Отбор по Физика

  • Подкрепете българските таланти, които осветяват света – коледна кауза за олимпийските ни отбори!

    Станете дарител и подкрепете подготовката на най-добрите ни ученици по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и астрофизика, и изкуствен интелект за участие в най-престижните международни олимпиади. Сдружението на олимпийските отбори по природни науки всяка година финансира подбора, интензивната подготовка, както и популяризирането на успехите на нашите олимпийци. През последните 14 години те са завоювали над 880 медала от световни олимпиади, включително 141 златни.

    Тези млади таланти са бъдещите лидери на България и света – фантастични умове, които ще оформят развитието на науката, бизнеса и обществото. Олимпийските състезания не само им дават възможност за най-високо академично признание, но и ги свързват с други водещи умове от целия свят. Те се развиват като българска нишка в глобалната наука, икономика и култура и са повод за гордост за всички нас.

    Подкрепете каузата на българските олимпийци с дарение по дарителската сметка на СООПН: BG39STSA93000021807995.

    Заедно можем да извървим пътя от подкрепата до успеха на бъдещите поколения олимпийци – деца с потенциала да променят света. Свържете се с нас на office@olympicbg.org.

     

    Support Bulgaria's Talents Who Light Up the World – A Christmas Cause for Our Olympic Teams!

    Become a sponsor and support the preparation of our top students in mathematics, physics, chemistry, computer science, biology, linguistics, astronomy and astrophysics, and artificial intelligence for participation in the most prestigious international Olympiads. Each year, the Association of the Olympic Teams funds the selection, intensive training, and promotion of the achievements of our Olympians. Over the past 14 years, these teams have won more than 880 medals from international competitions, including 141 gold.

    The young talents are future leaders for Bulgaria and the world – fantastic minds that will shape the future of science, business, and society. The olympiads not only offer them the highest academic recognition but also connect them with other top students worldwide. They develop as a Bulgarian thread in the global science, business, and society, and are a source of pride for all of us.

    Support the Bulgarian Olympiad cause with a donation to: BG39STSA93000021807995.

    Together, we can walk the path from your support to the success of future generations of Olympians – young people with the potential to change the world. Contact us at office@olympicbg.org.

  • Олимпийските отбори по природни науки са номинирани за „Будител на годината“ на БНР

    Тази година Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, българските олимпийци и техните ръководители са номинирани за „Будител на годината“ на БНР. Всяка година нашите олимпийци по природни науки и техните ръководители участват в най-престижните международни, европейски и балкански олимпиади в конкуренция с най-добрите ученици в света и печелят медали за България. Сдружението на олимпийските отбори по природни науки застава зад тях и ги подкрепя в подбора, подготовката и пътя им към знанието и успеха.

    До 20 октомври може да гласувате ПО ЕДИН ПЪТ ВСЕКИ ДЕН от един IP адрес за номинацията на СООПН за „Будител на годината“ на следния адрес: https://bnr.bg//page/glasuvaite-za-buditel-na-godinata-2024

    През 2024 г. най-добрите български гимназисти спечелиха общо 91 медала – 11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови на международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки в конкуренцията на най-добрите ученици в света.

    Повече за номинацията ни ще разберете тук:

    https://bnr.bg//post/102051243/gordostta-ni-uchenicite-koito-pechelat-medali-po-mejdunarodnite-olimpiadi

  • 5 медала за българските ученици по физика от международната олимпиада по физика в Иран

    Най-добрите български ученици по физика спечелиха 5 медала от най-престижното състезание за годината по физика. Родните гимназисти завоюваха 1 сребърен и 4 бронзови медала на 54-тата Международна олимпиада по физика, която се проведе в Иран от 21 до 29 юли и събра най-добрите 198 ученици от 46 държави, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Така и петимата ни ученици в отбора се завръщат с медал.

    Сребърният медал спечели Баян Гечев (12 клас, СМГ). Бронзовите отличия са за Георги Костадинов (12 клас, ППМГ Бургас), Илия Ников (11 клас, ПМГ Велико Търново), , Гео Калфов (12 клас, ПЧМГ), и Юнсин Ху (11 клас, СМГ). Техни ръководители са проф. дфн Мирослав Абрашев  и доц. д-р Нено Тодоров от Физически факултет на СУ.

    Общо от всички издания на Международната олимпиада по физика България е спечелила 146 медала – 15 златни, 46 сребърни и 85 бронзови отличия.

    Олимпиадата се проведе в два кръга, като на първия кръг учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория кръг – върху три теоретични.

