
И: Определено лаптоп, него можеш да го носиш навсякъде със себе си.
Г: Лаптоп.
-
Театър или кино?
И: Кино.
Г: Театър.
-
Планина или море?
И: Планина! Въздухът там е свеж и чист, няма боклуци по земята. За разлика от морето, на високите места е пусто и тихо, нещо което не се намира в забързаното ни ежедневие из градовете.
Г: Зависи от сезона.
-
Изгрев или залез?
И: Залеза, след него следва нощта, която е деня за астрономите.
Г: Във Варна съм гледал много красиви изгреви.
-
Какво ти предстои в следващите месеци?
И: Едно пътуване до Китай и продължение на изучаването на немски език, което започнах предното лято. Освен това, в близките месеци трябва окончателно да реша с какво ще е се занимавам в бъдеще, понеже след година и няколко месеца ще уча магистратура.
Г: Подготовка за следващата международна олимпиада по астрономия, август – школа по физика.
-
Кого искаш да поздравиш?
И: Никола Каравасилев, Ева Божурова, Захари Дончев и Алексей Стоев. Без тези хора, особено Никола, никога нямаше да мога да се докосна до физиката и астрономията, както практически, така и теоретично.
Г: Учителите в 104 ОУ „З. Стоянов“, благодарение на които в 5. клас научих за олимпиадата по астрономия.
-
Какво си пожелаваш оттук нататък?
И: Да имам възможност да се развивам напред.
Г: Пожелавам си здраве и късмет.
-
Съвет към младите състезатели?
И: Не се отказвайте когато попаднете на трудна задача. Не учете формули и задачи наизуст, а се опитвайте да вникнете в тях, да си ги представите. Чертайте и рисувайте смело, нямате идея колко много помага.
Г: Описвайте подробно и ясно. Правете чертежи. Носете си калкулатор.