Последни блог постове
-
БЛИЦ ИНТЕРВЮ С МАТЕМАТИЦИТЕ БОРИС И МАРИН
Борис и Марин са млади състезатели по математика, и златни медалисти от Младежката балканиада по математика 2020 г. като ученици от Софийската математическа гимназия.
Днес ви запознаваме с тях в новото олимпийско блиц интервю!
Ако желаете да подкрепите олимпийските отбори по природни науки, научете как можете да го направите - тук.
1. Здравей! Представи се в едно изречение!
Борис: Казвам се Борис Гачевски, ученик от 9 клас в СМГ.
Марин: Аз съм Марин Христов, на 15 години, уча в СМГ и съм състезател по математика.2. Как те наричат приятелите?
Б: Боби - не харесвам някой да ме нарича с цяло име, а за примери като Борко или Борислав просто няма да коментирам.
М: Марин или Марончо.3. Къде се намираш в момента?
Б: На ръба да умра от недоспиване.
М: На бюрото вкъщи.4. Последното състезание, на което участва?
Б: Националният кръг на олимпиадата по математика.
М: Пролетни математически състезания.5. И защо математика?
Б: Защото е едно от много малкото неща, с които мога да се занимавам с часове, без да разбера колко време е минало. Пък и рядко се налага да се зубри някаква теория, за по-мързеливите хора като мен това е голям плюс.
М: Понеже математиката, и по-точно красивите задачи, носят радост.6. Най-ценното, което състезанията ми дават…
Б: Покрай тях се запознах с много хора, измежду които и най-близките ми приятели. Също така ми дават някаква цел по време на училището, научиха ме, че за постигането на успеха е нужен много труд, оказват влияние и върху самочувствието ми. И да не забравяме най-важното, а именно стипендиите. :)
М: Търпението и упоритостта да не се предава човек пред лицето на трудност.
7. Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
Б: Мечтаех да стана химик и да смесвам различни течности, докато не експлодират.
М: Архитект.8. А какво отговаряш сега?
Б: Опцията с химика вече съм я отписал... Засега се надявам за нещо, свързано по някакъв начин с математика или информатика.
М: Нямам точен отговор. Знам само, че ще е нещо, свързано с математика.9. На кого се възхищаваш?
Б: На хора с добро чувство за хумор.
М: На по-успешните състезатели от мен.10. Любим спомен от състезание?
Б: Никога няма да забравя как на връщане от състезание в Южна Корея преди около година и половина прекачвахме в Истанбул и си изпуснахме полета... Интересното беше, че от трите отбора на СМГ, с които бяхме там, този на най-големите успя да се качи на самолета и пристигна навреме. Наложи се останалите да изчакаме още няколко часа за следващия полет, но пък беше изключително забавно, пък и имахме повече време да обиколим цялото огромно летище. Честно казано, никой не се беше притеснил особено.
М: В седми клас на Пролетните математически състезания аз и много други съученици бяхме попаднали в интересна ситуация. Въпреки че всеки от нас смяташе, че вярно е решил една от задачите, никой нямаше съответни точки. Затова на следващия ден десетина или повече човека отидохме на контестации. Оказа се, че понеже било станало късно предната вечер, проверяващите не били дочели всички решения. Нямаше проблем обаче, понеже всички си представихме работите и те бяха оценени, но беше забавно да попаднем на такова неочаквано положение.
11. Представи си, че съм малко дете. Обясни ми математика с изречение-две!
Б: Математиката е много интересна и логична, зависи от теб дали ще я оставиш да те впечатли, или ще решиш да я мразиш завинаги.
М: Математиката е науката, която обяснява всичко в света около нас. За едни е предизвикателство, а за други е удоволствие.12. Най-великото изобретение, измисляно някога…
Б: Тик Ток.
М: Електричеството.13. Какво мобилно приложение би разработил?
Б: Такова, което ти показва песни, които много биха ти харесали, но никога не си чувал поради това, че не са известни или някога си бил скептично настроен към тях, без да осъзнаваш, че всъщност са жестоки.
М: Приложение за превеждане на гласови съобщения, за да може да се преодолее бариерата, която са езиците. Би било хубаво изобретение и доколкото знам вече има опити в такава насока.14. Кажи ни някой интересен факт, за който се сещаш!
Б: Някои жаби могат да почистват вътрешността на стомаха си с крак.
М: Колкото и да бъркате кафе, чай или някоя друга течност винаги ще има точка, която ще си остане на същото място както в началото (затова нека по-добре се откажем от по-рано). На когото му е интересно може да прочете за теорема на Брауер (Brouwer fixed point theorem).15. Кога би се отказал да решиш една задача?
Б: Ако не е геометрия, сравнително бързо бих се насочил към решението... Иначе бих се мъчил, докато не стане ясно, че няма да се появи напредък. Обикновено правилно усещам кога положението е безнадеждно.
М: Много рядко бих загубил интерес към задача. Често мисля сложни задачи в продължение на седмици - дори месеци - ей така просто, когато имам свободно време. Единствено ако от дълго време не съм измислил нищо ново и имам да решавам други задачи бих се отказал от задача.16. Колко знака след запетаята знаеш от “пи”?
Б: 3,14... Следващ въпрос.
М: 3,1415926 и нататък не съм сигурен, значи седем.17. Питагор или Архимед?
Б: Питагор.
М: Питагор.18. Любима поднаука от математиката?
Б: Определено геометрия.
М: Комбинаториката.19. Защо?
Б: Защото решенията винаги са гениални и обожавам как всичко може да се визуализира, понякога идеите ти идват точно поради това, че определено нещо изглежда вярно на чертежа.
М: Понеже креативните интерпретации на комбинаторни задачи са наистина елегантни. Освен това не се изисква широко знание на теореми или факти, а по-скоро логическо мислене или някое остроумно хрумване.20. Любимо занимание/хоби?
Б: Освен да решавам задачи, постоянно слушам музика, двете винаги ги комбинирам... Проблемът е, че на състезанията това няма как да стане. Също така често се заглеждам по сериали и стоя до 3 през нощта, за да гледам... И после защо не съм се наспал.
М: Преди много обичах да рисувам, но за съжаление отдавна не съм имал времето да практикувам това си хоби.21. Какво може да те ядоса?
Б: Несправедливост към някого или например арогантност. Също така и учителят ни по английски, няма да му споменавам името....
М: Ако съм недоспал всичко може да ме ядоса.22. Имаш ли мечти, или по-скоро би казал, че имаш цели?
Б: Старая се да превръщам повечето си мечти в цели, а останалите са точно онези нереалистични мечти, за които често е ясно, че са непостижими, но въпреки това не можем без тях.
М: Мисля, че имам и двете. Няма лошо да мечтаем за невъзможното и да се целим към постижимото.23. Ако можеше да избираш, кога и къде би се родил?
Б: Не бих променил времето и мястото, в което съм се родил.
М: Бих предпочел да бъда роден преди около 4-5 години, така че да избегна отлагането и отменянето на състезания поради пандемията от коронавирус. Иначе 21-ви век ми се струва като много добро време, с изключение разбира се на споменатия вирус. Относно мястото, нямам нищо против България и не бих искал да съм се родил никъде другаде.
24. Ако сега беше на 80 години, какво би казал на децата си (внуците си)?
Б: Да не пилеят времето си, защото не могат да си го върнат. Да се обградят с хора, които ги карат да се чувстват добре и пред които могат да бъдат себе си.
М: Преследвайте мечтите си и не се отказвайте пред никакви пречки.25. За какво никога не ти остава време?
Б: Да се наспя.
М: За сън.26. Песента, която описва настроението ти в момента?
Б: Lana del Rey – Lust for Life
М: El Neon - Flash Mob27. Какво е единственото нещо, което би взел със себе си на самотен остров?
Б: Близък човек.
М: Извинявам се за черния хумор, но ако островът наистина е самотен (и няма начин да се върнем към цивилизацията) бих взел въже...28. Филми или сериали?
Б: Сериали, задържат вниманието ти повече време.
М: Филми.29. Баничка. С боза или с айрян?
Б: Кой харесва боза?!
М: С боза, не съм голям фен на айряна с каквото и да било.30. Планина или море?
Б: Море.
М: Море.31. Какво ти предстои в следващите месеци?
Б: До края на учебната година за мен май почти няма повече състезания, така че... време е за сериал.
М: Няколко състезания по математика и тестове за края на учебната година в училище.32. Поздрави събеседника си!
Б: Здравей! Пожелавам ти множество бъдещи успехи и незабравими моменти.