    Ето повече информация за учениците:

    Илия Ников е ученик в 11 клас в ПМГ Велико Търново. Той е част от националния отбор по физика за първи път. Илия започва да участва на състезания по математика още от първи клас, но в 7 клас избира физиката и започва да се състезава в националните състезания, което допълнително предизвиква интереса му към науката. Основните учители, които го запалват по физиката са първоначално Георги Бяндов, а след това и Теодосий Теодосиев. Илия открива удоволствието от решаването на трудни задачи и как може да приложи знанията си, за да подобри разбиранията си за физичните явления. Той до сега е участвал два пъти на много силното международно състезание Romanian Master of Physics, където печели бронзов медал и почетна грамота.

    Баян Гечев е ученик в 12 клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Той за втори път ще е част от отбора по физика. Баян започва да се занимава с физика в 7-8 клас, като в 9 клас тръгва и сериозно да участва на национални състезания. Основната си подготовка по физика Баян дължи на Георги Александров и Стефан Иванов, които са медалисти по физика от предните години. След това се включва и в подготовката на Илиян Илиев. Баян е участвал в множество международни състезания. Най-важните, от които са Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, където печели златен и сребърен медал, и Международната олимпиада по физика, където миналата година спечели бронзово отличие. Според него е доста хубаво, че в България има развита олимпийска традиция, и което е още по-хубаво, тя продължава да се развива, в голяма степен благодарение и на дейността на СООПН.

    Гео Калфов е ученик в 12 клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по физика. Учителят, който най-много го е насърчил и повлиял, за да се занимава с физика, е Никола Каравасилев, който е бил ръководител на Гео като част от отбора за Международната олимпиада по астрономия и Международния турнир на младите физици. Най-значимите му успехи са бронзов медал от Европейската олимпиада по физика (EuPhO) през 2023 г. в Хановер, Германия и златен медал от Жаутиковската олимпиада по физика (IZhO) през 2024 г. в Алмати, Казахстан.

    Георги Костадинов е ученик в 12 клас в ППМГ Бургас. Той също за първи път влиза в националния отбор на България по физика. Георги започва да се занимава с физика в 7 клас, когато го канят да участва в училищната школа. Основните учители, които го вдъхновяват и повлияват да се занимава с физика, са първоначално Георги Стойчев, а след това Мариана Анастасова и Теодосий Теодосиев. Георги е участвал два пъти на Балканската олимпиада по физика, където печели златен и сребърен медал, както и тази година печели бронзов медал от Жаутиковската олимпиада. Паралелно с физиката той обича да ходи и на състезания по математика. Извън науките Георги играе футбол и шах.

    Юнсин Ху е ученичка в 11 клас, СМГ. Тя за първи влиза в отбора ни по физика за Международната олимпиада. За Юнсин физиката винаги й е била интересна, за това още в 7 клас решава да започне да участва на състезания. Учителите, които през годините са й водили подготовката и са виновни за нейното развитие във физиката, са Стоян Бахчеванов, а след това и Георги Александров и Стефан Иванов. До сега Юнсин е участвала на силната Международна Жаутиковска олимпиада, където печели бронзов медал. В свободното си време тя обича да играе тенис на маса и да гледа сериали.

     

     

  • Най-добрите български ученици по физика заминаха за Международната олимпиада по физика в Иран

    Днес от летище София заминаха най-добрите български ученици по физика, които ще се състезават на най-престижното състезание за годината по физика. Родните гимназисти ще участват на Международната олимпиада по физика, която ще се проведе в Иран от 21 до 29 юли, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Българският отбор е в състав:  Илия Ников (11 клас, ПМГ Велико Търново), Баян Гечев (12 клас, СМГ), Гео Калфов (12 клас, ПЧМГ), Георги Костадинов (12 клас, ППМГ Бургас) и Юнсин Ху (11 клас, СМГ). Техни ръководители са проф. дфн Мирослав Абрашев  и доц. д-р Нено Тодоров от Физически факултет на СУ.

    Българският отбор по физика се избира измежду десетте ученици, представили се най-добре на Националната олимпиада във възрастова група 11-12 клас. След това се провеждат допълнителни контролни работи за определяне на окончателния състав на отбора. В подбора и подготовката на олимпийците ни по физика, освен ръководителите, участват и проф. дфн Виктор Иванов и доц. д-р Димитър Мърваков от Физически факултет на СУ.

    През 1967 г. България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния учредяват Международната олимпиада по физика и участваме във всички издания на олимпиадата досега. Броят на държавите участнички обикновено е около 85.

    Миналата година българите спечелиха 4 бронзови медала и една почетна грамота. Общо от всички издания на Международната олимпиада по физика България е спечелила 141 медала – 15 златни, 45 сребърни и 81 бронзови отличия.

