Отбор по Астрономия

  • Олимпийските отбори по природни науки са номинирани за „Будител на годината“ на БНР

    Тази година Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, българските олимпийци и техните ръководители са номинирани за „Будител на годината“ на БНР. Всяка година нашите олимпийци по природни науки и техните ръководители участват в най-престижните международни, европейски и балкански олимпиади в конкуренция с най-добрите ученици в света и печелят медали за България. Сдружението на олимпийските отбори по природни науки застава зад тях и ги подкрепя в подбора, подготовката и пътя им към знанието и успеха.

    До 20 октомври може да гласувате ПО ЕДИН ПЪТ ВСЕКИ ДЕН от един IP адрес за номинацията на СООПН за „Будител на годината“ на следния адрес: https://bnr.bg//page/glasuvaite-za-buditel-na-godinata-2024

    През 2024 г. най-добрите български гимназисти спечелиха общо 91 медала – 11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови на международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки в конкуренцията на най-добрите ученици в света.

    Повече за номинацията ни ще разберете тук:

    https://bnr.bg//post/102051243/gordostta-ni-uchenicite-koito-pechelat-medali-po-mejdunarodnite-olimpiadi

  • Пет медала за България от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика в Непал

    Най-добрите български ученици по астрофизика (под 16 години) направиха отлично представяне и спечелиха 5 медала от Младежка международна олимпиада по астрономия и астрофизика. Родните младежи премериха знания със състезатели от близо 20 държави в Непал от 3 до 10 октомври. Българските ученици спечелиха 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов медал, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Светослав Арабов (МГ Варна) спечели златният медал с абсолютно второ място на олимпиадата. Сребърните отличия завоюваха Добромир Добрев (СМГ), Максим Босилков (СМГ) и Цветелина Данова (СМГ). Бронзовият медал е за Антон Стоянов (МГ Варна). Техни ръководители в Нела са Никола Каравасилев и Ева Божурова (НАОП Варна).

    Това е първото участие на България в тази „млада“ олимпиада, която се провежда за трети път, като тази година ограничението е да участват само ученици, родени след 1 януари 2009г. Олимпиадата е основана от създателите на основната Международна олимпиада по астрономия и астрофизика, където нашата страна е редовен участник дълги години.

    Младежка международна олимпиада по астрономия и астрофизика се проведе в два тура: теоретичен и наблюдателен. По време на теоретичния тур, учениците трябваше да решат 12 задачи за 4 часа. Наблюдателният тур се състоеше от две части: работа с телескоп и работа със звездна карта на хартия.

    След награждаването ръководителите отбелязаха:

    „Златният медал, който Светослав Арабов спечели е трето поредно златно отличени за него по астрономия на международно ниво! Поздравления за неговите резултати, а също и за бронзовия медал на Антон заслужават Ева Божурова и целият екип на НАОП „Николай Коперник“ в гр. Варна!

    За трите сребърни медала на Цветелина, Максим и Добромир адмирации заслужава школата по астрономия в СМГ.

    Българските участници и техните ръководители биха искали да благодарят на Министерството на образованието и науката за оказаната финансова помощ, а също на НАОП „Николай Коперник“ за осигуряване на условия за подготовка на отбора! Бихме искали да изкажем и своята благодарност към СООПН за получената подкрепа. 

    Нека поздравим нашите ученици за силното представяне в Непал и да им пожелаем здраве и бъдещи успехи!“

     

  • Български ученици участват на младежкото издание на Международната олимпиада по астрофизика в Непал

    Тази седмица едни от най-добрите български ученици по астрофизика (под 16 години) участват на Международната младежка олимпиада по астрономия и астрофизика. Родните гимназисти ще премерят знания с над 100 участници от 19 държави в Непал, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Българският отбор е в състав: Светослав Арабов (МГ Варна), Максим Босилков (СМГ), Цветелина Данова (СМГ), Антон Стоянов (МГ Варна) и Добромир Добрев (СМГ). Техни ръководители са Никола Каравасилев и Ева Божурова (НАОП Варна).

    Това е първото участие на България в тази „млада“ олимпиада, която се провежда за трети път, като тази година ограничението е да участват само ученици, родени след 1 януари 2009г. Олимпиадата е основана от създателите на основната Международна олимпиада по астрономия и астрофизика, където нашата страна е редовен участник дълги години.

  • 5 медала за най-добрите български ученици по астрофизика от Международната олимпиада в Бразилия

    Най-добрите български ученици по астрофизика спечелиха 5 медала от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. На най-престижното състезание в годината по астрофизика тази година участваха над 260 гимназисти от 53 държави. Олимпиадата се проведе в Бразилия, където българските ученици завоюваха 2 сребърни и 3 бронзови медала, съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Сребърните отличия спечелиха Баян Гечев (12 клас, СМГ) и Лора Лукманова (11 клас, СМГ). Бронзовите медали са за Калоян Цанев (11 клас, ПЧМГ), Елена Йорданова (10 клас, МГ Русе) и Стела Бинева (11 клас, ПМГ, Хасково). Техни ръководители на олимпиадата са Никола Каравасилев и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).

