БЛИЦ интервю с Виктория и Габриела, състезателки по биология
- Представи се в едно изречение:
В: Виктория Христова, от НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, олимпийски състезател по биология.
Г: Габриела Христова от СМГ, състезател по биология. - В момента се занимавам с…
В: Душевни дейности – музика, изкуство.
Г: Един проект по английски на тема „Генното инженерство и неговите приложения в медицината, индустрията и земеделието” - Как те наричат приятелите?
В: Най-често просто Вики, но с времето са се появили всякакви вариации – Виксън, Викинг, Викси, дори Юго.
Г: Габи - Последното международно състезание, на което участва:
В: Международната олимпиада по биология в Дания 2015 г.
Г: Тази година за пръв път ще участвам – на Международната олимпиада по биология - Първата ти мисъл в деня на олимпиада?
В: „Каквото стане – такова. Важното е да сме живи и здрави.“
Г: „Успокой се и се забавлявай!” - С кой известен учен би искала да срещнеш?
В: Ако трябва да е само един – Стивън Хокинг.
Г: Джеймс Уотсън, нобелов лауреат заедно с Франсис Крик за откритието на структурата на ДНК - Най-големия компромис, който правиш заради подготовката за олимпиадите?
В: Да отлагам с месеци уроците си по китара.
Г: Не се занимавам достатъчно с информатика, макар че ми е страшно интересно. - Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
В: Аниматор. Още не съм превъзмогнала напълно детската си мечта, изключително жалко че уменията ми по рисуване не надхвърлят тези на първокласник.
Г: Ветеринарен лекар. - Имаш ли си талисман за късмет?
В: Колие с метално ключе-сол, с течение на времето се превърна в неотделима част от мен.
Г: Нямам - Най-ценното, което състезанията ми дадоха:
В: Придадоха смисъл на иначе непродуктивното ми ежедневие и ме дариха с най-скъпото – прекрасни приятели, надявам се за цял живот.
Г: Помогнаха ми да реша с какво искам да се занимавам. Аз съм изключително неориентиран човек и съм се занимавала с много различни неща, докато открия своето призвание. - Любима история от състезание?
В: Незабравимото лято на 2014 година – в гр. Кюстендил, с най-готиния състезателен отбор, в който съм имала късмета да бъда. Традиция на нашите олимпийци астрономи е практика, наречена биополе – възможност за издигане на човек на няколко сантиметра от земята с помощта на магнитни полета. Преживяване, което никога няма да забравя!
Г: Тази година на националния кръг по биология във Варна група приятели наблюдавахме изгрева на плажа. Незабравимо преживяване! - Аз съм малко дете. Обясни ми биологията с изречение-две!
В: Биологията е наука за всичко живо около нас – без значение колко е малко или голямо. С нейна помощ можем да си обясним какво се случва с нашите тела във времето, както и на всички живи същества на нашата планета – от микроскопичните бактерии, през растения, гъби, та чак до животните. Земята е извор на живот и биологията е тази, която го изучава.
Г: Както самото име подсказва, това е Науката за живота. Биологията се занимава с всички аспекти на живота – от това какво е живот и кое всъщност прави живото живо, през неизброимите форми на живот, до тайните на стареенето и смъртта. - Опиши биологията с три думи:
В: Живот, Бъдеще, Прогрес
Г: необятна, логична и перспективна - Най-великото изобретение, измисляно някога:
В: Световната мрежа.
Г: Трудно ми е да преценя. Може би електричеството, което коренно е променило живота на хората, а и е направило други значими изобретения възможни, като електронния микроскоп например. - Ако можеше ти да създадеш каквото и да е изобретение, какво би било то?
В: Щях да съм откривателят на ховърборда.
Г: Бих искала да участвам в изобретяването на нано машина, която да циркулира в човешкия организъм и да открива потенциално опасни мутации в клетките и да ги поправя. - Любима поднаука от биологията?
В: Молекулярната биология, с течение на времето ми стана страст.
Г: Молекулярна биология. - Ако можеше да се превъплътиш в което и да е същество, кое би било то?
В: Не бих избрала нещо различно от човек.
Г: Не бих заменила човешкото си тяло и съзнание с което и да било друго същество. - Защо?
В: Защото искам да имам максималния капацитет на интелектуално развитие възможен на нашата планета, възникнал след милиони години еволюция и биологичен прогрес.
Г: Възможността да разсъждаваш, да твориш и изследваш е уникална за човека като „Венец на всичко живо”. Не бих се отказала от тази възможност. - Кой е най-досадният въпрос за един биолог?
В: „А вярно ли е, че хората всъщност са еволюирали да бъдат вегани?“
Г: “С медицина ли ще се занимаваш, като завършиш училище?” - Най-трудният термин, с който си се сблъсквала?
В: Повечето термини от най-малко любимата ми област от биологията – зоология. Пример – процеркоидален ларвален стадий.
Г: Не мога да се сетя. - Как виждаш света след 10 години? Ами след 50?