    Илия Ников е ученик в 11 клас в ПМГ Велико Търново. Той е част от националния отбор по физика за първи път. Илия започва да участва на състезания по математика още от първи клас, но в 7 клас избира физиката и започва да се състезава в националните състезания, което допълнително предизвиква интереса му към науката. Основните учители, които го запалват по физиката са първоначално Георги Бяндов, а след това и Теодосий Теодосиев. Илия открива удоволствието от решаването на трудни задачи и как може да приложи знанията си, за да подобри разбиранията си за физичните явления. Той до сега е участвал два пъти на много силното международно състезание Romanian Master of Physics, където печели бронзов медал и почетна грамота.

    Баян Гечев е ученик в 12 клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Той за втори път ще е част от отбора по физика. Баян започва да се занимава с физика в 7-8 клас, като в 9 клас тръгва и сериозно да участва на национални състезания. Основната си подготовка по физика Баян дължи на Георги Александров и Стефан Иванов, които са медалисти по физика от предните години. След това се включва и в подготовката на Илиян Илиев. Баян е участвал в множество международни състезания. Най-важните, от които са Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, където печели златен и сребърен медал, и Международната олимпиада по физика, където миналата година спечели бронзово отличие. Според него е доста хубаво, че в България има развита олимпийска традиция, и което е още по-хубаво, тя продължава да се развива, в голяма степен благодарение и на дейността на СООПН.

    Гео Калфов е ученик в 12 клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по физика. Учителят, който най-много го е насърчил и повлиял, за да се занимава с физика, е Никола Каравасилев, който е бил ръководител на Гео като част от отбора за Международната олимпиада по астрономия и Международния турнир на младите физици. Най-значимите му успехи са бронзов медал от Европейската олимпиада по физика (EuPhO) през 2023 г. в Хановер, Германия и златен медал от Жаутиковската олимпиада по физика (IZhO) през 2024 г. в Алмати, Казахстан.

    Георги Костадинов е ученик в 12 клас в ППМГ Бургас. Той също за първи път влиза в националния отбор на България по физика. Георги започва да се занимава с физика в 7 клас, когато го канят да участва в училищната школа. Основните учители, които го вдъхновяват и повлияват да се занимава с физика, са първоначално Георги Стойчев, а след това Мариана Анастасова и Теодосий Теодосиев. Георги е участвал два пъти на Балканската олимпиада по физика, където печели златен и сребърен медал, както и тази година печели бронзов медал от Жаутиковската олимпиада. Паралелно с физиката той обича да ходи и на състезания по математика. Извън науките Георги играе футбол и шах.

    Юнсин Ху е ученичка в 11 клас, СМГ. Тя за първи влиза в отбора ни по физика за Международната олимпиада. За Юнсин физиката винаги й е била интересна, за това още в 7 клас решава да започне да участва на състезания. Учителите, които през годините са й водили подготовката и са виновни за нейното развитие във физиката, са Стоян Бахчеванов, а след това и Георги Александров и Стефан Иванов. До сега Юнсин е участвала на силната Международна Жаутиковска олимпиада, където печели бронзов медал. В свободното си време тя обича да играе тенис на маса и да гледа сериали.

     

  • 4 медала за българските ученици по физика от Европейската олимпиада по физика в Грузия

    На 19 юли едни от най-добрите ни ученици по физика спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада по физика, която се проведе в Грузия. Родните гимназисти спечелиха 1 сребърно и 3 бронзови отличия, като тази година на европейското се състезаваха рекордният брой от 54 държави, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Сребърният медал спечели Баян Гечев (12 клас, СМГ). Бронзовите отличия са за Гео Калфов (12 клас, ПЧМГ), Георги Костадинов (12 клас, ППМГ Бургас) и Илия Ников (11 клас, ПМГ Велико Търново), а малко не достигна на Илия Василев (11 клас, ПЧМГ) за медал. Техни ръководители са доц. д-р Нено Тодоров (Физически факултет на СУ) и Георги Александров (Физически факултет на СУ).

    Българският отбор е определен от първите пет ученици, представили се най-добре на Националния кръг на олимпиадата по физика.

    Състезанието има два кръга – теоретичен и експериментален, всеки с продължителност 5 часа. Това е седмото издание на международния турнир, който става все по-популярен и в него участват държави извън Европа.

    Следващата година България ще бъде домакин на Европейската олимпиада по физика, която ще се проведе в София.