    До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 63 медала – 14 златни, 23 сребърни, 26 бронзови.

    Ето повече информация за отбора на България:

    Лора Лукманова е ученичка в 11 клас на СМГ. Тя ще е част от националния отбор по астрофизика за втори път, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. Лора се запалва по астрономията в 8 клас в школите на Александър Куртенков. След това участва в подбора с преподавателите Ева Божурова и Захари Дончев и бивши олимпийци като Стефан Иванов, Любомир Шойлев и Мирослав Радомиров. За подготовката си за международните състезания най-много ѝ помага Никола Каравасилев. Освен сребърния медал от Международната по астрофизика, Лора е спечелила и 2 златни и 1 сребърен медал от Международната по астрономия, сребро от Европейската олимпиада по експериментални науки и бронз от Международния турнир на младите естествоизпитатели. За нея състезанията и събитията покрай тях са ѝ дали много ценни преживявания и добри приятели. В свободното си време тя най-често се среща с приятели, разхожда се в планината и слуша музика.

    Калоян Цанев е ученик в 11 клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Както сам казва, Калоян се интересува от астрономия, още от момента, когато се е научил да чете. От 5 клас взима участие в националните състезания по астрономия. А учителят, който най-много му е повлиял да продължи да се интересува и развива в астрономията е Никола Каравасилев. До сега Калоян е спечелил два медала – сребро и бронз от Международната олимпиада по астрономия, има 5 класирания в челната тройка на Олимпиадата по астрономия към Държавния университет в Санкт Петербург и също така е участвал в редица световни състезания по математика, където също е печелил медали.

    Елена Йорданова е ученичка в 10 клас в МГ „Баба Тонка“, Русе. Тази година тя също дебютира в националния отбор по астрофизика. Елена започва да се занимава с астрономия в 7 клас и започва да участва в националната олимпиада, като в 8 клас достига до бронзов медал благодарение на учителката си по физика Даниела Иванова. След това с учителя Никола Каравасилев тя развива своите възможности и достига участие на Международната олимпиада по астрономия, в която е участвала две години поред (2022 и 2023) и е спечелила сребърен и бронзов медал. Също така тя е завоювала сребърен медала от  Международния турнир на младите естествоизпитатели и бронзов медал в категория физика от Международната Жаутиковска олимпиада през тази година. През юли месец Елена ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.

    Баян Гечев е ученик в 12 клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Баян е „ветеран“ в отбора по астрофизика, като това му е третото участие в националния отбор. До сега е спечелил един златен и един сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. За него астрономията е интересна още от дете, а на състезания започва да участва от 8 клас. Основните учители, които са го вдъхновили да се занимава с астрономия и са го подготвяли да участва на международни състезания са Александър Куртенков, Никола Каравасилев и Ева Божурова. Освен медалите по астрофизика, той е печелил медали за България от Международната олимпиада по физика – бронз и два бронза от Европейската олимпиада по физика. Баян е благодарен на Националната комисия па астрономия, защото „полага значителни усилия за подготовката на учениците в България- нещо, от което всички ние сме облагодетелствани.“

    Стела Бинева е ученичка в 11 клас в ПМГ, Хасково. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Стела започва да участва в националната олимпиада по астрономия още в 5 клас, като човекът, който най-много я е вдъхновил да се занимава сериозно с астрономията е Димитър Кокотанеков – директорът на НАОП „Джордано Бруно“ в Димитровград. Като тя развива своя потенциал през годините по време на подборите и подготовките от ръководителите на националните отбори по астрономия и астрофизика. До сега Стела е участвала два пъти на Международната олимпиада по астрономия и е спечелила два пъти бронзови отличия. Освен с астрономия тя се занимава с физика, музика и от скоро с български език и литература, където е достигнала трето място на националния кръг на олимпиадата. През юли месец Стела ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.

  • Най-добрите български ученици по астрофизика участват на Международната олимпиада в Бразилия

    Най-добрите ученици по астрофизика от България представят страната ни в Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. Това са Лора Лукманова (11 клас, СМГ), Калоян Цанев (11 клас, ПЧМГ), Елена Йорданова (10 клас, МГ Русе), Баян Гечев (12 клас, СМГ) и Стела Бинева (11 клас, ПМГ, Хасково), съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Петимата ни олимпийци ще премерят знания с най-силните състезатели по астрофизика в света до 26 август в Бразилия. Техни ръководители на олимпиадата са Никола Каравасилев и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).

    Миналата година Международната олимпиада по астрономия и астрофизика събра над 260 ученици от 52 държави в Полша, където българските гимназисти спечелиха 5 медала – 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов.

    До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 58 медала – 14 златни, 21 сребърни, 23 бронзови.