М: Здравей! Пожелавам ти най-вече здраве и успехи за вбъдеще.33. Съвет към прохождащите състезатели?
Б: Не се страхувайте от провалите и не ги приемайте твърде драматично, всеки е преминавал през такива. Те вече са минали, важно е какво ще решите да направите после. Не се отказвайте, а упорито продължете напред. Само така ще се отличите като победители.
М: Не се преуморявайте и имайте куража да превъзмогнете неуспехи. И трето за късмет: каквото и да правите, правете го защото ви харесва, а не защото го приемате за задължение.
ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
-
БЛИЦ ИНТЕРВЮ С ЯСЕН И ВЕСЕЛИН, МЕДАЛИСТИ ПО ИНФОРМАТИКА
Ясен Пенчев е ученик от Габрово, а Веселин Маркович - от Варна. Те са състезатели по математика и информатика, като миналата година участваха на 4-ата Европейска олимпиада по информатика (eJOI), спечелвайки сребърни отличия. Ясен е носител и на още един сребърен медал, от Младежката балканиада по математика 2020.
Днес ви срещаме с тях двамата в новото издание на блиц рубриката ни с олимпийци!
Ако желаете да подкрепите олимпийските отбори по природни науки, научете как можете да го направите - тук.
1. Здравей! Представи се в едно изречение!
Ясен: Аз съм Ясен Пенчев, уча в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – гр. Габрово, и много обичам математиката и информатиката.
Веселин: Казвам се Веселин Маркович, ученик съм от 8-ми клас в МГ “Д-р Петър Берон“, гр. Варна, и съм състезател по информатика и математика.2. Как те наричат приятелите?
Я: Ясен, Ясене, Яско.
В: Повечето приятели ми викат Веско, но съм имал и няколко интересни обръщения – Весо, Весун, Марко и други.3. Последното състезание, на което участва ?
Я: Последно участвах в Пролетния турнир по информатика и Пролетните състезания по математика.
В: Националната олимпиада по математика – 15.05.2021 г.4. Къде може да те срещне най-често човек?
Я: У дома.
В: Почти никъде - основно съм си вкъщи.5. Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
Я: Желаната от мен професия се променяше с течение на времето, но мисля, че в началото желаех да стана археолог.
В: Строителен предприемач.6. А сега как отговаряш?
Я: Искам да се занимавам с нещо, свързано с математика и информатика, което да ми доставя удоволствие.
В: Програмист, а понякога и „не съм решил“.7. Имаш ли някакъв скрит талант, за който не подозираме?
Я: Преди да започна да се занимавам с математика и информатика, участвах активно в конкурси по изобразително изкуство. Също така свирех на гайда и пеех народни песни.
В: Ако се брои за талант – много обичам да имитирам жестовете и мимиките на хората.8. Любим спомен от състезание?
Я: Когато бях в четвърти клас, се явих за първи път на състезание по информатика, само месец и половина след като бях започнал да посещавам школа. Тогава неочаквано изкарах много добър резултат и това ме стимулира да се занимавам още по-усилено.
В: На националната лагер-школа по информатика, когато бях пети клас, един от варненските състезатели се беше загубил при обиколката на Пазарджишкия зоопарк. На останалите ученици ни беше много забавно, но учителката ни доста се беше притеснила.9. Номинация и награда за най-добър учител отива при...
Я: За мен, тази награда делят г-жа Донка Капралова, която запали интереса ми по информатиката, и г-жа Галя Неделчева, която впоследствие го доразви. Също така съм много благодарен и на всеки друг, който е допринесъл за моето развитие в тази област.
В: Госпожа Юлия Димитрова, която запали любовта ми към информатиката и ме научи на всичко, което днес ме прави успешен състезател.10. Три думи, с които ТЯ, информатиката, ако можеше, би те описала?
Я: Упорит, борбен, понякога малко разсеян.
В: Упорит, спокоен, борбен.11. Най-досадният въпрос за един информатик?
Я: „Ще ми решиш ли теста по информатика?“ или „Можеш ли да ми оправиш компютъра?“
В: „Може ли да ми помогнеш да си открия грешката в задачата?“, и виждаш пред себе си 300 реда нечетим код :D12. Кой е любимият ти предмет в училище (освен информатика, хахах)?
Я: Математика, а също и физика, химия и биология.
В: Най-вероятно математиката – харесва ми спокойствието и тишината, които учителката ни успява да създаде в час.13. Каква е интересната и любопитна за теб нишка, която те спечели на нейна страна (кога и как?)
Я: Когато бях в четвърти клас, един ден ми се обади г-жа Донка Капралова и ме покани да се включа в школата по информатика, която организираше. Отначало мислех, че ще правим нещо като видеоигри, но впоследствие разбрах, че информатиката е много по-интересна и полезна, защото развива алгоритмичното мислене. Мисля, че поради близостта си с математиката, тя ме спечели.
В: Бях четвърти клас, когато за първи път отидох на школа по информатика. Най-много ми хареса, как компютрите никога не грешаха при изчисленията, и това позволява на човек спокойно да реализира своите идеи.
14. А ако можеше ти да създадеш каквото и да е мобилно приложение, какво би било то?
Я: Може би такова, което да ни позволява да общуваме с животните.
В: Смятам, че е практично да имаш архив на преживените емоции с всички хора, които познаваш, вероятно бих разработил приложението в тази посока.15. Играеш ли видеоигри?
Я: Не играя видеоигри.
В: Да, обичам да играя стратегически игри.16. Ами бордови?
Я: Да, често играем със семейството и приятелите.
В: Наскоро се запалих по една настолна игра по едноименния сериал „Game of Thrones“, която играя доста често.17. Кое според теб е най-интересното приложение на информатиката?
Я: Може би изкуственият интелект.
В: Приятното на информатиката е, че човек не просто решава 3 или 4 задачи, а намира решенията на цял тип проблеми. Някой ден може науката да се развие до такава степен, че всички проблеми да бъдат класифицирани и решени.18. В коя подсфера на информатиката би желал да се развиеш?
Я: Такава, която се основава на алгоритмичното програмиране и дава възможност да вложиш нещо от себе си, а не изисква единствено писане на код по шаблон.
В: Винаги ми е бил интересен изкуственият интелект, може би вбъдеще бих работил в тази сфера.19. А виждаш ли в себе си потенциал да бъдеш учител/ментор?
Я: Към момента се виждам само като ментор на по-малката си сестра, тъй като ѝ помагам, когато срещне затруднение с някоя задача.
В: Мисля, че да. Аз много обичам да помагам на съучениците си, защото по този начин затвърждавам и собствените си знания.20. Ако можеше да измислиш нова величина, за какво би била тя?
Я: Такава, която оценява креативността на даден човек.
В: Вероятно ще е за продуктивността на мозъка.21. Ако можеше да притежаваш каквото и да е митично създание за домашен любимец, какво би било то?
Я: Бих си избрал митичния крилат кон Пегас, с който да обиколя света.
В: Птица Феникс.22. Какво те разсмя последно?
Я: Последно се засмях, когато видях как кучето ни, Топчо, си играе на двора и си гони опашката – той винаги успява да ни развесели.
В: Един виц наскоро особено ми беше допаднал – „Има десет вида хора – тези, които разбират двоичната бройна система, и тези, които не я разбират.“23. Кое е най-вкусното нещо, което си ял?
Я: Според мен, всяко нещо, ако се приготви и овкуси добре, може да бъде много вкусно. Не мога да избера точно определено ястие, но ще спомена няколко, за които се сещам – октопод на клечка, тигрови скариди, parotta (вид индийски хляб) и др.
В: Като любител на просто устроените неща - палачинки с шунка и кашкавал.24. Най-голямата беля, която си правил?
Я: Когато съм бил на около 1 година (все още съм пълзял), в желанието си да помогна на майка си, съм пренесъл и подредил картофите от кухнята в шкафа с чистите бели чаршафи в спалнята на родителите си.
В: В шести клас бяхме спечелили едно отборно състезание по математика. Учителката ни връчи купата в училище, и попита кой от нас ще я вземе и занесе във фирмата, за да поръчаме същата и за останалите членове на отбора. Аз се съгласих, и още на първото междучасие я забравих под чина в кабинета по история. Едва в края на учебния ден се сетих, че нещо ми липсва, и веднага се втурнах към стаята. За радост една от чистачките ми каза, че е намерила и занесла купата в заместник-дирекцията.
25. Къде би се телепортирал на мига?
Я: Може би в някоя екзотична и непозната страна, тъй като много обичам да пътувам и да опознавам други култури.