     

  • Български ученици по физика спечелиха 3 медала от силното международно състезание Romanian Master of Physics

    Едни от най-добрите български ученици по физика участваха на силния международен турнир Romanian Master of Physics от 17 до 22 май в Букурещ, Румъния. В десетото издание на турнира родните гимназисти спечелиха 3 медала- 1 сребърен и 2 бронзови, и 1 почетна грамота при конкуренция от 48 състезатели от 5 държави, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Сребърният медал спечели Петър Петров (11 клас, МГ Варна), като той заслужи и грамота за най-добро решение на експерименталната задача. Бронзовите отличия са за Илия Василев (11 клас, ПЧМГ) и Илия Ников (11 клас, ПМГ Велико Търново). А почетната грамота е за Юнсин Ху (11 клас, СМГ). Малко не достигна на Калоян Тодоров (10 клас, МГ Плевен) за отличие. Техни ръководители са доц. д-р Нено Тодоров (Физически факултет при СУ) и Георги Александров (Физически факултет при СУ).

    Състезанието се провежда от 2009 г. и досега българските ученици са спечелили общо 32 медала – 4 златни, 6 сребърни и 22 бронзови, както и 5 почетни грамоти.

  • През 2023 г. български ученици спечелиха 90 медала от най-силните международни олимпиади по природни науки (обзор)

    През 2023 година най-добрите български ученици се представиха блестящо на международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки. Родните гимназисти спечелиха 90 медала – 17 златни, 32 сребърни и 41 бронзови, в конкуренцията на най-добрите ученици в света. Важно е да отличим, че само от най-престижните турнири за годината, а именно Международните олимпиади по математика, физика, химия, биология, лингвистика, география, информатика, астрофизика и астрономия българите са спечелени 42 медала – 9 златни, 10 сребърни и 23 бронзови отличия, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Днес ви представяме ретроспекция на родните успехи от най-престижните международни, европейски и балкански състезания по природни науки за 2023 година:

     

    4 медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета (EGMO)

    Много силно представяне за българските гимназистки, които спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада по математика за момичета (European Girls’ Mathematical Olympiad – EGMO). И четирите ни състезателки завоюваха отличия в конкуренция с над 200 участнички от 55 държави. Българките спечелиха 1 златен при това с максимален резултат, 2 сребърни и 1 бронзов медал, като отборно се наредиха на пето място в Европа!

    Златното отличие с максимален брой точки спечели Мария Дренчева (11 клас, СМГ). Сребърните медали завоюваха Биляна Димитрова (11 клас, СМГ) и Цветелина Илиева (12 клас, ППМГ Бургас). Бронзът спечели Ивайла Радкова (12 клас, 125 СУ). Техни ръководители на EGMO бяха Люба Конова и Яни Дренчев от ФМИ.

     

    Български ученици спечелиха отборни сребърни и бронзови медали от Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2023

    И двата български отбора спечелиха медали от Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2023. В конкуренция от 45 отбора родните ученици до 17 години премериха знания и умения по физика, химия и биология и завоюваха отборни сребърни и бронзови отличия. Домакин на надпреварата бе Латвия, където участваха състезатели от 22 държави.

    Българският отбор, спечелил среброто е в състав Лора Лукманова (физика) (СМГ), Стоян Добрев (химия) (НПМГ) и Александър Владимиров (биология) (НПМГ).

    С бронзови отличия се окичиха: Рая Шикова (физика) (ПМГ, Габрово), Стефан Спасов (химия) (СМГ) и Александра Николова (биология) (ППМГ, Бургас).

    Техни ръководители на турнира бяха д-р Христина Андреева (физика, координатор за България, СУ „Св. Климент Охридски“ и Институт по електроника на БАН), д-р Калина Пачеджиева (биология, СУ „Св. Климент Охридски“) и Владимир Цветков (химия, ЧСУЧП „Абрахам Линкълн“).

     

    Българските химици спечелиха 4 медала от Международната Менделеевска олимпиада

    След много силно представяне български ученици спечелиха 4 медала от 57-ата Международна Менделеевска олимпиада по химия. Родните гимназисти премериха знания и умения с 114 състезатели от 21 държави и завоюваха 4 сребърни отличия. В неофициалното отборно класиране България зае трето място! Менделеевската олимпиада е сред най-престижните турнири по химия в света и тази година се проведе присъствено в Казахстан от 30 април до 6 май.

    Сребърните ни медалисти са Крум Александров (12 клас, МГ Плевен), Виктор Лилов (11 клас, СМГ), Явор Христов (11 клас, СМГ) и Преслав Георгиев (11 клас, СМГ). Техни ръководители на турнира бяха доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ.

     

    6 медала за българските ученици по математика от Балканската олимпиада

    Българските математици направиха ново силно представяне на международен турнир. Родните ученици по математика спечелиха 6 медала от 40-ото издание на Балканската олимпиада по математика. Турнирът събра над 130 гимназисти от 22 държави, като домакин бе Турция от 8 до 13 май. Българските участници спечелиха 4 сребърни медала и 2 бронзови, а в отборното класиране завършиха на трето място.