    Ето повече информация за отбора на България:

    Лора Лукманова е ученичка в 11 клас на СМГ. Тя ще е част от националния отбор по астрофизика за втори път, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. Лора се запалва по астрономията в 8 клас в школите на Александър Куртенков. След това участва в подбора с преподавателите Ева Божурова и Захари Дончев и бивши олимпийци като Стефан Иванов, Любомир Шойлев и Мирослав Радомиров. За подготовката си за международните състезания най-много ѝ помага Никола Каравасилев. Освен сребърния медал от Международната по астрофизика, Лора е спечелила и 2 златни и 1 сребърен медал от Международната по астрономия, сребро от Европейската олимпиада по експериментални науки и бронз от Международния турнир на младите естествоизпитатели. За нея състезанията и събитията покрай тях са ѝ дали много ценни преживявания и добри приятели. В свободното си време тя най-често се среща с приятели, разхожда се в планината и слуша музика.

    Калоян Цанев е ученик в 11 клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Както сам казва, Калоян се интересува от астрономия, още от момента, когато се е научил да чете. От 5 клас взима участие в националните състезания по астрономия. А учителят, който най-много му е повлиял да продължи да се интересува и развива в астрономията е Никола Каравасилев. До сега Калоян е спечелил два медала – сребро и бронз от Международната олимпиада по астрономия, има 5 класирания в челната тройка на Олимпиадата по астрономия към Държавния университет в Санкт Петербург и също така е участвал в редица световни състезания по математика, където също е печелил медали.

    Елена Йорданова е ученичка в 10 клас в МГ „Баба Тонка“, Русе. Тази година тя също дебютира в националния отбор по астрофизика. Елена започва да се занимава с астрономия в 7 клас и започва да участва в националната олимпиада, като в 8 клас достига до бронзов медал благодарение на учителката си по физика Даниела Иванова. След това с учителя Никола Каравасилев тя развива своите възможности и достига участие на Международната олимпиада по астрономия, в която е участвала две години поред (2022 и 2023) и е спечелила сребърен и бронзов медал. Също така тя е завоювала сребърен медала от  Международния турнир на младите естествоизпитатели и бронзов медал в категория физика от Международната Жаутиковска олимпиада през тази година. През юли месец Елена ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.

    Баян Гечев е ученик в 12 клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Баян е „ветеран“ в отбора по астрофизика, като това му е третото участие в националния отбор. До сега е спечелил един златен и един сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. За него астрономията е интересна още от дете, а на състезания започва да участва от 8 клас. Основните учители, които са го вдъхновили да се занимава с астрономия и са го подготвяли да участва на международни състезания са Александър Куртенков, Никола Каравасилев и Ева Божурова. Освен медалите по астрофизика, той е печелил медали за България от Международната олимпиада по физика – бронз и два бронза от Европейската олимпиада по физика. Баян е благодарен на Националната комисия па астрономия, защото „полага значителни усилия за подготовката на учениците в България- нещо, от което всички ние сме облагодетелствани.“

    Стела Бинева е ученичка в 11 клас в ПМГ, Хасково. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Стела започва да участва в националната олимпиада по астрономия още в 5 клас, като човекът, който най-много я е вдъхновил да се занимава сериозно с астрономията е Димитър Кокотанеков – директорът на НАОП „Джордано Бруно“ в Димитровград. Като тя развива своя потенциал през годините по време на подборите и подготовките от ръководителите на националните отбори по астрономия и астрофизика. До сега Стела е участвала два пъти на Международната олимпиада по астрономия и е спечелила два пъти бронзови отличия. Освен с астрономия тя се занимава с физика, музика и от скоро с български език и литература, където е достигнала трето място на националния кръг на олимпиадата. През юли месец Стела ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.

     

  • Избрани са най-добрите български ученици по астрофизика, които ще участват на Международната олимпиада през 2024 година

    В края на април бяха избрани най-добрите ученици по астрофизика от България. Те ще представят страната ни в Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. Това са Лора Лукманова (11 клас, СМГ), Калоян Цанев (11 клас, ПЧМГ), Елена Йорданова (10 клас, МГ Русе), Баян Гечев (12 клас, СМГ) и Стела Бинева (11 клас, ПМГ, Хасково), съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Петимата ни олимпийци ще премерят знания с най-силните състезатели по астрофизика от 17 до 26 август в Бразилия.

    Националният отбор по астрономия и астрофизика се формира от учениците, класирани на първите пет места във възрастова група 11-12 клас в националния кръг на олимпиадата по астрономия.

    Техни ръководители на олимпиадата са Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН). В подготовката на най-добрите ни ученици по астрофизика участват и Стефан Иванов (СМГ) и Александър Куртенков (Институт по астрономия към БАН).

    Лора Лукманова е ученичка в 11 клас на СМГ. Тя ще е част от националния отбор по астрофизика за втори път, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. Лора се запалва по астрономията в 8 клас в школите на Александър Куртенков. След това участва в подбора с преподавателите Ева Божурова и Захари Дончев и бивши олимпийци като Стефан Иванов, Любомир Шойлев и Мирослав Радомиров. За подготовката си за международните състезания най-много ѝ помага Никола Каравасилев. Освен сребърния медал от Международната по астрофизика, Лора е спечелила и 2 златни и 1 сребърен медал от Международната по астрономия, сребро от Европейската олимпиада по експериментални науки и бронз от Международния турнир на младите естествоизпитатели. За нея състезанията и събитията покрай тях са ѝ дали много ценни преживявания и добри приятели. В свободното си време тя най-често се среща с приятели, разхожда се в планината и слуша музика.

