Отбор по Химия

  • Подкрепете българските таланти, които осветяват света – коледна кауза за олимпийските ни отбори!

    Станете дарител и подкрепете подготовката на най-добрите ни ученици по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и астрофизика, и изкуствен интелект за участие в най-престижните международни олимпиади. Сдружението на олимпийските отбори по природни науки всяка година финансира подбора, интензивната подготовка, както и популяризирането на успехите на нашите олимпийци. През последните 14 години те са завоювали над 880 медала от световни олимпиади, включително 141 златни.

    Тези млади таланти са бъдещите лидери на България и света – фантастични умове, които ще оформят развитието на науката, бизнеса и обществото. Олимпийските състезания не само им дават възможност за най-високо академично признание, но и ги свързват с други водещи умове от целия свят. Те се развиват като българска нишка в глобалната наука, икономика и култура и са повод за гордост за всички нас.

    Подкрепете каузата на българските олимпийци с дарение по дарителската сметка на СООПН: BG39STSA93000021807995.

    Заедно можем да извървим пътя от подкрепата до успеха на бъдещите поколения олимпийци – деца с потенциала да променят света. Свържете се с нас на office@olympicbg.org.

     

    Support Bulgaria's Talents Who Light Up the World – A Christmas Cause for Our Olympic Teams!

    Become a sponsor and support the preparation of our top students in mathematics, physics, chemistry, computer science, biology, linguistics, astronomy and astrophysics, and artificial intelligence for participation in the most prestigious international Olympiads. Each year, the Association of the Olympic Teams funds the selection, intensive training, and promotion of the achievements of our Olympians. Over the past 14 years, these teams have won more than 880 medals from international competitions, including 141 gold.

    The young talents are future leaders for Bulgaria and the world – fantastic minds that will shape the future of science, business, and society. The olympiads not only offer them the highest academic recognition but also connect them with other top students worldwide. They develop as a Bulgarian thread in the global science, business, and society, and are a source of pride for all of us.

    Support the Bulgarian Olympiad cause with a donation to: BG39STSA93000021807995.

    Together, we can walk the path from your support to the success of future generations of Olympians – young people with the potential to change the world. Contact us at office@olympicbg.org.

  • Олимпийските отбори по природни науки са номинирани за „Будител на годината“ на БНР

    Тази година Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, българските олимпийци и техните ръководители са номинирани за „Будител на годината“ на БНР. Всяка година нашите олимпийци по природни науки и техните ръководители участват в най-престижните международни, европейски и балкански олимпиади в конкуренция с най-добрите ученици в света и печелят медали за България. Сдружението на олимпийските отбори по природни науки застава зад тях и ги подкрепя в подбора, подготовката и пътя им към знанието и успеха.

    До 20 октомври може да гласувате ПО ЕДИН ПЪТ ВСЕКИ ДЕН от един IP адрес за номинацията на СООПН за „Будител на годината“ на следния адрес: https://bnr.bg//page/glasuvaite-za-buditel-na-godinata-2024

    През 2024 г. най-добрите български гимназисти спечелиха общо 91 медала – 11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови на международни, европейски и балкански олимпиади по природни науки в конкуренцията на най-добрите ученици в света.

    Повече за номинацията ни ще разберете тук:

    https://bnr.bg//post/102051243/gordostta-ni-uchenicite-koito-pechelat-medali-po-mejdunarodnite-olimpiadi

  • Ученикът Виктор Лилов е втори в света и първи в Европа по химия за 2024 година

    Българският ученик Виктор Лилов е златен медалист, 2-ри в света и 1-ви от Европа, на Международната олимпиада по химия (IChO) 2024, която се проведе от 21 до 30 юли в Рияд, Саудитска Арабия. Той е първият българин в историята на олимпиадата с това постижение и единственият от Европейски Съюз в топ 10 по химия за 2024.