    Сребърните отличия спечелиха Иван Тагарев (12 клас, СМГ), Никола Цачев (12 клас, ПЧМГ), Божидар Димитров (12 клас, ПМГ Силистра) и Марин Христов (11 клас, СМГ). Бронзовите медали са за Мария Дренчева (11 клас, СМГ) и Биляна Димитрова (11 клас, СМГ). Техни ръководители бяха проф. Станислав Харизанов (ИИКТ и ИМИ-БАН) и проф. Емил Колев (ИМИ-БАН), а наблюдател от България – акад. Олег Мушкаров (ИМИ-БАН).

     

    Български физици спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада в Германия

    Едни от най-добрите български ученици по физика спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада в Хановер, Германия. От 16 до 20 юни родните гимназисти премериха знания с над 170 участници от 38 държави (28 от Европа и 10 гостуващи) и завоюваха 1 сребърен и 3 бронзови медала.

    Среброто спечели Маргулан Исмолдаев (XII клас, МГ Варна). Бронзовите отличия са за Йово Йовчев (XII клас, ПЧМГ), Баян Гечев (XI клас, СМГ) и Гео Калфов (XI клас, ПЧМГ), а на Румен Димитров (XI клас, СМГ) не му достигна малко да се пребори за медал. Ръководител на учениците бе доц. Нено Тодоров (Физически факултет на СУ).

     

    Български математици спечелиха 6 медала от Младежката балканска олимпиада в Тирана

    Български ученици направиха страхотно представяне на 27-ото издание на Младежката балканска олимпиада по математика. Родните математици под 16-годишна възраст спечелиха 6 медала. Те се конкурираха с участници от 18 държави и завоюваха 1 златен, 2 сребърни и 3 бронзови отличия. Младежката балканска олимпиада по математика се проведе от 22 до 28 юни в Тирана, Албания.

    Златният медал спечели Андрей Стефанов (8 клас, ПЧМГ), сребърните отличия са за Даниел Гетов (8 клас, СМГ) и Александър Пендов (7 клас, МГ Пловдив), а бронзовите – Мая Минкова (8 клас, СУ „Любен Каравелов“, Несебър), Мария Касия Петрова (8 клас, ПЧМГ) и Божидар Сакарев (7 клас, ПЧМГ). Техни ръководители на турнира бяха Мирослав Маринов (ИМИ-БАН) и доц. Ивайло Кортезов (ИМИ-БАН).

     

    Силно представяне и 3 медала за българските биолози от Международната олимпиада (видео)

    Най-добрите български ученици по биология направиха силно представяне и спечелиха 3 медала от най-престижния турнир за годината в света. Родните гимназисти спечелиха пълен комплект – 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал от 34-тата Международна олимпиада по биология (IBO), която се проведе в Обединените арабски емирства. От 2 до 11 юли българите премериха знания с 320 ученици от 80 държави.

    Златото (за трета поредна година) спечели Петър Жотев (12 клас, СМГ). Среброто заслужи Виктор Лилов (11 клас, СМГ), бронзовият медал е за Виктория Иванова (12 клас, МГ Плевен), а Яна Атанасова (12 клас, НПМГ) остана няколко точки под медалите. Ръководители на българите са проф. д-р Албена Йорданова (Медицински факултет, СУ), гл. ас. д-р Радослав Александров (Институт по Молекулярна биология, БАН) и докторант Теодор Трифонов (Институт по биоразнообразие, БАН).

     

    Най-добрите ни математици донесоха 6 медала за България от Международната олимпиада в Япония

    Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-силното състезание в света за годината. Българите спечелиха 1 златен, 1 сребърен и 4 бронзови медала на 64-тата Международна олимпиада по математика, където премериха знания с 618 участници от 112 държави.

    Златният медал спечели Марин Христов (11 клас, СМГ). Среброто е за Иван Тагарев (12 клас, СМГ), а бронзовите отличия завоюваха Ангел Христов (10 клас, ППМГ Бургас), Божидар Димитров (12 клас, ПМГ Силистра), Веселин Маркович (10 клас, МГ Варна) и Илияс Номан (12 клас, СМГ). Ръководители на националния отбор са проф. Станислав Харизанов (ИИКТ / ИМИ-БАН) и гл. ас. Стоян Боев (АУ), наблюдател е доц. Стефан Герджиков (ФМИ-СУ / ИИКТ-БАН).