В: Бих се телепортирал на Луната (естествено, ако после мога да се върна обратно :D)26. Препоръчай ни някой филм, който ти е допаднал!
Я: Game Night.
В: “Shutter Island”27. Песента, която описва настроението ти в момента?
Я: Queen – Don’t stop me now.
В: Under the northern star – на любимата ми група Amon Amarth.28. За какво никога не ти остава време?
Я: Да се наспя.
В: „Нямам време“ винаги ми е било оправдание, че не чета книги, че не си оправям стаята, и други :D29. Какъв е любимият вкус на сладолед?
Я: Отново не мога да се огранича само до един избор, затова ще кажа няколко – шоколад, ванилия, карамел, плодов.
В: Горски плодове.30. Любимо занимание/хоби?
Я: Освен да решавам интересни и предизвикателни задачи, обичам и да чета, да гледам филми и да се разхождам сред природата.
В: Любимото ми хоби е шахматът.31. Кажи ни някой интересен факт, за който се сещаш!
Я: За мен беше много интересно да науча в един час по история за Хиро Онода – човек, който до 1974 г. продължава да следва заповедите, дадени му през Втората световна война, и в продължение на години отказва да се предаде, дори и когато до него достигат сведения, че войната е свършила.
В: Името „България“ е най-дълго запазеното от всички държави на Земята.32. Поздрави някого, с който си се сприятелил покрай състезанията!
Я: Покрай състезанията се запознах с много прекрасни хора, имащи същите интереси като мен. Искам да поздравя всички до един и да им пожелая да бъдат здрави и да продължават да преследват мечтите си.
В: Поздравите ми са за Илиян Йорданов – продължавай все така със сърце да вършиш това, което правиш за българската състезателна информатика.33. Какво ти предстои до края на академичната/календарната година?
Я: До края на учебната година ми предстои да участвам в националния кръг на Националната олимпиада по математика, в Летния турнир по информатика, във финала на ARML (Американската математическа лига), както и в някои други състезания.
В: Предстоят ми още няколко национални състезания, от които ще се определят българските национални отбори по математика и информатика.34. Съвет към стартиращите състезатели?
Я: Съветвам ги да се състезават с желание, да изпитват удоволствие от това и да се забавляват. Също така, ако на някое състезание не успеят да се справят добре, да не се отказват, а да си вземат поука от грешките си и да се мотивират да работят още по-усърдно. Да бъдат смели, да се борят за всяка точка и да четат много внимателно условията на задачите.
В: Винаги се забавлявайте, решавайки задачи, и знайте, че един ден усилията ви ще се възнаградят с успехи. Най-важното за мен е – никога не се предавайте! Нищо не носи по-голямо удоволствие от това по време на състезание да видиш, че изпратеното ти решение се е оцветило в зелено.
ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
- Блиц интервю с информатиците Иван и Атанас
- Блиц с нформатиците иФерит и Иво
- Блиц интервю с Александър и Станислав, състезатели по информатика
- Блиц интерю със Стефан и Добрин, медалисти по информатика
- Из "Проектите на олимпийците" - Многократният медалист Румен Христов за иновациите в здравеопазването
- Из "Проектите на олимпийците" - Стенли и Иво, които създадоха школа за подготовка на състезатели
-
БЛИЦ С ГРИГОРИ И МАРТИН, СЪСТЕЗАТЕЛИ ПО ФИЗИКА
Григори Матеин е възпитаник на Немската гимназия в София и на University of Cambridge. Състезател по физика и астрономия, участвал на Romanian Masters of Physics (2014, бронз) и на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика през същата година.
Мартин Игнатов пък е възпитаник на НПМГ, а понастоящем - студент в Лондон. Той спечели бронзов медал от Първата Европейска олимпиада по физика (2017), когато участва и на престижното румънско състезание.Днес ви срещаме с двамата физици в специално блиц интервю!
Ако искаш да подкрепиш олимпийците ни по природни науки, можеш да го направиш тук.
- Представи се в едно изречение!
Григори: Младеж на 24, наскоро завършил физика, но с интерес и в почти всичко останало.
Мартин: Смятам, че съм критичен и забавен човек, обичам аналитични предизвикателства и съм мечтател.
- В момента се занимавам с ...
Г: Предимно пиша код за квантови компютри, алгоритми, малко и в посока квантова комуникация – де факто все квантови неща. Надявам се натам да е бъдещето и аз да му помогна.
М: Програмирам два летни проекта към университета, единият е симулация на оптична лаборатория, а другият ще бъде машинно изучаване на химични системи.
- Как те наричат приятелите?
Г: Гриша най-вече, но ако залепите звучни букви накрая, вероятно и така са ме наричали.
М: Мартине, Игнатов, Марто в този ред по честота.
- Най-ценното, което състезанията ми дадоха…
Г: Дълбоко вкоренената идея „че мога и че е възможно“ и самочувствието да се целя още по-високо.
М: Удоволствието от това да се занимавам с аналитични предизвикателства.
- Последното международно състезание, на което участва?
Г: Мисля, че беше INESPO – и като за последно се върнах май с единствения златен медал, който някога съм изкарвал :D
М: По спомен е било Есенното състезание по физика, където се явявах на специална тема.
- Първата ти мисъл в деня на олимпиада?
Г: Първата: „It’s game on”. Втората: „It’s now or never.“ Третата: „Go big or go home.“ …
М: Защо си причинявам този стрес.
- Кога би се отказал да решиш една задача?
Г: Когато съм уверен, че при все инвестицията до момента, новата би ми донесла повече – най-вече откъм разбиране и способности.
М: Когато загубя интерес или си нямам понятие как да подходя.
- Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
Г: Най-първото, което си спомням да съм казвал, май беше „адвокат“ – много обичах да споря.
М: Не знам, накъдето ме отведе вятъра.
- А сега как отговаряш?
Г: Трудно. Някак си предпочитам да вярвам, че ще стана нещо, което още го няма – съответно не мога да го опиша.
М: Същото.
- Най-големия компромис, който си правил заради подготовката за олимпиадите?
Г: Доколкото си спомням, състезанията за мен бяха най-важното и кажи-речи единственото. Каквото ми пречеше, го премахвах без да мисля много.М: Вложение на времето си, но не съм правил особени компромиси.
- Любим момент/ история от състезание?
Г: Много са, но ужасно силен беше моментът, когато във влака на връщане, Никола (Каравасилев, бел. ред.) ми се обади да ми каже, че съм „втора астрономическа сила в България“, съответно съм класиран на международна. Така избухнах (най-накрая и аз да се класирам на международна!), то не беше скачане, викане не можех да си намеря място поне за няколко минути.
М: Девети клас на състезание по информатика взех пето място, когато бяха дали особено трудни задачи, и въпреки че имах 50 от 300 точки, бях доволен от резултата си. За протокола - не бях много добър.
- Аз съм малко дете. Обясни ми какво е физиката с изречение-две!
Г: „Чудил/а ли си се някога защо небето е синьо, морето е синьо, но тревата е зелена? А морковите оранжеви?“ – „Без физика никога нямаше да разбера.“
М: Науката за същността на природата.
- Три думи, с които би описал физиката?
Г: Езикът на природата.
М: Проба, грешка, математика
- Каква е интересната и любопитна за теб нишка, която те спечели на нейна страна ?
Г: Един ден (май бях 7 клас) се попитах напълно сериозно дали я искам тази физика – още навлизах и ми харесваше, но не бях сигурен колко – струва ли си инвестицията? Затова си представих как съм в една празна стая, без никакви стимули.. и с един лист пред мен с нарисувана електрическа верига. Тогава се замислих, че определено мноого бих искал да й намеря еквивалентното въпротивление. Нямаше да намеря покой, докато не разбера колко точно ток ще тече при дадено напрежение. Така и се запалих и ме държа.. 10 години.
М: Комбинацията от аналитично предизвикателство и реална приложимост.
- С кой известен учен би искал да се срещнеш?
Г: В момента – с Леонардо да Винчи.
М: С Никола Тесла.
- Най-великото изобретение, измисляно някога…
Г: Езикът – за предаване на знание (а не всеки роден да започва от абсолютната нула) и рисунки и писменост – за съхранението му.
М: Огънят.
- Ако можеше да създадеш каквото и да е изобретение, какво би било то?
Г: Най-практично като че ли би било един разпознавател на закономерности. Но и крила не бих отказал.
М: Космически кораб.
- Най-трудната задача, с която се се сблъсквал?