    Виктор подобри и собствения си световен рекорд със златото от Рияд. Само преди 16 дни той спечели златен медал, влезе в топ 10 в света и стана 1-ви в Европа на Международната олимпиада по биология (IBO) 2024 в Казахстан. Това, заедно със златния му медал от Международната олимпиада по химия (IChО) в Швейцария през миналата 2023 година, го направи първия в света със златни медали по химия и по биология. Със златото, което му беше връчено на официалната церемония на Международната олимпиада по химия (IChО) 2024 в Рияд, Саудитска Арабия, Виктор направи нов световен рекорд - златен медал по химия и златен медал по биология в една и съща година.

    Виктор постигна и още един световен рекорд - 2024 е тройно златна за България. Той има и злато от Международната Менделеевска олимпиада през май 2024 и така постижението му е три златни медала в една година и още по-трудно за надскачане.

    На Международната олимпиада по химия (IChО) 2024 в Рияд, Саудитска Арабия Виктор и съотборниците му Преслав Георгиев (сребърен медал), Явор Христов (сребърен медал) и Никола Нинков (бронзов медал) бяха сред най-добрите 327 ученика от 84 държави. На Международната олимпиада по биология в Казахстан Виктор и съотборниците му Момчил Петков (сребърен медал), Виктор-Александър Раданов (бронзов медал) и Явор Банов (почетна грамота) бяха сред най-добрите 286 ученика от 81 държави.

    В световен мащаб е рядко явяването на олимпиади в повече от една наука. Нивото на големите международни олимпиади е много над училищно и подготовката изискава години фокус и упорит труд. Спечелването на медал в две дисциплини е свръх постижение, а два златни е уникално явление. Да бъдат спечелени в една и съща година е рекорд, който е малко вероятно да бъде повторен.

    Повече за Виктор Лилов:

    Виктор започва да се занимава с биология от 6 клас, а от 7-и неотлъчно участва на националната олимпиада по биология. Любопитството му събужда учителката г-жа Миглена Георгиева, СМГ. Освен членовете на националната комисия и ръководителите на отбора проф. доктор Албена Йорданова, гл. ас. доктор Радослав Александров, докторант Теодор Трифонов, принос към подготовката на Виктор има Здравко Иванов, медалист от близкото минало по лингвистика и биология, бакалавър от Сейнт Андрюс, Великобритания и в момента магистър в Биологически факултет на Софийски Университет.

    Интересът си по химия Виктор открива в 9 клас, когато взима участие в националните кръгове на олимпиадата. Учителят, който го запалва е г-н Борис Толев, СМГ. Освен членовете на националната комисия и ръководителите на отбора доц. доктор Донка Ташева, проф. доктор Пенка Васлилева (IChO), доц. доктор Христо Чанев, гл. ас. доктор Даниела Цекова (IMChO), принос към подготовката на Виктор има Евгени Стателов, златен медалист по химия, а в момента магистър в Байройт, Германия.

    Виктор е единственият български ученик, който два пъти поред (през 2023 г. и 2024 г.) достига участие в националните отбори на България и по химия, и по биология и печели медали на международните олимпиади. Той е и най-добрият ни олимпиец за 2023 от всички международни олимпиади по науки. През 2024 Виктор е с най-добър резултат в страната по химия и биология и на националния, и на подборния кръг.

    Най-високите световни олимпийски отличия на Виктор са:

    • Злато, Международна олимпиада по химия 2024, Саудитска Арабия
    • Злато, Международна олимпиада по биология 2024, Казахстан
    • Злато, Международна Менделеевска олимпиада 2024, Китай
    • Злато, Межународна олимпиада по химия 2023, Швейцария
    • Сребро, Международна олимпиада по биология 2023, Обединени Арабски Емирства
    • Сребро, Международа Менделеевска олимпиада по химия 2023, Казахстан

    Tази година 17-годишният Виктор Лилов завърши СМГ с класен ръководител легендарният преподавател по математика Иван Симеонов. Виктор ще продължи своето образование в Кеймбридж, Тринити Колидж в специалност „Природни науки“. В един от най-добрите университети в света е привлечен от един от петимата най-добри учени на органичната химия - проф. Стивън В. Лей. Наесен Виктор ще започне да върви по стъпките на учените от Тринити Колидж, Кеймбридж, които са наградени с 34 Нобелови награди (от общо 121 получени от членове на Университета в Кеймбридж). Членовете на колежа са получили четири медала Фийлдс, една награда Тюринг и една награда Абел. Сред възпитаниците на Тринити са бащата на емпиризма Франсис Бейкън, шестима британски премиери, физиците Исак Нютон, Джеймс Клерк Максуел, Ърнест Ръдърфорд и Нилс Бор, математиците Сриниваса Рамануджан и Чарлз Бабидж, поетите Лорд Байрон и Лорд Тенисън, писателите Владимир Набоков и А.А. Милн, историците Лорд Макаули и Г. М. Тревелиан и философите Лудвиг Витгенщайн, Бъртранд Ръсел и Г. Е. Мур.