     

    4 медала за България спечелиха физиците ни от Международната олимпиада в Япония

    4 медала и почетна грамота спечелиха най-добрите български ученици по физика от най-престижния турнир за годината. 53-тото издание на Международната олимпиада по физика се проведе в Япония от 10 до 17 юли. Петимата български гимназисти премериха знания с 394 ученици от 82 държави и завоюваха 4 бронзови отличия и почетна грамота.

    Бронзовите медали спечелиха Маргулан Исмолдаев (12 клас, МГ Варна), Йово Йовчев (11 клас, ПЧМГ), Румен Димитров (11 клас, СМГ) и Баян Гечев (11 клас, СМГ), а Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) заслужи почетна грамота. Техни ръководители бяха проф. дфн Мирослав Абрашев (Физически факултет на СУ) и доц. д-р Нено Тодоров (Физически факултет на СУ).

     

    Българските момичета спечелиха 3 медала от Европейската олимпиада по информатика в Швеция

    Най-добрите български гимназистки по информатика направиха силно представяне и спечелиха 3 медала от третото издание на Европейската олимпиада по информатика за момичета (EGOI 2023). Родните състезателки премериха знания с над 180 участнички от над 50 държави и завоюваха 2 сребърни и 1 бронзово отличие.

    Сребърните медали спечелиха Емилиана Димитрова (10 клас, СМГ) и Нора Паскалева – (10 клас, Американски колеж, Школа “Олимпийци”). Бронзовото отличие заслужи Ясмин Ердим (12 клас, МГ Плевен), а на най-младата ни участничка Нермин Идириз  (9 клас, ППМГ Шумен, Школа А&Б) не й достигнаха няколко точки, за да вземе отличие. Ръководители на отбора са доц. Пламенка Христова (Русенския университет) и Румен Михов (Факултет по математика и информатика на СУ).

     

    Блестящо представяне на българските химици – спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала от Международната олимпиада в Швейцария

    Най-добрите български ученици по химия направиха блестящо представяне на най-престижното състезание по химия за годината. И четиримата ни гимназисти спечелиха медали от 55-ата Международна олимпиада по химия. Те завоюваха 2 златни и 2 сребърни отличия в конкуренция с над 340 ученици от 86 държави. Тази година турнирът се проведе присъствено в Швейцария от 16 до 24 юли.

    Златните медали спечелиха Виктор Лилов (11 клас, СМГ) и Крум Александров (12 клас, МГ Плевен), а сребърните отличия заслужиха Преслав Георгиев (11 клас, СМГ) и Явор Христов (11 клас, СМГ). Техни ръководители са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултет по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“.

     

    Най-добрите български лингвисти спечелиха 4 медала от Международната олимпиада в Банско

    Най-добрите български ученици по лингвистика спечелиха 4 медала и почетна грамота от най-престижния турнир за годината – Международната олимпиада по лингвистика. През 2023 г. България бе домакин на 20-ото юбилейно издание на световната надпревара. За една седмица в Банско се събраха над 200 състезатели от близо 40 държави. Българските ученици спечелиха 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов медал, както и 1 почетна грамота.

    Златният медал завоюва Константин Георгиев ( 12 клас, МГ Русе), той бе отличен и с грамота за най-добро решение на една от задачите. Сребърните отличия са за Теодор Малчев (12 клас, СМГ) и Рами Хенауи (12 клас, НПМГ), бронзът е за Николай Георгиев (11 клас, ПМГ Силистра), а почетната грамота е за Ния Димитрова (11 клас, СМГ). На Ванеса Калинкова ( 10 клас, ППМГ Бургас), Мира Липкова (9 клас, ПМГ Силистра) и Калина Иванова (9 клас, НПМГ) не им достигна малко, за да влязат в зоната на наградите. Ръководители на отбора са Любомир Златков (ИМИ-БАН) и Василена Лазарова (НПМГ и СМГ).

     

    Златните ни ученици по география спечелиха 4 медала от Международната олимпиада в Индонезия

    Учениците ни географияспечелиха 4 медала от най-престижния турнир за годината. Гимназистите ни показаха много знания на 19-ото издание на Международната олимпиада по география (iGeo) и спечелиха 2 златни и 2 бронзови медала в конкуренция от над 200 участници от над 40 държави. Това е най-доброто представяне за България в историята на Международната олимпиада. Тази година тя се проведе присъствено в Бандунг, Индонезия от 7 до 13 август.

    Златните отличия спечелиха Денис Урумов (91. НЕГ, София) и Михаил Паскалев (МГ “Д-р Петър Берон”, Варна), а бронзовите – Атанас Иванов (НПМГ) и Александър Илиев (СМГ).

    Техни ръководители бяха доц. д-р Димитър Желев (преподавател в Геолого-географски факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, учител по география в Izzi Science for Kids и съосновател на Географ БГ) и Даниел Христов (учител по география в НПМГ).