Г: Може би не най-трудната, но определено дразнещо сложна:
Можете ли да си представите, че едно нищо и никакво махало няма точно решение (тоест зависимост на път от време) като е разлюляно далеч от равновесното си положение? Аз като разбрах, бях бесен. Да не говорим за повечето частни диференциални уравнения, Навие-Стокс и т.н.. какво правим?
М: Балон с хелий, вързан за пода на кола, която ускорява. Какво става с балона? На пръв поглед изглежда лесно, но трябва да се вземат доста ефекти предвид, за да се изведе резултат.
- Любимият ти научен виц?
Г: Имаше един с протон и електрон май и единият казва I am positive, обаче все го забравям :D
М: Не мога да използвам нецензурирана реч.
- Има ли нещо, което физиката не може да обясни?
Г: Всичко, което спада в категорията физика, би трябвало да може да се обясни с физика – дори и още необяснени явления като защо примерно има 3 семейства частици? Но ако нещо не може да се представи като задача по физика, способите й няма да могат да се използват. И нормално, задачата няма да може да бъде обяснена.
М: Защо когато си измия прозорците, вечерта ще завали?
- Теоретична или експериментална физика?
Г: Очевидно отговорът е и двете. Обаче при дадено безкрайно много време, бидейки експериментатор, би трябвало да можеш физически да пресъздадеш света, а и да създадеш много повече. С теория – всичко ще е само в главата ти (и на доста хартия). Първото ми звучи по-приложимо.
М: Да. Това не е шега.
- Кое според теб е най-интересното приложение на физиката?
Г: Удивително е с разбиране на прости механизми и принципи колко много неща можеш да си построиш. Да, някои по-инженерно трудно от други, но щом физиката казва „да“ имаш зелена светлина да пробваш, докато не стане.
М: Всичките освен термодинамика са интересни.
- Любимо занимание/хоби?
Г: Да задавам въпроси и да търся отговори.
М: Разходки в планините.
- За какво мечтаеш?
Г: За момента, в който няма да има въпрос, на който да нямам отговор.
М: За удовлетворение.
- Ако можеше да избираш, къде би се родил?
Г: Тук си ми е супер.
М: Както един мой учител казваше: “Ако баба ми беше мъж”, така че не се замислям за това.
- А кога?
Г: И времето мисля, че е подходящо. А и, надявам се, да няма такова голямо значение.
М: Би ми било интересно да видя Древна Гърция и Рим.
- Ако можеше да вземеш едно-единствено нещо със себе си на самотен остров, какво би било то?
Г: Разсъдъка си.
М: Предполагам шепа семена или сателитен телефон.
- Песента, която описва настроението ти в момента?
Г: Let’s Go на Calvin Harris
М: The search - NF
- Кой е отговорът на всички въпроси?
Г: Хаос.
М: ***** ** * *****
- “Мисля, следователно съществувам” - Съществувам, следователно.. ?
Г: Следователно да си свърша работата.
М: Не обичам философия.
- Кокошката или яйцето?
Г: Определено един от най-трудните въпроси. Яйцето се готви по-бързо, но пък кокошката е по-вкусна, хмм.
М: Големият взрив.
- Последната книга, която прочете?
Г: Коледна песен на Чарлз Дикенс – реакцията ми беше „Ахаа, значи чичо Скрудж не идва от Мики Маус, я гледай ти“ :D
М: Нещо научно беше…
- За какво никога не ти остава време?
Г: Няма такова. Ако искам нещо, му намирам време.
М: Всичко.
- Любим предмет в училище/университета?
Г: В училище – математика, защото все бях напред с материала и в часовете си правех каквото си искам. В университета – курсът по квантова информатика, защото беше що-годе същата ситуация :D
М: Математика.
- Благородно завиждам на....
Г: На всички онези, които могат да живеят спокойно, скромно и щастливо. Аз за да не се чувствам зле, трябва нон-стоп нещо да правя и по-добре да е нещо полезно и надграждащо.
М: Камъните, на тях им е лесно.
- Можеш ли да наредиш кубчето на Рубик?
Г: Можех преди. Сега и да не мога, ще седна, ще го разуча и ще замога.
М: За три часа и с интернет - сигурно.
- Судоку или кръстословица?
Г: Судокото е едно и също, а Кръстословиците са всякакви + можеш да научиш нещо ново. Затова кръстословица.
М: Судоку.
- Проза или поезия?
Г: Това, което ще ми даде повече изживяване за по-кратко време.
М: Проза.
- Театър или кино?
Г: По-скоро театър.
М: Кино.
- Планина или море?
Г: Тук е много лесно. Обожавам планина, а морето ми е безсмислено.
М: И двете, моля.
- Какво ти предстои до края на академичната година?
Г: Ако всичко се развива по план, може да съм записал докторантура.
М: Да намеря време.
- Кого искаш да поздравиш?
Г: Всички онези, които до момента са променили живота ми. И всички онези, които още не познавам, нито съм срещал, но ще го променят.
М: Нашите и приятелите ми, че ме търпят.
- Съвет към начинаещите състезатели?
Г: Да не гледат колко е далече краят. Да правят всеки ден крачка по крачка и да не губят нито търпение, нито вяра, защото това е Начинът.
М: Абрашев е Бог.
ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
- Представи се в едно изречение!
-
БЛИЦ С БИОЛОЗИТЕ НИКОЛА И СИЯНА
Запознайте се с биолозите Никола Димитров и Сияна Пеева.
Никола е част от националния отбор по биология тази година и ще участва след броени дни в онлайн изданието на Международната олимпиада по биология, която трябваше да се проведе през юли в Нагасаки, Япония. Освен това е част от разширения отбор по биология през 2018 и 2019 г. Сияна също е част от разширения отбор през 2019 г.
И двамата са демонстратори в научната лаборатория по химия и биология за деца BayLab – Сияна през 2018 г., а Никола през 2019 г.Ако искаш да подкрепиш олимпийците ни по природни науки, можеш да го направиш тук.
1. Представи се в едно изречение.
Никола: Здравейте! Аз съм Никола Димитров и тази година завърших ППМГ “Акад. Никола Обрешков" в Бургас. Състезател по биология съм от седми клас.
Сияна: Аз съм Сияна, уча в 12-ти клас в НПМГ и съм състезателка по биология.
2. В момента се занимавам с...Н: Подготовка за IBO Challenge 2020.
С: Подготовка за кандидатстване в университет.3. Как те наричат приятелите?
Н: Никола / Коле.
С: Най-често Сиси.4. Последното състезание, на което участва?
Н: Тазгодишната Националната олимпиада по биология.
С: Националната олимпиада по биология тази година.5. Имаш ли си талисман за късмет?
Н: Да. Винаги на състезания нося верижката, която приятелите ми подариха.
С: Да - Резус, една плюшена маймунка, която всъщност е талисман на всички биолози олимпийци от НПМГ.6. Ако не се занимаваше с биология, щеше….?
Н: Най-вероятно щях да се занимавам с кулинария.
С: Не се сещам за нещо конкретно. Много неща могат да ми бъдат интересни, стига да се задълбоча в тях и да ги разбера.7. Любим момент/ история от състезание?
Н: Не мога да избера 1 конкретен момент. Бих казал, че цялото преживяване на EUSO 2018 (European Union Science Olympiad, бел. ред.) беше невероятно и ми даде възможност да се запозная с много готини хора от цяла Европа, както и с културата и красотата на Словения.
С: Всички моменти са ми любими... олимпиадите са много хубаво преживяване.8. Аз съм малко дете. Обясни ми биологията с изречение-две!
Н: Биологията е науката на живота!
С: Биологията е да се опитаме да разберем как работят живите същества.9. Опиши биологията с три думи?
Н: Интересна, всеобхватна, жива.
С: Красива, динамична, необятна.10. Най-великото изобретение, измисляно някога…
Н: ... е електричеството , защото то е предпоставка за повечето велики открития в новото време.
С: Интернет - възможността да имаме достъп до всякаква информация по всяко време е невероятна.11. Ако можеше ти да създадеш каквото и да е изобретение, какво би било то?
Н: Ако имах възможността и знанията, бих искал да създам устройство, което контролира водата.
С: Нещо, което да пречиства въздуха, водите, земята като цяло. Днес животът ни е по-лесен от преди, но за сметка на това се замърсява природата.12. А мобилно приложение?
Н: Вече има приложения за всичко, но може би подобрено приложения за разпознаване на растения.
С: Идеите, които ми хрумват, вече са осъществени, а и без това достатъчно време прекарваме на телефоните си. :D13. Любима поднаука от биологията?
Н: Ботаниката.
