НАУКА ВКЪЩИ - КАКВО ПРЕПОРЪЧВАТ ОЛИМПИЙЦИТЕ ДА ЧЕТЕМ И ГЛЕДАМЕ
В тези времена, в които самодисциплината, волята и отговорността са над всичко останало, и е време да останем за по-дълго у дома, идваме на помощ за всеки любител на науката. Когато интервюираме нашите олимпийци, ги питаме да ни препоръчат 3 онлайн източника на информация - днес събрахме всички оговори накуп за вас, като допълваме с още идеи в научна посока. С акцент върху тези на български и английски език. Ще откриете и източници на руски и немски.
Междувременно можете да прочетете любопитни и забавни индивидуални и блиц интервюта с настоящи и бивши състезатели по природни науки в нашия БЛОГ.
Можете да ни подкрепите чрез кампаниите ни в Global Giving, DMS (смс с текст DMS OLYMP на 17777), Операция “Жълти стотинки” и България дарява или чрез другите способи на уебсайта ни.
ПОДКАСТИ И ВИДЕА:
- Подкаст епизоди с нашите олимпийци с Triple EYE
- Curious Bunch - YouTube / Facebook
- QuantumAstronavt
- Ratio Подкаст
- БГ Наука Подкаст
- Ratio видео архив
- Почти наука - с Божидар Стефанов и Ирина Карбанова
- Канал на “Българска наука”
- “Остани си вкъщи и гледай наука” - MediaBricks
- “Приказки за физиката”
- “Приказки за астрономията”
- www.khanacademy.org - видео уроци
- Каналите Numberphile, CGPGrey, Vsauce (от Марин Иванов)
СТАТИИ, СПИСАНИЯ И ДРУГИ ИЗДАНИЯ:
- Препринти, издадени от Института по математика и информатика – БАН
- Настоящи списания за математика и информатика
- Преустановени списания за математика и информатика
- Списанията на “Българска наука”
- http://sci-hub.tw/ - много полезен за всички научни работници в България, тъй като там можем да намерим научни статии, които иначе са недостъпни. Издателствата, разбира се, правят опити да спрат достъпа до тези сайтове, но за сега поне опитите са неуспешни. (от Светослав Аначков)
ИНФОРМАТИКА:
- codeforces – сайт за състезания по програмиране (от Владислав Харалампиев)
- e-maxx.ru – описва голямо разнообразие от алгоритми (от Владислав Харалампиев)
МАТЕМАТИКА:
- MathSpire.com
- artofproblemsolving.com (от Кристиян Василев и Станислав Чобанов)
- matol.kz (от Кристиян Василев)
- web.evanchen.cc (от Кристиян Василев)
- http://mathworld.wolfram.com - удобен за справки при появата на непознати математически понятия. (от Цветан Захариев)
- МЦНМО – Московский Центр Непрерывного Математического Образования (руски) (от Станислав Чобанов)
- The International Mathematical Olympiad (IMO) (от Станислав Чобанов)
- mit.edu/~alexrem/Math%20Competitions.html - подготвено от бивш олимпиец - попаднах на него съвсем случайно - показателно, че google обикновено е най-добрият източник за подобни ресурси. (от Александър Даскалов)
ЛИНГВИСТИКА:
- scholar.google.com – Google scholar – “Ползвам го на практика постоянно, когато търся публикации, върху които базирам задачите по биология, които предлагам” - (от Здравко Иванов)
- wals.info – Световният атлас на езиковите структури – друг силен инструмент, който започнах да използвам наскоро при създаването на лингвистични задачи - (от Здравко Иванов)
- ethnologue.com – Ethnologue – с негова помощ съм написал забележките към 90% и повече от задачите ми по лингвистика; с ужас установих, че безплатният достъп до информацията от него във Великобритания е силно ограничен, но пък за сметка на това от България не е (все още) - (от Здравко Иванов)
- Linguistic Society of America (от Валентин Димов)
- Книгите на Александър Велинов и проф. Иван Держански – “Лингвистична мозайка” и “Лингвистиен калейдоскоп” (от Валентин Димов)
ХИМИЯ:
- organic-chemistry.org - има изключително много органични реакции с обяснени механизми. (от Михаил Паскалев и Евгени Стателов)
- chemguide.co.uk - може да се научат както основните неща, така и малко по-подробно за атома, неорганична химия, термодинамика и др. (от Михаил Паскалев)