     

    Отлично представяне и 5 медала за учениците ни по астрофизика на Международната олимпиада в Полша

    Най-добрите български ученици по астрофизика направиха отлично представяне и спечелиха 5 медала от Международната олимпиада. Петимата ни олимпийци се конкурираха с 260 състезатели от 52 държави и завоюваха 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов медал. 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика се проведе присъствено в Полша от 10 до 20 август.

    Златният медал спечели Баян Гечев (11 клас, СМГ). Сребърните отличия заслужиха Лора Лукманова (10 клас, СМГ), Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) и Михаил Банков (12 клас, МГ Плевен), а бронзът завоюва Константин Кръстев (12 клас, ПМГ Бургас). Ръководители на българските ученици са Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).

     

    Най-добрите български ученици по информатика спечелиха 4 медала от Международната олимпиада в Унгария

    Най-добрите български ученици по информатика спечелиха 4 медала от най-престижното състезание за годината. Четирима ни гимназисти се конкурираха с 360 състезатели от 90 държави на 35-ата Международна олимпиада по информатика и завоюваха 4 бронзови отличия. Турнирът се проведе присъствено в Унгария от 28 август до 4 септември.

    Бронзовите медали спечелиха Борис Михов (10 клас, СМГ), Александър Гатев (10 клас, СМГ), Атанас Димитров (12 клас, СМГ) и Веселин Маркович (10 клас, МГ Варна). Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Енчо Мишинев (Radix Trading LLC).

     

    Отлично представяне и 4 медала за българските ученици от Европейската младежка олимпиада по информатика ЕJOI

    Най-добрите български младежи по информатика направиха отлично представяне и спечелиха 4 медала от един от най-престижните турнири в Европа. На Европейската младежка олимпиада по информатика ЕJOI родните ученици спечелиха 1 златен, при това с абсолютно първо място на турнира, 1 сребърен и 2 бронзови медала. Тази година турнирът се проведе присъствено в Грузия, където младежите ни на възраст до 15,5 години се конкурираха с 92 състезатели от 24 държави.

    Златният медал и абсолютното първо място на турнира завоюва Андрей Стефанов (8 клас, ПЧМГ). Среброто взе Серкан Рашид (8 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б), а бронзовите отличия заслужиха Симона Христова (9 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б) и Иво Иванов (8 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б). Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Димитър Добрев (Шуменски университет и Школа А&Б).

     

    Силно представяне и 3 медала за България от Балканската олимпиада по информатика в Словения

    Едни от най-добрите български ученици по информатика направиха изключително силно представяне и спечелиха 3 медала от 30-ото издание на Балканската олимпиада по информатика. Родните гимназисти заслужиха 2 златни и 1 сребърно отличие в конкуренция с 51 участници от 13 държави. Турнирът се проведе присъствено в Марибор, Словения от 29 октомври до 3 ноември.

    Златните медали спечелиха Даниел Койнов (ППМГ Шумен, Школа А&Б) и Борис Михов (СМГ, Школа Олимпийци), а среброто завоюва Веселин Маркович (МГ Варна). За съжаление четвъртият състезател Александър Гатев се разболя не успя да вземе участие в балканиадата. Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Румен Михов (Факултет по математика и информатика на СУ).

     

    Най-добрите български ученици по астрономия спечелиха 8 медала от Международната олимпиада в Китай

    След силно представяне най-добрите български ученици по астрономия спечелиха 8 медала от най-престижното състезание за годината. На Международната олимпиада по астрономия родните гимназисти завоюваха 1 златен, 1 сребърен и 6 бронзови отличия. Тази година олимпиадата се проведе присъствено в Китай и събра ученици от цял свят, които са разделени в три възрастови групи.

    Златният медал заслужи Светослав Арабов (МГ, Варна), който постигна най-висок общ резултат за младшата група. Среброто е за Лора Лукманова (СМГ, София), която постигна най-висок резултат в практическия тур. Бронзовите отличия са за Елена Йорданова (МГ, Русе), Мартин Недев (ПМГ, Хасково), Атанас Митрев (ЕГ, Кърджали), Миглена Меркулова (МГ, Варна), Стела Бинева (ПМГ, Хасково) и Красимир Станков (МГ, Русе). Техни ръководители са Ева Божурова (НАОП Варна) и Никола Каравасилев (ПЧМГ).

     

    Български ученици спечелиха 8 медала от Младежката балканска олимпиада по информатика

    След страхотно представяне българските младежи по информатика заслужено спечелиха 8 медала от Младежката балканска олимпиада по информатика. Състезанието се проведе онлайн от 25 до 28 ноември с виртуален домакин Бистрица, Северна Македония и България бе представена от два отбора по 4 ученици. Родните младежи спечелиха 3 златни, 2 сребърни и 3 бронзови отличия.