С: Цитология.14. Защо?
Н: Винаги съм имал афинитет към нея и смятам, че има място за развитие, особено откъм физиологията и биохимията, с цел извличане на фитохимикали за всевъзможни приложения.
С: Интересно ми е да разбирам все повече за това как работят животът и най-малката форма на живот - клетката. Толкова малка структура работи по толкова сложен и интригуващ начин…15. Ако можеше да се превъплътиш в което и да е същество, кое би било то?
Н: Ленивец.
С: Магьосница в някоя алтернативна вселена. Но като цяло обичам да съм си човек.16. Кой е най-досадният въпрос за един биолог?
Н: “Нали ще ни лекуваш като остареем".
С: Поне докато съм в гимназията - "Медицина ли ще кандидатстваш?".17. Най-трудният термин, с който си се сблъсквал?
Н: Терминът, завинаги заключен в съзнанието ми определено е гръднично-ключично сисовиден мускул.
С: Стадиите в развитието на чернодробния метил - мирацидиум, спороциста, редия, церкария, адолескария.18. Как виждаш света след 10 години?
Н: Много, много замърсен. Предполагам, че повечето хора, компании и предприятия ще са осъзнали, че трябва да променят начина си на живот/ работа, за да са по-отговорни към планетата.
С: Не много по-различен от сегашния.19. Ами след 50?
Н: В най- добрия случай – световен мир, решени световни проблеми (глад, пандемии, боклук), равни права за всички и интелигентно използване на ресурсите.
С: Вероятно ще е по-замърсен, но ще разполага с по-усъвършенствани технологии.20. Растенията имат ли чувства?
Н: Не точно, но може да се каже.
С: Усещат промени, но не бих казала, че имат чувства... може би трябва да попитаме тях.21. Кой е учителят, който те научи на най-много неща?
Н: Безспорно учителят, който ме е научил на най-много неща и който ценя изключително много, е моята класна от началното училище Яна Маврова! Обичам ви, госпожо!
С: Госпожа Мариана Христова, учителката ми по биология. Освен часовете в училище сме имали и извънкласни проекти, които бяха много интересни.22. Теория или практика?
Н: Практика.
С: Теория.23. Ако те помоля да ми сготвиш нещо, какво ще е то?
Н: Лазаня.
С: Какво ти е любимо?24. Къде си сега?
Н: Вкъщи.
С: Вкъщи.25. Има ли живот след смъртта?
Н: Аз лично вярвам, че душата на човек се преражда в друго тяло.
С: И да, и не.26. Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
Н: Беър Грилз.
С: Приятел - не искам да съм самотна.27. Какво беше последното нещо, което подари на някого?
Н: Алкохолни маркери.
С: Fanny pack.28. Електронни или физически книги?
Н: И двете си имат плюсове и минуси, но по-скоро електронни.
С: Физически, по-приятни са.29. Youtube или Facebook?
Н: Youtube.
С: Youtube.30. Какво ти предстои в до края на академичната/календарната година?
Н: Да почна университет.
С: Онлайн училище и много стоене вкъщи заради карантината, изпити, завършване, кандидатстване, а след това приключения и слънце. :)31. Поздрави събеседника си?
Н: Да е успешен и да прави всичко със страст и много любов.
С: Бъди щастлив!32.Съвет към начинаещите състезатели?
Н: Моят съвет към начинаещите състезатели е да следват и развиват своите интереси и да се научат отрано да си поставят приоритети.
С: Дерзайте, възползвайте се от възможностите, които имате... и много се забавлявайте!ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
-
АСТРОНОМИТЕ ВЛАДИМИРА И БОРИС В БЛИЦ
Днес ви запознаваме с астрономите Владимира Иринчева и Борис Панайотов. Владимира е сребърен и бронзов медалист от Международните олимпиади по астрономия и астрофизика през 2016, 2018 и 2019 г. и участник в олимпиадата в Русия през 2015 г. Борис Панайотов е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по астрономия от 2016 г. и е участвал в олимпиадата в Китай през 2017 г.
Ако искаш да подкрепиш олимпийците ни по природни науки, можеш да го направиш тук.
1. Представи се в едно изречение !
Владимира: Казвам се Влади, на 19 години съм, от София. В момента съм първа година специалност “Природни науки” в Кеймбридж. Състезавала съм се по физика и астрономия, и междувременно и по математика и лингвистика, но само като хоби :)
Борис: Борис Панайотов, завършил СМГ, бъдещ студент във Физическия Факултет, състезател по физика и астрономия.2. В момента се занимавам с ...
В: Преговор на материала от първите два семестъра и галене на мопс.
Б: Физика и астрономия, а понякога и музика.3. Как те наричат приятелите?
В: Влади.
Б: Обикновено ме наричат по име, Борис.4. Последното международно състезание, на което участва
В: Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Унгария през 2019-та.
Б: EUSO (European Union Science Olympiad) в Словения.5. Първата ти мисъл в деня на олимпиада?
В: Толкова съм щастлива, че станах навреме.
Б: Защо си легнах толкова късно вчера? :D6. А на деня след това?
В: Може да е всичко друго, но не и олимпиадата :D
Б: Защо не си легнах?7. Кога би се отказал да решиш една задача?
В: Когато условието ѝ е грешно (а за бъдещите състезатели по астрофизика – силно вероятно е на международната да има поне една такава, не си губете времето с тях по състезания).
Б: Когато знам, че нямам някое знание, което е задължително за решаване на задачата. Тогава поглеждам решението и съответно получавам нужното знание. В противен случай не се отказвам, защото знам, че мога да реша задачата.8. На кого се възхищаваш?
В: На всеки, който доброволно отделя от времето си и от ресурсите, с които разполага, за да помогне на общността си по някакъв начин.
Б: Възхищавам се на изключително много хора, особено на приятели, които също ходят по състезания по други дисциплини. Не знам защо, но техните сфери на науката ми изглеждат много по-трудни и се възхищавам на хората, които ги разбират.9. Най-ценното, което състезанията ти дадоха?
В: Много хубави спомени :) И ме приеха в добър университет заради тях, което е плюс също :D
Б: Нови и истински приятелства с хора, които имат интереси, подобни на моите.10. А пък ти взеха...?
В: Малко сън, малко нерви, но в крайна сметка всичко си заслужаваше.
Б: Лично време и време за почивка.11. Ако можеше да си избереш една-единствена суперсила, каква би била тя?
В: Свръхсила, за да мога най-накрая да бия Пешо на канадска :D
Б: Когато бях малък винаги казвах на хората, че ще изобретя телепортацията, но с времето разбрах, че тя не е възможна, поне не във вида, в който си я представяме. Все пак ако можеше обаче, бих избрал нея, защото бих спестил ужасно много време и пари, ако можех да се телепортирам.12. Ако притежаваше машина на времето, напред или назад във времето би предпочел да пътуваш?
В: Ако работи и в двете посоки, бих пътувала и в двете.
Б: Пътуването във времето е малко неясна територия, защото зависи от това дали просто ще се върна във моето минало като предишния мен и ще живея в миналото ми тяло, или пък ще се върна във времето и ще си остана такъв какъвто съм сега и технически ще има двама мен по едно и също време. В първия случай определено бих се върнал назад във времето, за да преживея старите моменти отново. Във втория случай бих отишъл в бъдещето, за да видя технологиите, които човечеството ще изобрети и след моята смърт.13. Любим момент/ история от състезание?
В: Много обичах походите и лагерните огньове, които се организират на подборите по астрономия :)
Б: По време на втората международна олимпиада по астрономия, в която участвах, която беше в Китай, целият отбор много се сближи с гидовете ни и те ни заведоха на китайски hot pot. Беше изненадващо вкусно и много бих искал пак да го опитам.14. Аз съм малко дете. Обясни ми астрономията с изречение-две!
В: Както ние живеем на Земята, която обикаля около Слънцето, така има и планети, които обикалят около други звезди. Но освен звездите и планетите съществуват и много други обекти и астрономията ни помага да научаваме повече за всички тях
Б: Астрономията е науката, която ще ти покаже какво, къде, как и защо е вселената, в която живеем.15. Защо астрономия?
В: Може да се опитвам да измисля нещо много философско, но моята лична причина да се занимавам с нея е просто защото е интересна и е предизвикателство.
Б: Защото заедно с физиката са двете науки, които описват света такъв, какъвто е.16. Опиши астрономията с три думи!
В: Вълнуваща, любопитна, трудна.
Б: Универсална, красива, полезна.17. Защо и за кого тя е полезна?
