Международната олимпиада по информатика 2009 ще е през август в Пловдив

За втори път от основаването на състезанието през 1989 г., световната олимпиада по информатика ще се проведе в България

XXI-вата международна олимпиада по информатика (МОИ) ще се проведе през август 2009 г. в Пловдив. Първото такова състезание е организирано през 1989 г. в Правец и оттогава макар олимпиадата да се провежда всяка година, за цели 20 години България не кандидатствала за домакин.

На пресконференцията по повод обявяване на началото на МОИ на 24 ноември присъстваха доц. Красимир Манев, член на Международния организационен комитет и зам.-председател на Националния организационен комитет, акад. Петър Кендеров, предс. на ВАК и почетен председател на Националния органзационен комитет, доц. Кирчо Атанасов, зам.-министър на МОН и предс. на Националния организационен комитет на XXI МОИ, Петя Дойчинова – гл. секретар на община Пловдив, Пламен Вачков - предс. на ДАИТС.

В надпреварата ще покажат таланта си ученици на възраст до 20 г. с изявени математически способности и алгоритмично мислене. Олимпиадата всъщност представлява състезание по програмиране в алгоритмичен стил-участниците трябва да решат всяка задача със съответната програма, написана на език за програмиране C++ или Pascal. Самите задачи се подготвят от Националния научен комитет под контрола на Международния научен комитет. Оценяването става изцяло автоматично, без човешка намеса, със специализирана система. 

Всяка страна участничка ще бъде представена с отбор от 4 състезатели, като класирането на всеки от тях е индивидуално. Отличените с най-голям брой точки получават златен, сребърен и бронзов медали, а победителят с най-висок краен резултат получава специалната награда на МОИ. Най-младият финалист пък се поощрява със специалната награда на IFIP (Международната федерация по обработка на информацията). 
В олимпиадата в Пловдив се очаква да се състезават участници от 100 държави. 

България участва всяка година със свой отбор на олимпиадата. От регистрираните досега 77 участия, българските състезатели са спечелили 67 медала – 14 златни, 28 сребърни и 25 бронзови. През 1989 г. и 1990 г. български участник е бил абсолютен победител. През 1989 г., 1993 г. и 2003 г. български ученик е успял да завоюва второто място, а през 1990 г.  и 2002 г. – трета позиция. Със спечелените 67 медала България заема пето място в света по общ брой отличия. 
Според доц. Кирчо Атанасов, зам.-министър на образованието и науката и председател на Националния организационен комитет на XXI МОИ, идеята България да стане домакин на Международната олимпиада по информатика е родена през 2004 г., когато държавата е била домакин на Балканската олимпиада по информатика. През 2010 г. домакин на световната олимпиада ще е Канада, през 2011 г. – Тайланд, през 2012 г. – Италия.

Държавата  домакин се обявява 4 години преди провеждане на състезанието. Държавата домакин на състезанието поема разноските за всички събития по време на олимпиадата. Участниците поемат сами единствено разходите по пътуването до мястото на провеждане на олимпиадата и обратно. 
Акад. Петър Кендеров, председател на ВАК и почетен председател на Националния организационен комитет на ХХІ МОИ заяви, че един от стимулите за победителите в състезанието е, че те обикновено стават обект на хедхънтинг от страна на големите мултинационални корпорации, които им предлагат стипендии в реномирани международни университети.

 

Тагове