    Повече за олимпиадите:

    Олимпийците в българските национални отбори се избират измежду най-добре класираните участници на Националния кръг на съответните олимпиади, след което преминават интензивен подборен кръг на разширения национален отбор, а след определяне на националния отбор се подготвят допълнително от преподаватели в различните направления на всяка наука.

    В международните олимпиади по науки за ученици участват най-добрите представители на всяка държава след национален подбор, а медали получават обикновено около половината от участниците, с разпределение 1:2:3 златни:сребърни:бронзови.

    Международната олимпиада по химия е най-престижното състезание по химия за ученици в света. Тя се провежда за първи път през 1968 г. в Чехословакия  и България се включва още тогава като наблюдател, а като страна редовен участник от следващата 1969 г. в Полша. На Международната олимпиада по се явяват средно над 340 ученици от над 85 държави, като всяка държава излъчва четирите си най-добри химици. Всички класации през годините могат да бъдат видяни тук: http://www.icho-official.org/results/

    Международната олимпиада по биология е най-престижното състезание по биология за ученици от цял свят. България е една от шестте страни основателки на олимпиадата през 1989 г. Всяка година олимпиадата по биология събира над 300 ученици от над 80 държави, като всяка държава излъчва четирите си най-добри биолози. Всички класации през годините могат да бъдат видяни тук: https://www.ibo-info.org/en/info/results-reports.html

     

    Международни олимпиади по природни науки за 2024 година:

    11 – 22 юли 2024 г.  - Казахстан, Астана – Международна олимпиада по биология

    България спечели 1 златен, при това с девети резултат в света, 1 сребърен и 1 бронзов медал 

    11 – 22 юли 2024 г.  - Великобритания, Бат – Международна олимпиада по математика

    България спечели  3 сребърни и 2 бронзови медала 

    21 юли – 27 юли 2024 г. - Иран, Isfahan – Международна олимпиада по физика

    България спечели 1 сребърен и 4 бронзови медала

    21 – 30 юли 2024 г. - Саудитска арабия, Риад – Международна олимпиада по химия

    България спечели  1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов 

    23 – 31 юли 2024 г.  - Бразилия, Бразилия – Международна олимпиада по лингвистика

    9 – 15 август 2024 г. – България, Бургас – първа Международна олимпиада по изкуствен интелект

    17 – 27 август 2024 г.  - Бразилия, Рио де Жанейро -  Международна олимпиада по астрономия и астрофизика

    1 – 8 септември 2024 г.  - Египет, Александрия – Международна олимпиада по информатика

  • Учениците ни по химия с блестящо представяне! 4 медала и второ място в света за Виктор Лилов на Международната олимпиада по химия

    Най-добрите ни ученици по химия отново направиха блестящо представяне на най-престижното състезание по химия за годината. Българите спечелиха 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов от Международната олимпиада по химия, като златният медалист Виктор Лилов се класира на второ място в света в конкуренция с най-добрите 327 ученици от 84 държави, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Олимпиадата се проведе в Саудитска Арабия от 21 до 30 юли.

    Златният медал за Виктор Лилов (12 клас, СМГ) е втори в рамките на 16 дни, като на 13 юли той спечели златен медал и от Международната олимпиада по биология, където бе единственият от ЕС в топ 10 на света. Виктор е първият ученик в историята на Международните олимпиади по химия и биология, спечелил златни медали и от двете олимпиади.

    Сребърният медал, завоюван от Преслав Георгиев (12 клас, СМГ) е със златен оттенък, защото се размина на съвсем малко от златото, като така дублира сребърния си медал от миналата година.