    Калоян Цанев е ученик в 11 клас в ПЧМГ. Той за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Както сам казва, Калоян се интересува от астрономия, още от момента, когато се е научил да чете. От 5 клас взима участие в националните състезания по астрономия. А учителят, който най-много му е повлиял да продължи да се интересува и развива в астрономията е Никола Каравасилев. До сега Калоян е спечелил два медала – сребро и бронз от Международната олимпиада по астрономия, има 5 класирания в челната тройка на Олимпиадата по астрономия към Държавния университет в Санкт Петербург и също така е участвал в редица световни състезания по математика, където също е печелил медали.

    Елена Йорданова е ученичка в 10 клас в МГ „Баба Тонка“, Русе. Тази година тя също дебютира в националния отбор по астрофизика. Елена започва да се занимава с астрономия в 7 клас и започва да участва в националната олимпиада, като в 8 клас достига до бронзов медал благодарение на учителката си по физика Даниела Иванова. След това с учителя Никола Каравасилев тя развива своите възможности и достига участие на Международната олимпиада по астрономия, в която е участвала две години поред (2022 и 2023) и е спечелила сребърен и бронзов медал. Също така тя е завоювала сребърен медала от  Международния турнир на младите естествоизпитатели и бронзов медал в категория физика от Международната Жаутиковска олимпиада през тази година. През юли месец Елена ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.

    Баян Гечев е ученик в 12 клас в СМГ. Миналата година той бе един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Баян е „ветеран“ в отбора по астрофизика, като това му е третото участие в националния отбор. До сега е спечелил един златен и един сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. За него астрономията е интересна още от дете, а на състезания започва да участва от 8 клас. Основните учители, които са го вдъхновили да се занимава с астрономия и са го подготвяли да участва на международни състезания са Александър Куртенков, Никола Каравасилев и Ева Божурова. Освен медалите по астрофизика, той е печелил медали за България от Международната олимпиада по физика – бронз и два бронза от Европейската олимпиада по физика. Баян е благодарен на Националната комисия па астрономия, защото „полага значителни усилия за подготовката на учениците в България- нещо, от което всички ние сме облагодетелствани.“

    Стела Бинева е ученичка в 11 клас в ПМГ, Хасково. Тя за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Стела започва да участва в националната олимпиада по астрономия още в 5 клас, като човекът, който най-много я е вдъхновил да се занимава сериозно с астрономията е Димитър Кокотанеков – директорът на НАОП „Джордано Бруно“ в Димитровград. Като тя развива своя потенциал през годините по време на подборите и подготовките от ръководителите на националните отбори по астрономия и астрофизика. До сега Стела е участвала два пъти на Международната олимпиада по астрономия и е спечелила два пъти бронзови отличия. Освен с астрономия тя се занимава с физика, музика и от скоро с български език и литература, където е достигнала трето място на националния кръг на олимпиадата. През юли месец Стела ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.

    Миналата година Международната олимпиада по астрономия и астрофизика събра над 260 ученици от 52 държави в Полша, където българските гимназисти спечелиха 5 медала - 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов, припомнят от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 58 медала - 14 златни, 21 сребърни, 23 бронзови.

  • През 2023 г. български ученици спечелиха 90 медала от най-силните международни олимпиади по природни науки (обзор)

    През 2023 година най-добрите български ученици се представиха блестящо на международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки. Родните гимназисти спечелиха 90 медала – 17 златни, 32 сребърни и 41 бронзови, в конкуренцията на най-добрите ученици в света. Важно е да отличим, че само от най-престижните турнири за годината, а именно Международните олимпиади по математика, физика, химия, биология, лингвистика, география, информатика, астрофизика и астрономия българите са спечелени 42 медала – 9 златни, 10 сребърни и 23 бронзови отличия, съобщават от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Днес ви представяме ретроспекция на родните успехи от най-престижните международни, европейски и балкански състезания по природни науки за 2023 година:

     

    4 медала за България от Европейската олимпиада по математика за момичета (EGMO)

    Много силно представяне за българските гимназистки, които спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада по математика за момичета (European Girls’ Mathematical Olympiad – EGMO). И четирите ни състезателки завоюваха отличия в конкуренция с над 200 участнички от 55 държави. Българките спечелиха 1 златен при това с максимален резултат, 2 сребърни и 1 бронзов медал, като отборно се наредиха на пето място в Европа!

    Златното отличие с максимален брой точки спечели Мария Дренчева (11 клас, СМГ). Сребърните медали завоюваха Биляна Димитрова (11 клас, СМГ) и Цветелина Илиева (12 клас, ППМГ Бургас). Бронзът спечели Ивайла Радкова (12 клас, 125 СУ). Техни ръководители на EGMO бяха Люба Конова и Яни Дренчев от ФМИ.