В: За обществото, защото изобретенията и откритията в астрономията не само са ценни сами по себе си, но и се използват в много други области.
Б: Полезна е за цялото човечество, защото ако искаме да оцелеем като вид, ще трябва да я използваме, за да изследваме вселената.18. Астрономите са готини, защото…
В: Са шантави :Д Винаги намират с какво да те изненадат или пък измислят нещо супер глупаво, което да направят :Д
Б: Знаят какво значи числото 26.19. Най-великото изобретение, измисляно някога…
В: Шоколадовият портокал.
Б: Компютърът.20. Астрономия или астрофизика?
В: Астрофизика.
Б: Астрофизика.21. Плутон планета ли е?
В: Плутон е куче от Мики Маус
Б: Плутон е планета-джудже.22. Любимо съзвездие?
В: Еридан.
Б: Касиопея.23. Вярваш ли в извънземни, каквито и да са те?
В: Статистически е много по-вероятно да ги има, отколкото да ги няма. Освен това зависи какво определяме като извънземни – ако говорим за бактерии и т.н., със сигурност има, защото на Земята има открити микроорганизми, които могат да оцеляват при различни екстремни условия – висока киселинност на средата, ниски температури, високи нива на радиация. Такива условия се срещат често в Космоса, така че е вероятно и там да се е развил такъв живот.
Б: Статистически е почти сигурно, че извънземни съществуват, дали ще имаме възможност да контактуваме с тях е по-несигурно. По въпроса, предполагам, че това значи, че вярвам. :D24. А в зодии?
В: Не.
Б: В измами и лъжи не вярвам.25. Как изглежда Слънчево затъмнение, гледано от Луната?
В: На Луната цялото небе ще е абсолютно черно (с изключение на звездите и на леката светлина около земния диск). Друго интересно е, че продължителността на лунните слънчеви затъмнения е по-дълга от тази на слънчевите затъмнения на Земята. А от Земята по това време ще се наблюдава лунно затъмнение :)
Б: Ако на земята се наблюдава слънчево затъмнение, докато ние сме на страната на Луната, неосветена от Слънцето, ще видим Земята като голям кръг и ако се вгледаме, или погледнем с телескоп ще забележим малко тъмно петно върху нея.26. Какво предстои на астрономията? Кои открития очакваш с нетърпение?
В: През следващите години очаквам напредък в теоретичната астрономия и по-специално в космологията.
Б: Малко е скучно, ама с нетърпение очаквам стъпването на първия човек на Марс.27. Родното ти място?
В: София.
Б: Разград.28. Любимо занимание/хоби?
В: Рисуване и четене.
Б: Композиране на музика и видео игри. (Bear gang wya)29. За какво мечтаеш?
В: Да се науча да свиря на пиано и да се грижа за пет мопса.
Б: Да открия или изобретя нещо полезно за човечеството.30. Кой е отговорът на всички въпроси?
В: Сигурно.
Б: 4269.31. В какво се крие красотата на науката?
В: В нейната подреденост.
Б: В универсалността й.32. Какъв си бил в предишния си живот, ако има такъв?
В: Лимон.
Б: Нумеролог.33. Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
В: Мачете.
Б: Много тиксо.34. Кокошката или яйцето?
В: Яйцето.
Б: Яйцето.35. Театър или кино?
В: Преди бях много по-запалена по театъра, обаче напоследък гледам повече филми заради стоенето вкъщи. Ако някой иска конкретни предложения – за театър бих препоръчала „Приятнострашно“ и „Духът на поета“, а за филми – „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, „Гранд хотел „Будапеща““ и „Чикаго“.
Б: Кино.36. Планина или море?
В: Море!!!
Б: Планина, защото не мога да плувам.37. Изгрев или залез?
В: Изгрев, особено ако е на морето :)
Б: Залез, за да може нощта да е тепърва пред мен, а и не обичам сутрини.38. Какво ти предстои в следващите месеци?
В: Стоене вкъщи, но това поне е възможност да напредна в някои неща, за които нямах толкова време преди.
Б: По време на лятната ваканция почивка, а след това първи курс в университета.39. Кого искаш да поздравиш?
В: Със сигурност Никола!! Но и всички други членове на националната комисия, както и всички, които правят школи, подготвят ученици и помагат за това България да се представя на толкова високо ниво. Освен това искам да поздравя семейството си и всичките си учители в ПЧМГ. Благодаря ви!
Б: Родителите ми, всички приятели от състезания, както и Super 8-12 E Klasse.40. Пожелай ни нещо!
В: Бъдете здрави!
Б: Пожелавам ви да има още много състезатели с успехи, които да интервюирате. :D41. Съвет към начинаещите състезатели?
В: Не се сравнявайте много с останалите хора, а се старайте да дадете най-доброто от себе си! Недейте да гледате на другите само като на конкуренция и не позволявайте самата олимпиада да ви разваля взаимоотношенията – олимпиадите са хубави именно затова, че имаш възможността да се запознаеш с всякакви хора от различни градове и да обменяте опит. Не решавайте задачи в последния момент преди състезанието, а се старайте да го правите умерено през цялата година, за да си поддържате нивото. За самия ден преди състезанието е най-полезно да прегледате най-важните формули и да прочетете отново решенията на задачите, които са ви затруднили. Най-важното, за да се справите добре, е да се наспите! Когато човек е уморен, мисли много по-бавно и допуска грешки по невнимание. Освен това се постарайте да не се паникьосвате по време на самото състезание и да мислите неща от сорта на “Сега не мога да реша нищо, ще се изложа” – така е много лесно да блокирате и да загубите ценно време.
Б: Не се отказвайте, защото наистина си струва.
ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
-
БЛИЦ СЪС СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ ПО ЛИНГВИСТИКА БОРИСЛАВ И ВЕСЕЛА
Запознайте се със състезателите по лингвистика Борислав Георгиев и Весела Карапетрова. Борислав е сребърен медалист от Традиционната руска олимпиада по лингвистика от 2015 година и участник в международните олимпиади през 2015 и 2016 г. Весела взе участие в Традиционната руска олимпиада през 2016 година и е била част от разширения
национален отбор по лингвистика през 2017 г.
Ако искаш да подкрепиш олимпийците ни по природни науки, можеш да го направиш тук.1. Представи се в едно изречение
Борислав: Казвам се Борислав Георгиев, в момента съм четвъртокурсник по „Молекулярна биология“ в Биологическия факултет на СУ, бивш състезател по лингвистика.
Весела: Аз съм Весела Карапетрова, уча в Художествената академия в София и бях състезател по математическа лингвистика.2. В момента се занимавам с ...
Б: Различни задачи, свързани с университета, изготвяне на дипломна работа и интересни научни дейности в БАН.
В: Графичен дизайн, оформление на книги и илюстрации.3. Как те наричат приятелите?
Б: Най-често или Бобо, или Боби.
В: Вес, Веси.4. Последното състезание, на което участва?
Б: Международната олимпиада по лингвистика през 2016 г. в Майсор, Индия.
В: Националния кръг на олимпиадата по лингвистика в Смолян преди вече три години.5. Първата ти мисъл в деня на олимпиадата?
Б: „Ставай, че да не закъснееш.“
В: Колко най-много кафе ще успея да изпия преди началото.6. Най-трудната задача, с която си се сблъсквал?
Б: Първосигнално: Задача №1 с нахуатл и арамба от МОЛ 2015: https://ioling.org/problems/2015/i1/.
В: Да запазя самообладание и добра организация на времето винаги е най-трудната задача.7. С кой известен учен би искал да срещнеш?
Б: Не са един или двама, но в момента бих посочил Алберт Ленинджър.
В: Никола Тесла и неговия гълъб.8. Най-големият компромис, който правиш/си правил заради подготовката за олимпиадите
Б: Нищо наистина голямо, може би по-малко време за наспиване и хобита.
В: Няколко пропуснати морета с приятели.9. Участието в олимпиади е…
Б: Полезно и забавно предизвикателство, което оставя спомени и приятелства за цял живот.
В: ...завладяващо и безумно интересно.10. Най-вкусното/странното нещо, което си ял по време на (международна) олимпиада?
Б: (Избирам най-вкусното) Веднага се сещам за индийския сладолед kulfi, хлебчетата parota и като цяло всичко индийско, което не е безбожно люто. :D
В: За олимпиадата в Санкт Петербург си бях купила руски бонбони, различни видове. Един анасонов много неприятно ме изненада и ги зарязах.11. Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
Б: Не помня, вероятно са били различни неща, редуващи се във времето.