    Вторият ни сребърен медалист е Явор Христов (12 клас, СМГ), за когото това е трети пореден сребърен медал от Международната олимпиада по химия, което също е изключително силно постижение в конкуренцията на най-добрите ученици по химия в света за три години.

    Бронзовото отличие спечели Никола Нинков (10 клас, СМГ), който е и най-младият ни участник тази година и му предстоят още възможности отново да защитава българския флаг на Международната олимпиада по химия.

    Техни ръководители са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултет по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“.

    Международната олимпиада по химия се провежда за първи път през 1968 г. в Чехословакия, а България е участник още тогава като наблюдател и като редовен участник от следващата 1969 г. в Полша. Участниците в българския национален отбор се избират измежду най-добре класираните участници на Националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. България е домакин на олимпиадата през 1973 г. и 1981 г.

  • Най-добрите български ученици по химия заминаха за Международната олимпиада по химия в Саудитска Арабия

    Днес от летище София излетяха най-добрите български ученици по химия, които ще представят страната ни на най-престижното състезание по химия тази година. Българският отбор ще участва на Международната олимпиада по химия в Саудитска Арабия от 21 до 30 юли, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

    Националният отбор е в състав: Виктор Лилов (12 клас, СМГ), Преслав Георгиев (12 клас, СМГ), Явор Христов (12 клас, СМГ) и Никола Нинков (10 клас, СМГ). Техни ръководители са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултет по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“.

    Миналата година националният отбор по химия направи най-силното си представяне в историята на Международната олимпиада, като спечели 2 златни и 2 сребърни медала.

    Международната олимпиада по химия се провежда за първи път през 1968 г. в Чехословакия, а България е участник още тогава като наблюдател и като редовен участник от следващата 1969 г. в Полша. Участниците в българския национален отбор се избират измежду най-добре класираните участници на Националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. България е домакин на олимпиадата през 1973 г. и 1981 г.

    Ето повече информация за учениците по химия:

    Виктор Лилов е ученик в 12 клас в СМГ. Той за втори път е част от националния отбор по химия, като миналата година спечели златен медал от Международната олимпиада по химия. Само преди 7 дни Виктор спечели и златен медал от Международната олимпиада по биология и така стана единственият ученик в света за цялата история на Международните олимпиади по химия и биология, който е носител на златни медали от двете. Виктор започва да се занимава с химия в 9 клас, когато взима участие в националните кръгове на олимпиадата. Най-голям интерес първоначално предизвиква в него органичната химия. А учителят с най-голям принос в развитието му е г-н Борис Толев. Виктор е един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки през 2023 г. Освен златния от Международната по химия миналата година той спечели и сребърен медал от Международната Менделеевска по химия. През пролетта на тази година той спечели и златен медал от Международната Менделеевска по химия, което го превърна в първия български ученик със златни медали от двете най-престижни световни състезания по химия.

    Преслав Георгиев е ученик в 12 клас на СМГ. Той също за втори път достига до националния отбор на България по химия, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада. Преслав се интересува от химия още от 8 клас, когато учителят му Борис Толев го насърчава да се интересува от наука и да влезе в националните състезания, където още в 8 клас печели национален златен медал. Миналата година Преслав се размина на съвсем малко да стигне златен медал от Международната олимпиада и тази година си е поставил за цел да подобри постижението си от предния път. Също така той има в актива си и спечелени сребърен и бронзов медал от Международната Менделеевска олимпиада по химия съответно за 2023-а и 2024 година.

    Явор Христов е ученик в 12 клас в СМГ. Той за трети път достига националния отбор по химия. За двете си участия до тук той е спечелил два сребърни медала от Международната олимпиада. Явор от малък се интересува от природните науки, а в 7 клас избира химията за свое призвание. Учителят му Борис Толев е човекът, на когото дължи голяма част от знанията си, ентусиазма и мотивацията да преследва нови познания в химията. Явор е участвал в доста световни турнири по химия като най-основните му успехи са двата сребърни медала от Международната олимпиада по химия през 2022-а и 2023 година, както и две сребърни отличия от Международната Менделеевска олимпиада (през 2023-а и 2024-а). Той споделя, че медалите са голямо признание за положените усилия, но знанията и опитът, които е натрупал през годините покрай състезанията, ще му помогнат много в бъдещото му развитие в сферата на природните науки.