     

    Български ученици спечелиха отборни сребърни и бронзови медали от Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2023

    И двата български отбора спечелиха медали от Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2023. В конкуренция от 45 отбора родните ученици до 17 години премериха знания и умения по физика, химия и биология и завоюваха отборни сребърни и бронзови отличия. Домакин на надпреварата бе Латвия, където участваха състезатели от 22 държави.

    Българският отбор, спечелил среброто е в състав Лора Лукманова (физика) (СМГ), Стоян Добрев (химия) (НПМГ) и Александър Владимиров (биология) (НПМГ).

    С бронзови отличия се окичиха: Рая Шикова (физика) (ПМГ, Габрово), Стефан Спасов (химия) (СМГ) и Александра Николова (биология) (ППМГ, Бургас).

    Техни ръководители на турнира бяха д-р Христина Андреева (физика, координатор за България, СУ „Св. Климент Охридски“ и Институт по електроника на БАН), д-р Калина Пачеджиева (биология, СУ „Св. Климент Охридски“) и Владимир Цветков (химия, ЧСУЧП „Абрахам Линкълн“).

     

    Българските химици спечелиха 4 медала от Международната Менделеевска олимпиада

    След много силно представяне български ученици спечелиха 4 медала от 57-ата Международна Менделеевска олимпиада по химия. Родните гимназисти премериха знания и умения с 114 състезатели от 21 държави и завоюваха 4 сребърни отличия. В неофициалното отборно класиране България зае трето място! Менделеевската олимпиада е сред най-престижните турнири по химия в света и тази година се проведе присъствено в Казахстан от 30 април до 6 май.

    Сребърните ни медалисти са Крум Александров (12 клас, МГ Плевен), Виктор Лилов (11 клас, СМГ), Явор Христов (11 клас, СМГ) и Преслав Георгиев (11 клас, СМГ). Техни ръководители на турнира бяха доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ.

     

    6 медала за българските ученици по математика от Балканската олимпиада

    Българските математици направиха ново силно представяне на международен турнир. Родните ученици по математика спечелиха 6 медала от 40-ото издание на Балканската олимпиада по математика. Турнирът събра над 130 гимназисти от 22 държави, като домакин бе Турция от 8 до 13 май. Българските участници спечелиха 4 сребърни медала и 2 бронзови, а в отборното класиране завършиха на трето място.

    Сребърните отличия спечелиха Иван Тагарев (12 клас, СМГ), Никола Цачев (12 клас, ПЧМГ), Божидар Димитров (12 клас, ПМГ Силистра) и Марин Христов (11 клас, СМГ). Бронзовите медали са за Мария Дренчева (11 клас, СМГ) и Биляна Димитрова (11 клас, СМГ). Техни ръководители бяха проф. Станислав Харизанов (ИИКТ и ИМИ-БАН) и проф. Емил Колев (ИМИ-БАН), а наблюдател от България – акад. Олег Мушкаров (ИМИ-БАН).

     

    Български физици спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада в Германия

    Едни от най-добрите български ученици по физика спечелиха 4 медала от Европейската олимпиада в Хановер, Германия. От 16 до 20 юни родните гимназисти премериха знания с над 170 участници от 38 държави (28 от Европа и 10 гостуващи) и завоюваха 1 сребърен и 3 бронзови медала.

    Среброто спечели Маргулан Исмолдаев (XII клас, МГ Варна). Бронзовите отличия са за Йово Йовчев (XII клас, ПЧМГ), Баян Гечев (XI клас, СМГ) и Гео Калфов (XI клас, ПЧМГ), а на Румен Димитров (XI клас, СМГ) не му достигна малко да се пребори за медал. Ръководител на учениците бе доц. Нено Тодоров (Физически факултет на СУ).

     

    Български математици спечелиха 6 медала от Младежката балканска олимпиада в Тирана

    Български ученици направиха страхотно представяне на 27-ото издание на Младежката балканска олимпиада по математика. Родните математици под 16-годишна възраст спечелиха 6 медала. Те се конкурираха с участници от 18 държави и завоюваха 1 златен, 2 сребърни и 3 бронзови отличия. Младежката балканска олимпиада по математика се проведе от 22 до 28 юни в Тирана, Албания.

    Златният медал спечели Андрей Стефанов (8 клас, ПЧМГ), сребърните отличия са за Даниел Гетов (8 клас, СМГ) и Александър Пендов (7 клас, МГ Пловдив), а бронзовите – Мая Минкова (8 клас, СУ „Любен Каравелов“, Несебър), Мария Касия Петрова (8 клас, ПЧМГ) и Божидар Сакарев (7 клас, ПЧМГ). Техни ръководители на турнира бяха Мирослав Маринов (ИМИ-БАН) и доц. Ивайло Кортезов (ИМИ-БАН).

