Най-добрите ученици в света по изкуствен интелект бяха наградени на Първата международна олимпиада по изкуствен интелект в Бургас, България

Днес се проведе церемонията по награждаване на най-добрите ученици по изкуствен интелект в света на Първата международна олимпиада по изкуствен интелект. На вълнуващото събитие бяха отличени най-добрите отбори в научния и практическия кръг. В основаната от петима българи олимпиада участваха близо 200 ученици в над 40 отбора от 6 континента. Всички те се събраха в Бургас, България от 9 до 15 август, където заедно поставиха началото на най-новата научна Международна олимпиада, която стартира с рекорд в историята, като най-много записани отбори в първото си издание.

В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени поставиха началото на олимпиада, която съчетава научни и приложни задачи. Целта й е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за необятните възможности в тази област, и да постави пред тях и обществото моралните и етични въпроси свързани с изкуствения интелект.

В научния кръг с медали бяха отличени 21 отбора. Златните медали спечелиха двата отбора на Сингапур, Полша и Летово. Сребрата заслужиха двата отбора на Унгария, двата отбора на Китай, Виетнам, Монголия и Естония. Бронзовите медали са за двата отбора на Румъния, Полша, Виетнам, Колумбия, Малайзия, двата отбора на България, Иран и Канада.

Тези отбори ще останат в историята като първите медалисти от Първата международна олимпиада по изкуствен интелект.

В практическия кръг с награди бяха отличени отново 21 отбора. Златните отличия спечелиха отборите на България, Полша, Австралия и САЩ. Сребрата са за ОАЕ, Унгария, Хонг Конг, Канада, Румъния, Летово и Китай. Бронз спечелиха Холандия, Йордания, Тунис, Макао, Полша, Япония, Колумбия, двата отбора на Виетнам и САЩ.

Практическият кръг беше в колаборация с българската поп звезда Мария Илиева. Тя създаде специален ремикс на един от последните си хитове „Любов“ на базата, на който състезателите трябваше да генерират визуализации с помощта на набор от инструменти, използващи изкуствен интелект. В рамките на 4 часа всеки отбор използва въображението си, което съчетаха със знанията си в новите технологии. Те трябваше  да генерират обложка и видеоклип за сингъла на Мария Илиева.

Специални плакети за най-добро представяне едновременно и в научния и в практическия кръг получиха отборите на Летово, Полша и Унгария.

Домакин на Международната олимпиада по изкуствен интелект 2025 ще бъде Пекин, Китай.

 

-------

 

Международната олимпиада по изкуствен интелект (IOAI) е STEM състезание целящо да вдъхнови, развие и покаже най-добрите студенти в областта на изкуствения интелект на глобално ниво. Всяка година IOAI ще базира задачите си на различни области на изкуствения интелект; тази година фокусът е върху обработката на естествен език (NLP), машинното обучение и компютърното зрение.

Като олимпиада по изкуствен интелект, IOAI се ангажира активно с дискусии с широката общественост относно етичните аспекти и бъдещето на изкуствения интелект, основно чрез своя практически кръг. Основателите целят всяка година да работят с местна знаменитост, която да бъде лице на IOAI и заедно със студентите да вдъхновяват широк обществен диалог относно изкуствения интелект.

Първата IOAI се проведе в Бургас, България от 10 до 14 август 2024 г.

Основатели

Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи: Лора, Елена, Роси, Алекс, Ива.

Лора Динева е посветена на развитието на образованието и има над десет години опит в организирането на национални лингвистични събития, включително подготовка на отбори и домакинство на Международната олимпиада по лингвистика. Притежава бакалавърска степен по математика и икономика и в момента продължава образованието си с магистратура по изкуствен интелект за бизнес и финанси. Професионално, Лора прилага изкуствения интелект за подобряване на ефективността и иновациите в правителствения и финансовия сектор.

Елена Маринова има 25-годишна кариера в ИТ сектора като съосновател на Мусала Софт, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group. Тя е лидер в развитието и високите постижения в бизнеса, иновациите и STEM образованието. Елена е част от бордовете на компании, ИТ асоциации и неправителствени организации. Като обществена личност, Елена говори и пише за лидерство, технологични тенденции, иновации, образование. Елена има бакалавърска степен по икономика и магистърска по стратегическо управление. Тя е съосновател на най-старото частно състезание по програмиране CodeIT.bg (2000) и Европейската младежка олимпиада по информатика EJOI (2017).

Росица Декова е доцент в Университет "Паисий Хилендарски" в Пловдив, България. Нейната страст към лингвистиката започна още в гимназията, когато спечели национални състезания по компютърна лингвистика. Тази страст продължава в университетската и изследователската й кариера. Росица има две магистърски степени - по лингвистика и по софтуерно инженерство от Пловдивския университет, както и докторска степен по лингвистика от NTNU, Тронхайм. През годините тя активно участва в организирането на състезания и конференции по лингвистика и компютърна лингвистика. Тя е член на организационния комитет на две международни олимпиади по лингвистика (2015, 2023).

Александър Велинов се запалва по научни състезания в училище и печели националното състезание по лингвистика в 12-и клас. Като студент започва да преподава лингвистика и вече повече от 20 години води класове във всички големи училища в София. Алекс работи в ИТ сектора, но не изоставя хобито си и след първата Международна олимпиада по лингвистика (IOL) през 2003 г., той е ръководител на българския национален отбор почти непрестанно и до днес. Алекс е организирал IOL два пъти (2015, 2023), като е бил председател, а от 2015 г. е член на международния борд на IOL.

Ива Гумнишка е бивш състезател и златен медалист по лингвистика от IOL. Тя е основател на Humans in the Loop, социално предприятие, което обработва данни за изкуствен интелект, както и член на борда на директорите на ForHumanity, която работи в сферата на одита на системи за изкуствен интелект.

Спонсори и партньори:

Международната олимпиада по изкуствен интелект се организира под патронажа на президента на Република България, с институционалната подкрепа на Министерство на образованието и науката, Община Бургас

Платинен спонсор е Google

Златни спонсори са Vivacom, MBZUAI

Сребърни спонсори са Jane Street, Ontotext, SoftUni и Leading Coding

Бронзови спонсори са Musala Soft, Team-GPT, Anthill, DiaDraw, Non-Trivial, Sofia TechPark, Wiser, Print.bg, FlagFlag.bg

Организационни партньори са Сдружение на олимпийските отбори по природни науки, Elektrick.me, Neutral Frames, Хотел Приморец Бургас, Победа, Хармоника, Sindeo, MNKnowledge, Arcana Labs

Академични партньори са MBZUAI, Пловдивски Университет „Паисий Хилендарски“, INSAIT, MIT, University of Copenhagen, Sharif University of Technology, University of Oxford, Technology Innovation Insitute, University of Houston, ППМГ „Акад. Никола Обрешков“, Бургас, ОУ „Александър Георгиев – Коджакафалията“, Бургас,ПГКПИ Бургас.