    Никола Нинков е ученик в 10 клас в СМГ. Той за първи път е част от националния отбор по химия. Интересът му към химията започва в 6 клас, като в 7 клас Никола започва да се състезава на националните кръгове на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. Основна роля за неговото развитие в науките през годините изиграва класната му Румяна Караджова, която го подкрепя още от 6 клас. За Никола участието на Международната олимпиада по химия ще е първото му голямо и престижно световно състезание до сега. Извън химията той се занимава със смесени бойни спортове и катерене.

     

  • Най-добрите ученици по химия ще представят България на Международната олимпиада по химия в Саудитска Арабия

    През май бяха избрани най-добрите български ученици по химия, които формират националния отбор за участие в Международната олимпиада по химия. Това са Виктор Лилов (12 клас, СМГ), Преслав Георгиев (12 клас, СМГ), Явор Христов (12 клас, СМГ) и Никола Нинков (10 клас, СМГ), съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Те ще представят България на най-престижния турнир по химия в света от 21 до 30 юли в Саудитска Арабия.

    Ръководители на олимпийците ни са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултет по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“. В подбора и подготовката на учениците за националния отбор по химия участват и доц. д-р Христо Чанев, гл. ас. д-р Светослав Аначков, гл. ас. д-р Даниела Цекова, доц. д-р Никола Бурджиев, ас. д-р Марко Костадинов, гл. ас. д-р Вяра Велчева – преподаватели във Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски“.

    Миналата година националният отбор по химия направи най-силното си представяне в историята на Международната олимпиада, като спечели 2 златни и 2 сребърни медала.

    Виктор Лилов е ученик в 12 клас в СМГ. Той за втори път е част от националния отбор по химия, като миналата година спечели златен медал от Международната олимпиада. Виктор започва да се занимава с химия в 9 клас, когато взима участие в националните кръгове на олимпиадата. Най-голям интерес първоначално предизвиква в него органичната химия. А учителят с най-голям принос в развитието му е г-н Борис Толев. Виктор е един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки през 2023 г. Той бе част от националните отбори и по химия и по биология. Виктор спечели златен медал от Международната олимпиада по химия, сребърен медал от Международната по биология и сребърен медал от Международната Менделеевска по химия. През пролетта на тази година той спечели и златен медал от Международната Менделеевска по химия, което го превърна в първия български ученик със златни медали от двете най-престижни световни състезания по химия. Също така с медалите, спечелени по химия и биология Виктор е първият ни олимпиец, печелил отличия едновременно от двата най-силни международни турнира по биология и химия в една година.

    Преслав Георгиев е ученик в 12 клас на СМГ. Той също за втори път достига до националния отбор на България по химия, като миналата година спечели сребърен медал от Международната олимпиада. Преслав се интересува от химия още от 8 клас, когато учителят му Борис Толев го насърчава да се интересува от наука и да влезе в националните състезания, където още в 8 клас печели национален златен медал. Миналата година Преслав се размина на съвсем малко да стигне златен медал от Международната олимпиада и тази година си е поставил за цел да подобри постижението си от предния път. Също така той има в актива си и спечелени сребърен и бронзов медал от Международната Менделеевска олимпиада по химия съответно за 2023-а и 2024 година.

    Явор Христов е ученик в 12 клас в СМГ. Той за трети път достига националния отбор по химия. За двете си участия до тук той е спечелил два сребърни медала от Международната олимпиада. Явор от малък се интересува от природните науки, а в 7 клас избира химията за свое призвание. Учителят му Борис Толев е човекът, на когото дължи голяма част от знанията си, ентусиазма и мотивацията да преследва нови познания в химията. Явор е участвал в доста световни турнири по химия като най-основните му успехи са двата сребърни медала от Международната олимпиада по химия през 2022-а и 2023 година, както и две сребърни отличия от Международната Менделеевска олимпиада (през 2023-а и 2024-а). Той споделя, че медалите са голямо признание за положените усилия, но знанията и опитът, които е натрупал през годините покрай състезанията, ще му помогнат много в бъдещото му развитие в сферата на природните науки.