     

    Силно представяне и 3 медала за българските биолози от Международната олимпиада (видео)

    Най-добрите български ученици по биология направиха силно представяне и спечелиха 3 медала от най-престижния турнир за годината в света. Родните гимназисти спечелиха пълен комплект – 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов медал от 34-тата Международна олимпиада по биология (IBO), която се проведе в Обединените арабски емирства. От 2 до 11 юли българите премериха знания с 320 ученици от 80 държави.

    Златото (за трета поредна година) спечели Петър Жотев (12 клас, СМГ). Среброто заслужи Виктор Лилов (11 клас, СМГ), бронзовият медал е за Виктория Иванова (12 клас, МГ Плевен), а Яна Атанасова (12 клас, НПМГ) остана няколко точки под медалите. Ръководители на българите са проф. д-р Албена Йорданова (Медицински факултет, СУ), гл. ас. д-р Радослав Александров (Институт по Молекулярна биология, БАН) и докторант Теодор Трифонов (Институт по биоразнообразие, БАН).

     

    Най-добрите ни математици донесоха 6 медала за България от Международната олимпиада в Япония

    Най-добрите български ученици по математика спечелиха 6 медала от най-силното състезание в света за годината. Българите спечелиха 1 златен, 1 сребърен и 4 бронзови медала на 64-тата Международна олимпиада по математика, където премериха знания с 618 участници от 112 държави.

    Златният медал спечели Марин Христов (11 клас, СМГ). Среброто е за Иван Тагарев (12 клас, СМГ), а бронзовите отличия завоюваха Ангел Христов (10 клас, ППМГ Бургас), Божидар Димитров (12 клас, ПМГ Силистра), Веселин Маркович (10 клас, МГ Варна) и Илияс Номан (12 клас, СМГ). Ръководители на националния отбор са проф. Станислав Харизанов (ИИКТ / ИМИ-БАН) и гл. ас. Стоян Боев (АУ), наблюдател е доц. Стефан Герджиков (ФМИ-СУ / ИИКТ-БАН).

     

    4 медала за България спечелиха физиците ни от Международната олимпиада в Япония

    4 медала и почетна грамота спечелиха най-добрите български ученици по физика от най-престижния турнир за годината. 53-тото издание на Международната олимпиада по физика се проведе в Япония от 10 до 17 юли. Петимата български гимназисти премериха знания с 394 ученици от 82 държави и завоюваха 4 бронзови отличия и почетна грамота.

    Бронзовите медали спечелиха Маргулан Исмолдаев (12 клас, МГ Варна), Йово Йовчев (11 клас, ПЧМГ), Румен Димитров (11 клас, СМГ) и Баян Гечев (11 клас, СМГ), а Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) заслужи почетна грамота. Техни ръководители бяха проф. дфн Мирослав Абрашев (Физически факултет на СУ) и доц. д-р Нено Тодоров (Физически факултет на СУ).

     

    Българските момичета спечелиха 3 медала от Европейската олимпиада по информатика в Швеция

    Най-добрите български гимназистки по информатика направиха силно представяне и спечелиха 3 медала от третото издание на Европейската олимпиада по информатика за момичета (EGOI 2023). Родните състезателки премериха знания с над 180 участнички от над 50 държави и завоюваха 2 сребърни и 1 бронзово отличие.

    Сребърните медали спечелиха Емилиана Димитрова (10 клас, СМГ) и Нора Паскалева – (10 клас, Американски колеж, Школа “Олимпийци”). Бронзовото отличие заслужи Ясмин Ердим (12 клас, МГ Плевен), а на най-младата ни участничка Нермин Идириз  (9 клас, ППМГ Шумен, Школа А&Б) не й достигнаха няколко точки, за да вземе отличие. Ръководители на отбора са доц. Пламенка Христова (Русенския университет) и Румен Михов (Факултет по математика и информатика на СУ).

     

    Блестящо представяне на българските химици – спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала от Международната олимпиада в Швейцария

    Най-добрите български ученици по химия направиха блестящо представяне на най-престижното състезание по химия за годината. И четиримата ни гимназисти спечелиха медали от 55-ата Международна олимпиада по химия. Те завоюваха 2 златни и 2 сребърни отличия в конкуренция с над 340 ученици от 86 държави. Тази година турнирът се проведе присъствено в Швейцария от 16 до 24 юли.

    Златните медали спечелиха Виктор Лилов (11 клас, СМГ) и Крум Александров (12 клас, МГ Плевен), а сребърните отличия заслужиха Преслав Георгиев (11 клас, СМГ) и Явор Христов (11 клас, СМГ). Техни ръководители са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултет по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“.

     

    Най-добрите български лингвисти спечелиха 4 медала от Международната олимпиада в Банско

    Най-добрите български ученици по лингвистика спечелиха 4 медала и почетна грамота от най-престижния турнир за годината – Международната олимпиада по лингвистика. През 2023 г. България бе домакин на 20-ото юбилейно издание на световната надпревара. За една седмица в Банско се събраха над 200 състезатели от близо 40 държави. Българските ученици спечелиха 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов медал, както и 1 почетна грамота.