В: Оптимистично близко бъдеще на иновации, нови открития и техническо развитие, песимистично далечно бъдеще на обществен и икономически срив.
Г: След 10 години проблемите с глобалното затопляне, изчерпването на енергийните ресурси и пренаселеността на планетата ще са се задълбочили още повече. Поради това опасността от световен военен конфликт или пък опасна епидемия ще бъде доста голяма.
Въпреки това аз съм оптимист и вярвам, че след 50 години ще сме открили ефективен възобновяем енергиен ресурс, който да замени използването на горивата. Това ще доведе до драстично намаляване на въглеродните емисии и овладяване на глобалното затопляне. Развитието на медицината пък ще е довело до откриване на още антибиотици или пък на лекарства против нелечими заболявания. Проблемът с пренаселеността обаче ще остане нерешен. - Любимо занимание/хоби?
В: Нямам конкретно хоби, обичам да прекарвам време с приятели.
Г: Тренирам айкидо. - Висше образование – в България или в чужбина?
В: В чужбина, засега Великобритания като сериозен избор.
Г: Още не съм решила окончателно. - Най-неприятен предмет от училище?
В: Географията.
Г: Физика. - За какво мечтаеш?
В: За каквото всеки човек мечтае – щастие. Дали за вбъдеще ще откривам истинското щастие в малките неща, или в значимите емоции и преживявания, само времето ще покаже.
Г: Да изградя научна кариера и да създам семейство. - Има ли живот след смъртта?
В: Има ли живот въобще или Вселената е компютърна симулация?
Г: Смисълът на възпроизводството е точно това – продължаване на рода и запазване на вида след смъртта на отделния индивид. В такъв смисъл животът след смъртта е следващото поколение. Не вярвам, че конкретният организъм продължава да живее под някаква форма след смъртта, защото иначе би се загубил смисълът на възпроизводството и смъртта. - Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
В: Приятел.
Г: Електронен четец с повече книги, отколкото бих могла да прочета някога. - Какво яде за закуска?
В: Шоколадови бисквити и чаша мляко.
Г: Домашен кекс. - Последната книга, която прочете?
В: „Ад“ на Дан Браун.
Г: Книга 4 от фентъзи поредицата „Вещерът”. - Кокошката или яйцето?
В: Нито едното. Еволюцията не е линейна, няма първо и няма последно.
Г: Яйцето, разбира се! Яйцето като част от репродуктивния цикъл на различни групи животни се е появило много преди кокошката. - Книга или електронен четец?
В: За пътувания – електронен четец, за четене вкъщи – книга.
Г: Книга. - Проза или поезия?
В: Важното е да е стойностно.
Г: Проза. - Рок или рап?
В: Важното е да е стойностно.
Г: Алтернативен рок - Театър или кино?
В: И двете си имат чара, но за киноман като мен – киното.
Г: И двете. - Планина или море?
В: За сегашното ми настроение – планина.
Г: Обожавам и двете. - За или против униформите в училище?
В: Зависи от униформите, твърдо против сиво-черно-белите отживелици, напълно “за“ по-разчупените, цветни и младежки униформи.
Г: Против. - Какво ти предстои в следващите месеци?
В: Здрава подготовка за предстоящата олимпиада във Виетнам, едно емоционално лято, с нови запознанства и нови преживявания.
Г: Усилено готвене за Международната, проучване на университети и полагане на езикови изпити. - Кого искаш да поздравиш?
В: Хората, които ме поведоха по пътя на успеха и ме превърнаха в това, което съм сега. Криси Костадинова, без която нямаше да ми хрумне явяването на олимпиада, Радослав Александров, който успя да подбуди и успява вече 3 години да задържи интереса ми към биологията, както и всички хора, които са били част от огромното ми приключение през последните години.
Г: Всички мои приятели, които може би ще прочетат това. - Какво си пожелаваш оттук нататък?
В: Да откривам и преоткривам страстта в живота, да имам поводи за гордост от себе си, да радвам близки и приятели и да намеря истинското щастие.
Г: Успешно кандидатстване в университети. - Съвет към младите състезатели?
В: Намерете мотивация за това, което правите. Намерете смисъл, желание, страст. Ако няма мотивация – не си заслужава. Дали ще я откриете в желание да промените света, в амбиция да направите нещо значимо, в чиста любов към състезателния дух, пък дори и в това да впечатлите някого или да получите признание – продължавайте само напред и нагоре! Дори и да загубите желание някой ден, нищо няма да е било напразно – спомените, приятелите, емоциите остават с теб, завинаги.
Г: Най-важното нещо във всяко едно начинание, не само в биологията, е мотивацията и усиленият труд. Ако наистина искате да постигнете нещо, трябва да сте готови да жертвате други свои интереси и да си разпределяте правилно приоритетите и времето. Каквото и да изберете обаче, трябва да му се отдадете напълно и да сте уверени в това, че си струва усилията и времето ви.