    Никола Нинков е ученик в 10 клас в СМГ. Той за първи път е част от националния отбор по химия. Интересът му към химията започва в 6 клас, като в 7 клас Никола започва да се състезава на националните кръгове на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. Основна роля за неговото развитие в науките през годините изиграва класната му Румяна Караджова, която го подкрепя още от 6 клас. За Никола участието на Международната олимпиада по химия ще е първото му голямо и престижно световно състезание до сега. Извън химията той се занимава със смесени бойни спортове и катерене.

    Международната олимпиада по химия се провежда за първи път през 1968 г. в Чехословакия, а България е участник още тогава като наблюдател и като редовен участник от следващата 1969 г. в Полша. Участниците в българския национален отбор се избират измежду най-добре класираните участници на Националния кръг на олимпиадата по химия и опазване на околната среда. България е домакин на олимпиадата през 1973 г. и 1981 г.

  • Отлично представяне и пълен комплект медали за българските ученици на Международната Менделеевска олимпиада по химия

    След изключително силно представяне български ученици спечелиха пълен комплект медали от Международната Менделеевска олимпиада по химия. Родните гимназисти завоюваха 3 медала – 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов, както и почетна грамота, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Златният медал е втори за България в историята на олимпиадата, която тази година посрещна 151 състезатели от 29 държави в Китай от 21 до 26 април. Менделеевската олимпиада е сред най-престижните турнири по химия в света.

    Златният медал спечели Виктор Лилов (12 клас, СМГ), среброто заслужи Явор Христов (12 клас, СМГ). Бронзовото отличие е за Преслав Георгиев (12 клас, СМГ), а Ивайло Къртев (11 клас, МГ Пловдив) спечели почетна грамота. Ръководители на българските химици са доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ.

    Състезателната програма на Международната Менделеевска олимпиада по химия включва два теоретични кръга и един практически кръг. На първия теоретичен кръг на участниците работят върху 8 задачи от различни области на химията. На втория теоретичен кръг участниците работят върху материал, структуриран в 5 отделни области на химията – Неорганична химия, Аналитична химия, Физикохимия, Органична химия, и Химия на живота и полимери. За всяка от тези области са дадени по 3 задачи.

    В неофициалното класиране след теоретичните кръгове тази година и четиримата български състезатели влизат в зоната на медалите както следва – Виктор със златен, Преслав и Явор със сребърни, а Ивайло с бронзов резултат, което ги отрежда на още по-високо място спрямо конкуренцията от отлично подготвени ученици от цял свят.

    Състезанието се провежда от 1992 г, а първото участие на България в състезанието е през 2004 г. Традиционно участниците в отборите са избрани от най-добре класиралите се ученици в Националната олимпиада по химия.

    Заедно с медалите от тази година активът на България на Международната Менделеевска олимпиада по химия е 2 златни, 15 сребърни и 45 бронзови отличия.

  • Български гимназисти участват в Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай

    Едни от най-добрите български ученици по химия започват своето участие в 58-ата Международна Менделеевска олимпиада по химия. Родните гимназисти ще премерят знания с над 120 състезатели от над 30 държави, съобщава Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Менделеевската олимпиада е сред най-престижните турнири по химия в света и тази година се провежда присъствено в Китай от 21 до 26 април.

    Да пожелаем успех на българския отбор в състав: Виктор Лилов (12 клас, СМГ), Явор Христов (12 клас, СМГ), Преслав Георгиев (12 клас, СМГ) и Ивайло Къртев (11 клас, МГ Пловдив). Ръководители на българските химици са доц. Христо Чанев и гл. ас. д-р Даниела Цекова от Факултета по химия и фармация на СУ.

    Миналата година трима ученици от сегашния отбор – Виктор, Явор и Преслав направиха много силно представяне и спечелиха 3 сребърни медала от Менделеевската олимпиада.

    Състезанието се провежда от 1992 г, а първото участие на България в състезанието е през 2004 г. Традиционно участниците в отборите са избрани от най-добре класиралите се ученици в Националната олимпиада по химия.