В: Аниматор, исках да правя анимационни филми.12. А какво отговаряш сега?
Б: Нямам много ясна представа.
В: Искам да стана търпелива.13. Най-красивата страна, в която си бил?
Б: Русия.
В: Пролетна Италия.14. Любим момент/ история от състезание?
Б: По време на подбора на националния отбор през 2013 г. се запознах с най-важния човек за мен сред лингвистите. Бордовите игри със състезатели от всевъзможни държави по време на МОЛ 2016 в Индия бяха страхотни.
В: Най-вълнуващо беше когато разбирахме за класираните за Международна олимпиада по време на семинарите в Слънчев бряг. След десетина весели дни, прекарани със задачи, плажове и немалко забавление, всички ставахме близки и задружни. Съответно в този кулминационен момент бях безумно щастлива за всеки един класиран. В заразна еуфория сме пяли, викали, хващахме всеки новообявен на ръце и го хвърляхме в басейна, хаха.
15. Кой е най-трудният език?
Б: Този, който все още не владееш.
В: Сещам се за оксапмин, в Нова Гвинея, който има плашеща бройна система, стигаща до 27.16. А най-странно звучащият?
Б: Таа.
В: Езиците с тонове, но това е относително и субективно, разбира се.17. Колко езика говориш?
Б: Засега три.
В: Три – български, английски и френски.18. А колко би искал да говориш? Кои?
Б: Със сигурност повече. Имам интерес към японския, унгарския и други.
В: Скоро смятам да захвана италиански, а в bucket list-a ми са още шведски и мандарин.19. Кажи нещо на фински/индонезийски/арабски/ каквото ти хрумне
Б: Umba laungngola? (на арале-табулахански език)
В: Ishi no ue nimo san-nen.20. Какво каза току-що?
Б: Къде отиваш?
В: Три години над камък. Японска поговорка за търпението и постоянството.21. Опиши лингвистиката с едно изречение!
Б: Лингвистиката ни показва как и защо езиците функционират така, както го правят.
В: Наука, изучаваща езиците, тяхната поява, механизми, разпространение и взаимовръзките помежду им.22. Защо и за кого тя е полезна?
Б: Бих казал за всички и ключовата дума за това е комуникация.
В: Полезна е на всекиго, всякак. Езикът, като основното средство за комуникация между хората, разкрива толкова много за начина, по който работи мозъкът ни. Лингвистиката може да внесе яснота в някои културни и социални аспекти. Много оценявам, че провокира наблюдателност и логическо мислене.23. Колко подобласти на лингвистиката можеш да изброиш?
Б: Десетина. :D
В: Не знам колко точно, сега се сещам за фонетика, фонология, семантика, морфология, синтаксис, прагматика, лексика, етимология, компютърна и математическа, разбира се.24. Какво е психолингвистика?
Б: Дял от лингвистиката, който изучава връзките между човешката психология и аспектите на езиците.
В: Дял от лингвистиката, който изучава формирането на речта и връзката му със структурите на езика (Благодаря, Гугъл!)25. Родното ти място?
Б: Град София.
В: София.26. Любимо занимание/хоби?
Б: Музика, четене на научни публикации, ръчно изработени проекти от хартия.
В: Обичам да готвя, да тренирам полденс и скоро открих, че много ми харесва да шия.27. Какво би искал да пробваш, но никога не си?
Б: Понеже не мога да се огранича до едно, нека са три: корейска кухня; да се наспя в 7 от 7 дни в седмицата; скачане с парашут (ако някой ден ми дойде смелостта). :D
В: Скок с бънджи. Чакам от години, но го планирам за следващата седмица.28. Висше образование – в България или в чужбина?
Б: При налична възможност – в чужбина.
В: Много зависи от сферата и личната мотивация. Аз открих възможности и вдъхновение тук.29. Имаш ли формула за щастие?
Б: Легло + (музика)2 + (куче)3 = (щастие)∞.
В: Имам рецепта за домашна лютеница.30. Ще открием ли perpetuum mobile?
Б: Вероятно, в едно добро, но много далечно бъдеще.
В: Не.31. Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
Б: Приятел.
В: Туристическо ножче.32. Какво яде за закуска?
Б: Доматена супа и сандвич с лютеница. :D
В: Шейк с овесено мляко и плодове.33. Проза или поезия?
Б: Проза.
В: Проза.34. Любим жанр музика?
Б: Съвременните поп и рап и всичко помежду им.
В: Невъзможен отговор. Всякакви неща, сега слушам предимно So Called Crew, които сами по себе си са си жанр.35. Фейсбук или инстаграм?
Б: Фейсбук (ако можеше, нито едното).
В: Инстаграм.36. Планина или море?
Б: Море.
В: Море.37. Японски или китайски?
Б: Японски.
В: Японски.38. Граматика или семантика?
Б: Семантика.
В: Семантика!39. Какво ти предстои в следващите месеци?
Б: Много труд, последна бакалавърска сесия и, живот и здраве, успешно дипломиране.
В: Много вълнуващи проекти, които нямам търпение да захвана. И се надявам поне две морета.40. Кого искаш да поздравиш?
Б: Всички мои близки и познати, вашите читатели и събеседника ми.
В: Ваня Ботева, все толкова слънчева и всеотдайна!41. А какво ще пожелаеш на събеседника си?
Б: Да бъде адски здрав/а, вечно щастлив/а и да преследва неуморно мечтите си.
В: Весело лято и нестихващо вдъхновение!42. Какво си пожелаваш оттук нататък?
Б: Както се казва, всичко най-хубаво. :D
В: Все такива хубави хора около себе си.43. Съвет към начинаещите състезатели?
Б: Да не се отказват за нищо на света, да не спират да работят и да не забравят, че състезанията носят безкрай положителни емоции.
В: Да подхождат винаги с любопитство и внимание.ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
-
ИНФОРМАТИЦИТЕ ИВАН И АТАНАС В БЛИЦ
Днес ви срещаме с двама състезатели по информатика - Иван Иванов и Атанас Димитров. Иван е възпитаник на Американския колеж, а понастоящем е студент в Кеймбридж. Той е носител на два сребърни медала от Младежките балканиади по информатика през 2014 и 2015 г. Атанас е ученик от Софийската математическа гимназия и сребърен медалист от Европейската младежка олимпиада по информатика от 2019 г.
Ако искаш да подкрепиш олимпийците ни по природни науки, изпрати смс с текст
DMS OLYMP на номер 17 777!1. Представи се в едно изречение!
Иван: Здравейте, аз съм Иван Иванов, на 19 години (скоро 20), и съм студент втора година в Кеймбридж със специалност Компютърни науки.
Атанас: Аз съм Атанас Димитров, уча в СМГ и съм горе-долу успешен състезател по информатика.2. Какво ти предстои до края на академичната/календарната година?
И: Ами като гледам май да си стоя вкъщи… :D, но по план: изпити, стаж и после пак университет.
А: Ами трети кръг на олимпиадата по информатика и може би есенен турнир по информатика, ако се състои.3. Как те наричат приятелите?
И: Тъй като сме много Ивановци си имаме прякори, моят е Миниван.
А: Наско, Насе.4. Последното състезание, на което участва ?
И: UKIEPC 2019, регионалното студентско състезание по информатика от ACM.
А: Онлайн състезанието „Младен Манев“.5. Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
И: Електрически инженер.
А: Архитект.6. А сега как отговаряш?
И: Програмист, защото не е нужно да те хваща ток, за да се забавляваш.
А: Нещо, свързано с компютърни науки, или програмист.7. Любима история от състезание?
И: Амии има повече от една, но тази, за която си спомням с усмивка и сега, е Пролетният турнир през 2018, когато заедно с 8 човека бях на първо място с максимален брой точки. После разбрахме от авторите на задачите, че не е трябвало да има нито един с такъв брой точки. За мен това беше още по-интересно, защото имах проблеми с една от задачите по време на състезанието и затова успях да изпратя вярно решение на последната точно 2 минути преди края.
А: На пролетни по информатика миналата година ходихме за скара и заваля дъжд. Аз не исках да се приберем с такси и поради факта, че не си бях взел яке, се разболях. Въпреки това преди състезанието софийските ръководители ми дадоха магическо лекарство, което ме накара да се чувствам по-добре и грабнах златото.8. Най-досадният въпрос за един информатик?
И: Не знам кое е по лошо от: „Ох, не ми работи компютъра, ще го оправиш ли?“ или „Ей, Ванка, имам една страшна идея, ама ми трябва някой, който разбира от компютри!“
А: „Ще ми решиш ли теста по информатика?“9. Три думи, с които би описал информатиката?