- https://www.internetchemie.info/chemie/index.php - тъй като ай-трудното нещо за мен в обучението в момента са термините и различните имена на реакции и елементи на немски (от Михаил Паскалев)
- chem.msu.ru/rus - Сайтът на руското химическо общество (на руски) - (от Евгени Стателов)
- Sciencemadness - Форум за опити по химия и химична литература (от Евгени Стателов)
- pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/# - база данни, в която може да се търси информация за голям брой вещества. Включва изчерпателна информация за техния строеж, химични и физични свойства. (от Цветан Захариев)
- Бих препоръчал да се абонирате да получавате заглавията на новите статии, които излизат в основните списания във вашата област (областта, която ви интересува). По този начин всяка седмица получавате e-mail с всички заглавия (+ абстракти) на последните публикации излезнали във вашта област (безплатно).Аз съм се абонирал основно за списания на RSC (http://pubs.rsc.org ) и ACS (http://pubs.acs.org) (от Христо Върбанов)
БИОЛОГИЯ и МЕДИЦИНА:
- Medicalnews (от Лазар Митров)
- Medscape (от Мартин Мартинов)
- PubMed (от Цветослав Георгиев)
- innerbody.com - много ми помогна и изглежда полезен за студенти по медицина (от Виктор Георгиев)
- ncbi.nlm.nih.gov - сайт на Националния център за биотехнологична информация на САЩ - Там има достъп до архив от статии и друга специализирана информация. (от Виктор Георгиев)
- Все повече журнали имат безплатен достъп до статии (т. нар. „open access“), така че бих препоръчал някои от тях за запознаване с най-модерните достижения в биологията на високо ниво (напр. Cell Reports, Nature Communications, eLife). (от Калоян Цанов)
- А за безплатни онлайн курсове и материали от най-реномираните университети в САЩ, силно препоръчвам платформата edX, както и курсовете на MIT. (от Калоян Цанов)
- няколко групи с любители и професионалисти биолози във Facebook – Гъбите и гъбарите, Растенията в България, Птиците в България и Насекомите и ентомолозите; (от Цветослав Георгиев)
- mayamarkov.com – сайтът на Майя Маркова, съдържа доста подробни уроци по биология, основно клетъчна; (от Цветослав Георгиев)
- botanica.ovo.bg – полезен сайт по ботаника с добро количество данни за доста семейства, също и анатомия на растенията (от Цветослав Георгиев)
ФИЗИКА и АСТРОНОМИЯ:
- HyperPhisics (от Контстантин Карчев)
- kolibka.com (от Мирослав Радомиров)
- arxiv.org (от Мирослав Радомиров)
- Spaceweather (от Йоанна Кокотанекова)
- Astronomy picture of the day на НАСА (от Йоанна Кокотанекова)
- NASA Hubble (от Деница Маркова)
- nist.gov/pml/productsservices/physical-reference-data - база данни от Националния институт по стандартизация и технологии (NIST) на САЩ. Съдържа информация за физични константи, спектроскопски данни, информация за въздействието на рентгенови и гама лъчи с различни вещества и други полезни данни.
ДРУГИ:
- Музей на математиката и информатиката в България
- 365datascience.com
- gen.lib.rus.ec - подходящо за намиране на научни статии (от Александър Даскалов и Светослав Аначков)
- scifinder.cas.org - Основен онлайн научен източник на информация и на търсене на такава (извън Гугъл) - не е безплатен, но повечето университети имат лиценз ; (от Христо Върбанов)
- WolframAlfa – компютърен енджин, който първоначално е разпознавал човешка реч. Днес това е база с данни за всякакви неща, която обаче може да прави математически изчисления. Използваш сметачната машина за намиране и обработване на знание, не просто на данни. Тук можеш да зададеш всякакъв научен въпрос, вкл. сложно математическо изчисление. (от Контстантин Карчев)
- Science Direct (от Мартин Мартинов)
- Archive.org – стотици хиляди архивирани файлове, книги и документи за… на практика за всичко (от Марин Иванов)