    Златният медал завоюва Константин Георгиев ( 12 клас, МГ Русе), той бе отличен и с грамота за най-добро решение на една от задачите. Сребърните отличия са за Теодор Малчев (12 клас, СМГ) и Рами Хенауи (12 клас, НПМГ), бронзът е за Николай Георгиев (11 клас, ПМГ Силистра), а почетната грамота е за Ния Димитрова (11 клас, СМГ). На Ванеса Калинкова ( 10 клас, ППМГ Бургас), Мира Липкова (9 клас, ПМГ Силистра) и Калина Иванова (9 клас, НПМГ) не им достигна малко, за да влязат в зоната на наградите. Ръководители на отбора са Любомир Златков (ИМИ-БАН) и Василена Лазарова (НПМГ и СМГ).

     

    Златните ни ученици по география спечелиха 4 медала от Международната олимпиада в Индонезия

    Учениците ни географияспечелиха 4 медала от най-престижния турнир за годината. Гимназистите ни показаха много знания на 19-ото издание на Международната олимпиада по география (iGeo) и спечелиха 2 златни и 2 бронзови медала в конкуренция от над 200 участници от над 40 държави. Това е най-доброто представяне за България в историята на Международната олимпиада. Тази година тя се проведе присъствено в Бандунг, Индонезия от 7 до 13 август.

    Златните отличия спечелиха Денис Урумов (91. НЕГ, София) и Михаил Паскалев (МГ “Д-р Петър Берон”, Варна), а бронзовите – Атанас Иванов (НПМГ) и Александър Илиев (СМГ).

    Техни ръководители бяха доц. д-р Димитър Желев (преподавател в Геолого-географски факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, учител по география в Izzi Science for Kids и съосновател на Географ БГ) и Даниел Христов (учител по география в НПМГ).

     

    Отлично представяне и 5 медала за учениците ни по астрофизика на Международната олимпиада в Полша

    Най-добрите български ученици по астрофизика направиха отлично представяне и спечелиха 5 медала от Международната олимпиада. Петимата ни олимпийци се конкурираха с 260 състезатели от 52 държави и завоюваха 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов медал. 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика се проведе присъствено в Полша от 10 до 20 август.

    Златният медал спечели Баян Гечев (11 клас, СМГ). Сребърните отличия заслужиха Лора Лукманова (10 клас, СМГ), Владимир Миланов (12 клас, НПМГ) и Михаил Банков (12 клас, МГ Плевен), а бронзът завоюва Константин Кръстев (12 клас, ПМГ Бургас). Ръководители на българските ученици са Никола Каравасилев (ПЧМГ) и Захари Дончев (Институт по астрономия към БАН).

     

    Най-добрите български ученици по информатика спечелиха 4 медала от Международната олимпиада в Унгария

    Най-добрите български ученици по информатика спечелиха 4 медала от най-престижното състезание за годината. Четирима ни гимназисти се конкурираха с 360 състезатели от 90 държави на 35-ата Международна олимпиада по информатика и завоюваха 4 бронзови отличия. Турнирът се проведе присъствено в Унгария от 28 август до 4 септември.

    Бронзовите медали спечелиха Борис Михов (10 клас, СМГ), Александър Гатев (10 клас, СМГ), Атанас Димитров (12 клас, СМГ) и Веселин Маркович (10 клас, МГ Варна). Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Енчо Мишинев (Radix Trading LLC).

     

    Отлично представяне и 4 медала за българските ученици от Европейската младежка олимпиада по информатика ЕJOI

    Най-добрите български младежи по информатика направиха отлично представяне и спечелиха 4 медала от един от най-престижните турнири в Европа. На Европейската младежка олимпиада по информатика ЕJOI родните ученици спечелиха 1 златен, при това с абсолютно първо място на турнира, 1 сребърен и 2 бронзови медала. Тази година турнирът се проведе присъствено в Грузия, където младежите ни на възраст до 15,5 години се конкурираха с 92 състезатели от 24 държави.

    Златният медал и абсолютното първо място на турнира завоюва Андрей Стефанов (8 клас, ПЧМГ). Среброто взе Серкан Рашид (8 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б), а бронзовите отличия заслужиха Симона Христова (9 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б) и Иво Иванов (8 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б). Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Димитър Добрев (Шуменски университет и Школа А&Б).

     

    Силно представяне и 3 медала за България от Балканската олимпиада по информатика в Словения

    Едни от най-добрите български ученици по информатика направиха изключително силно представяне и спечелиха 3 медала от 30-ото издание на Балканската олимпиада по информатика. Родните гимназисти заслужиха 2 златни и 1 сребърно отличие в конкуренция с 51 участници от 13 държави. Турнирът се проведе присъствено в Марибор, Словения от 29 октомври до 3 ноември.

    Златните медали спечелиха Даниел Койнов (ППМГ Шумен, Школа А&Б) и Борис Михов (СМГ, Школа Олимпийци), а среброто завоюва Веселин Маркович (МГ Варна). За съжаление четвъртият състезател Александър Гатев се разболя не успя да вземе участие в балканиадата. Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Румен Михов (Факултет по математика и информатика на СУ).