    За официалния младежки национален отбор медали спечелиха – златен за Симона Христова (10 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б), също златен за Андрей Стефанов (9 клас, ПЧМГ), сребро за Серкан Рашид (9 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б) и сребро за Иво Иванов (9 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б).

    За втория отбор медалите са – златен за Денислав Манев (8 клас, Габрово), и три бронзови за Йордан Цоканов (8 клас, София), Борис Ангелов (9 клас, София) и Александър Пендов (8 клас, Пловдив).

    Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Димитър Добрев (Шуменски университет и Школа А&Б).

  • 4 медала за България спечелиха физиците ни от Международната олимпиада в Япония

    4 медала и почетна грамота спечелиха най-добрите български ученици по физика от най-престижния турнир за годината. 53-тото издание на Международната олимпиада по физика се проведе в Япония от 10 до 17 юли. Петимата български гимназисти премериха знания с 394 ученици от 82 държави и завоюваха 4 бронзови отличия и почетна грамота, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Бронзовите медали спечелиха Маргулан Исмолдаев (12 клас, МГ Варна), Йово Йовчев (11 клас, ПЧМГ), Румен Димитров (11 клас, СМГ) и Баян Гечев (11 клас, СМГ), а Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) заслужи почетна грамота. Техни ръководители бяха проф. дфн Мирослав Абрашев (Физически факултет на СУ) и доц. д-р Нено Тодоров (Физически факултет на СУ).

    Олимпиадата се проведе в два кръга, като на първия кръг учениците се състезаваха върху две експериментални задачи, а на втория кръг – върху три теоретични.

    Българският отбор по физика се избира измежду десетте ученици, представили се най-добре на Националната олимпиада във възрастова група 11-12 клас. След това се провеждат допълнителни контролни работи за определяне на окончателния състав на отбора.

    Ето повече за българските ученици:

    Маргулан Исмолдаев е ученик в 12 клас в МГ „Д-р. Петър Берон“, Варна, и за втори път е част от националния отбор по физика. Той започва да се явява на състезания по математика в 1 клас, а от 7 клас се интересува от физика, вдъхновен от учителката си Сашка Миланова, която му е дала здрава теоретична основа. Маргулан е един от изявените олимпийци по природни науки на България и има редица призови класирания на международни състезания. Той е носител на 3 златни медала от Международната олимпиада по астрономия, печели злато и 2 сребърни отличия от Международната по астрофизика, сребро от Международната олимпиада по физика, сребро от Европейската олимпиада по физика, злато и сребро от Жаутиковската олимпиада и злато, сребро и бронз от Балканската олимпиада по физика.

    Баян Гечев е ученик в 11 клас в СМГ „Паисий Хилендарски“, София и за първи път е част от отбора по физика. Той започва да посещава школи по физика още от 8 клас, като първоначално в СМГ се готвил при Илиян Илиев. След това се включва в подготовката, водена от Георги Александров (доскорошен състезател по физика и астрономия), и в школата по астрономия на Александър Куртенков, което му помага да обогати знанията си по физика. Миналата година печели бронз от Европейската олимпиада по физика и сребро от Международната олимпиада по астрофизика. Тази пролет той спечели бронз и от силния турнир Romanian Master of Physics.

    Йово Йовчев е ученик в 11 клас в ПЧМГ, София и за първи път е част от националния отбор. В 7 клас започва да посещава състезания по физика. Основната си подготовка дължи на учителя си по физика Никола Каравасилев. Йово тази година спечели сребърен медал от  Жаутиковската олимпиада, а на Romanian Master of Physics печели почетна грамота.

    Владимир Миланов е ученик в 12 клас в НПМГ и за първи път е избран в националния отбор за международната олимпиада. Той започва да се интересува от физика и астрономия още в 8 клас, като основните учители, допринесли за неговото развитие в науката, са Валентина Маринова, Христо Пеев и Жана Кюркчиева. Тази година той участва на Romanian Master of Physics, където печели бронзов медал.

    Румен Димитров e ученик в 11 клас в СМГ „Паисий Хилендарски“, София и за първи път е избран в отбора по физика. Той се захваща с физика в 8 клас, мотивиран от учителя си Илиян Илиев. След това подготовката му се поема от Георги Александров, на когото дължи много за обучението си по физика. Румен е участвал на Европейската олимпиада по физика и печели сребърен медал от Балканската олимпиада по физика.

    През 1967 г. България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния учредяват Международната олимпиада по физика и България участва във всички издания на олимпиадата. Броят на държавите участнички обикновено е около 85.