     

    Най-добрите български ученици по астрономия спечелиха 8 медала от Международната олимпиада в Китай

    След силно представяне най-добрите български ученици по астрономия спечелиха 8 медала от най-престижното състезание за годината. На Международната олимпиада по астрономия родните гимназисти завоюваха 1 златен, 1 сребърен и 6 бронзови отличия. Тази година олимпиадата се проведе присъствено в Китай и събра ученици от цял свят, които са разделени в три възрастови групи.

    Златният медал заслужи Светослав Арабов (МГ, Варна), който постигна най-висок общ резултат за младшата група. Среброто е за Лора Лукманова (СМГ, София), която постигна най-висок резултат в практическия тур. Бронзовите отличия са за Елена Йорданова (МГ, Русе), Мартин Недев (ПМГ, Хасково), Атанас Митрев (ЕГ, Кърджали), Миглена Меркулова (МГ, Варна), Стела Бинева (ПМГ, Хасково) и Красимир Станков (МГ, Русе). Техни ръководители са Ева Божурова (НАОП Варна) и Никола Каравасилев (ПЧМГ).

     

    Български ученици спечелиха 8 медала от Младежката балканска олимпиада по информатика

    След страхотно представяне българските младежи по информатика заслужено спечелиха 8 медала от Младежката балканска олимпиада по информатика. Състезанието се проведе онлайн от 25 до 28 ноември с виртуален домакин Бистрица, Северна Македония и България бе представена от два отбора по 4 ученици. Родните младежи спечелиха 3 златни, 2 сребърни и 3 бронзови отличия.

    За официалния младежки национален отбор медали спечелиха – златен за Симона Христова (10 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б), също златен за Андрей Стефанов (9 клас, ПЧМГ), сребро за Серкан Рашид (9 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б) и сребро за Иво Иванов (9 клас, ППМГ Шумен и Школа А&Б).

    За втория отбор медалите са – златен за Денислав Манев (8 клас, Габрово), и три бронзови за Йордан Цоканов (8 клас, София), Борис Ангелов (9 клас, София) и Александър Пендов (8 клас, Пловдив).

    Техни ръководители са Илиян Йорданов (ИМИ-БАН) и Димитър Добрев (Шуменски университет и Школа А&Б).

  • Най-добрите български ученици по астрономия спечелиха 8 медала от Международната олимпиада в Китай

    След силно представяне най-добрите български ученици по астрономия спечелиха 8 медала от най-престижното състезание за годината. На Международната олимпиада по астрономия родните гимназисти завоюваха 1 златен, 1 сребърен и 6 бронзови отличия. Тази година олимпиадата се проведе присъствено в Китай и събра ученици от цял свят, които са разделени в три възрастови групи.

    Златният медал заслужи Светослав Арабов (МГ, Варна), който постигна най-висок общ резултат за младшата група. Среброто е за Лора Лукманова (СМГ, София), която постигна най-висок резултат в практическия тур. Бронзовите отличия са за Елена Йорданова (МГ, Русе), Мартин Недев (ПМГ, Хасково), Атанас Митрев (ЕГ, Кърджали), Миглена Меркулова (МГ, Варна), Стела Бинева (ПМГ, Хасково) и Красимир Станков (МГ, Русе). Техни ръководители са Ева Божурова (НАОП Варна) и Никола Каравасилев (ПЧМГ).

    Представянето на България в състезанието е отлично, защото страната ни спечели един от едва петте златни медала, които бяха връчени. Също така, за поредна година всички наши състезатели получават медали.

    Олимпиадата се проведе в три състезателни тура: теоретичен, практически и наблюдателен. Участниците бяха разделени в три възрастови групи: α (участващи за първи път, до 16г.), β (до 17г.) и γ (до 18г. или ученици, чието участие в Международната олимпиада е било възпрепятствано от пандемията от covid-19).

    Повечето от българските участници се подготвят в народните обсерватории и планетариуми в страната. Светослав и Миглена посещават кръжоци, които в НАОП „Николай Коперник“, с ръководител е д-р Ева Божурова. Мартин е възпитаник също и на АО Хасково, като него учител е Йоанна Кокотанекова. За участието си в олимпиадата, Стела се подготвя в НАОП „Джордано Бруно“, гр. Димитровград под ръководството на Димитър Кокотанеков. Атанас посещава кръжок по астрономия в АО „Славей Златев“, в гр. Кърджали, където негов учител е Бончо Бонев. Красимир и Елена са подготвени в школи по астрономия, провеждащи се в училището където се обучават, с ръководител Даниела Иванова. Лора е подготвена в школите по астрономия в СМГ „Паисий Хилендарски“, като неин учител в Александър Куртенков.

    Международната олимпиада по астрономия се провежда за първи път през 1996 г., а България се включва в олимпиадата през 1998-а. Участниците в българския национален отбор се избират измежду победителите от четирите кръга на националната олимпиада по астрономия.