И: Взискателна, потайнствена, запленяваща.
А: Забавна, занимателна, развлекателна.10. Три думи, с които ТЯ, ако можеше, би те описала?
И: Упорит, усърден, понякога невнимателен.
А: Отдаден, разсеян, неадекватен.11. Каква е интересната и любопитна за теб нишка, която те спечели на нейна страна (кога и как?)
И: Това, което ме плени още почти в началото в 5-ти клас, е това, че е много гъвкава - с нея можеш да направиш всичко. Но най-вече една програма не се подчинява на определени числа или на определена ситуация, а на параметри. И от там обичам да казвам - математиката решава определена задача, но с информатиката си си решил проблема (което открих по-късно, че не е напълно вярно, но при мен беше приложимо за линейни уравнения).
А: Има много онлайн състезания по информатика, в които ти се смята рейтинг, по което много прилича на видео игрите.12. Най-великото изобретение, което българинът е дал на света?
И: От материална гледна точка това е първият компютър, защото без него нямаше да има с какво да се занимавам. Но в по-широк план бих казал, че това е упоритостта, вироглавият дух и борбеността на всички състезатели, не само в информатиката и науките, които от ранни години започват упорит труд и прославят страната ни на не малко световни състезания и олимпиади.
А: Лютеницата.13. А ако можеше ти да създадеш каквото и да е изобретение, какво би било то?
И: Колкото по-дълбоко навлизам в информатиката, осъзнавам, че всяка идея за иновация идва с много плюсове, но и с минуси. Но това, което ще ми е наистина интересно, е да създам, или да работя, следейки работата на, е утопичната идея за изкуствен интелект, който преминава теста на Тюринг.
А: Машина, която ти позволява да се наспиваш по-бързо.14. Кое според теб е най-интересното приложение на информатиката?
И: От една страна се вижда технологичният прогрес на хората и сложните платформи, които използваме в текущо време. Но това, което наистина ми прикова вниманието през последните дни, е прогресът на технологиите в почти всички сфери. В дни на епидемия и карантина работният процес видимо протича нормално за повечето хора поради възможността за работа от вкъщи, което се дължи само на технологичния прогрес и развитието на информатиката. Ето това наистина е постижение според мен!
А: Като цяло изглежда доста интересно симулирането на някои неща от биологията.15. Живот и здраве, къде си се представяш след 5 години?
И: Нямам абсолютно точна визия за това бъдеще, но очаквам да съм завършил своето висше образование и вече да се реализирам в сферата като програмист. Нямам претенции за това къде ще работя и с какво точно ще се занимавам, стига да е свързано с информатиката и най-вече да ме кара да ставам с усмивка в 7 часа сутрин и да отивам на работа. :)
А: В някой университет.16. А след 50?
И: Хмм, за тогава вече имам по-добри планове - да се наслаждавам на старостта си. Да имам автоматизирана къща и кола, щастливо семейство, по-малко болки в колената и от време на време все така ентусиазирано да си програмирам!
А: На Карибите.17. Къде може да те срещне най-често човек?
И: Противно на очакваното бих казал, че това е залата за гребане: спорт, който започнах наскоро, но доста бързо се пристрастих.
А: У нас.18. Как протича едно твое ежедневие?
И: Започва преди изгрев - около 6 часа, със сутрешна тренировка по гребане на реката. След това така желаната закуска, кратка почивка и лекции до обяд. Следобед е време за писане на различни видове домашни и предаване на проекти, докато не се стигне до вечерната земна тренировка. Късно вечер наваксвам ненаправеното през деня и често се събираме да играем различни игри с приятелите, а понякога гледаме и филми заедно. Накрая идва и нужната, но и недостатъчна доза сън, и повтаряме отново...
А: Училище, решаване, и излизане навън с приятели.19. Ако можеше да измислиш нова величина, за какво би била тя?
И: Вдъхновено от едни мои скорошни проблеми - единицата дробност, с която се означава колко пъти е пренаписван код в даден метод или клас, докато се премахнат грешките в него. Колкото е по-малко, толкова по-добре :)
А: Такава, която оценява колко забавен е човек.20. Ако можеше да вземеш едно-единствено нещо със себе си на самотен остров, какво би било то?
И: Най-добре би било да взема лаптопа си, но днес без интернет не може нищо, така че прибягвам към другата ми страст - гребен тренажор, да има все някак да си уплътнявам времето.
А: Наръчник за оцеляване.21. Номинация и награда за най-добър учител отива при...
И: Елка Кондакова - моя учителка по информатика в Американския колеж, която изцяло организира участието ми в почти всички гимназиални състезания, но също така ми помогна и да създам клуб по информатика в училище, с който да споделям страстта си и с други. Тя продължава да е пример за това, че един амбициозен учител винаги ще успее да благоспособства развитието на един заинтересован в предмета ученик.
А: Иван Тончев, който винаги ме е мотивирал да се състезавам и решавам по информатика.22. “Мисля, следователно съществувам” - Съществувам, следователно...?
И: ...трябва да действам. Много често хората само мислят за неща, без да има следващо действие. Никой не знае какво си мислим, но всеки може да види нашите действия. И това е единственият начин, по който можем да направим това, което си мислим, реалност.
А: ...Се забавлявам.23. Любимо занимание/хоби?
И: Гребането - на пръв поглед един груб спорт, но впоследствие е толкова технологичен и прецизен.
А: Да играя компютърни игри.24. Песента, която описва настроението ти в момента?
И: Coldplay - A Sky Full of Stars - животът е пълен с възможности, ние само трябва да ги преследваме.
А: Panic! At the disco - Victorious25. Последната книга, която прочете?
И: Fahrenheit 451 - Ray Bradbury
А: „Странният случай с доктор Джекил и мистър Хайд“26. За какво никога не ти остава време?
И: За много неща - сън, почивка - но това означава, че съм си запълнил деня добре!
А: Да спя.27. Какво му трябва на човек, за да е щастлив?
И: Трябва да се чувства полезен и удовлетворен от себе си след всеки ден - това означава, че не го е пропилял...
А: Любов и здраве.28. Благородно завиждам на....
И: Не мога да кажа, че завиждам на някого за нещо, защото сам се натоварвам със задачи, но знам, че рано или късно всичко, което правя, ще се окаже полезно по някакъв начин.
А: Тези, които решават и се занимават повече от мен с нещото, което ги интересува.29. Поздрави събеседника си!
И: Здравей! Все така успешен/на, жив/а и здрав/а в текущите условия, и смело напред!
А: Наздраве!30. Пожелай ни нещо!
И: И за вас най-вече да сте здрави в текущата ситуация и искам да ви поздравя за усърдната работа по отношение поддържане на връзка с всички бивши и текущи олимпийци! Много е приятно да можеш да споделиш опит и преживявания!
А: Да продължите да се развивате и да помагате на състезателите.31. Съвет към стартиращите състезатели?
И: Продължавайте да се борите и да работите усърдно - успехите няма да дойдат без усилия, но повярвайте насладата от тях ще си струва! Много е приятно да има такива млади ентусиазирани хора, които да развиват науката напред!
А: Да не се предават, да са отдадени и да се забавляват.ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД:
-
КЪОНГ И КСЕНИЯ, СЪСТЕЗАТЕЛИ ПО МАТЕМАТИКА, В БЛИЦ
Запознайте се с математиците Къонг Виет До и Ксения Цочева. Къонг е ученик в 11 клас в СМГ и е носител на 3 сребърни и 1 бронзов медала от Международната олимпиада по математика във Великобритания, Балканиадата по математика в Молдова през 2019 г., както и Младежките Балканиади през 2016 и 2017 г.
Ксения Цочева е възпитаничка на МГ “Гео Милев” - Плевен, а в момента завършва магистърска степен по “Изчислителна математика и математическо моделиране” в Софийски университет. Носител е на почетна грамота от първото издание на Европейската олимпиада за момичета през 2012 г.
Ако искаш да подкрепиш олимпийците ни по природни науки, изпрати смс с текст
DMS OLYMP на номер 17 777!1. Представи се в едно изречение!
Къонг: Здравейте, аз съм Къонг, състезател по математика
Ксения: Казвам се Ксения Цочева, на 26 години, все още влюбена в математиката, стараeйки се да я прилага ежедневно в живота.2. В момента се занимавам с ...
К.Д.: Опитвам се да чета по история.
К.Ц.: Работя, преоткривам себе си, опитвам се да градя стабилни основи за бъдещето.. и си седя вкъщи.3. Как те наричат приятелите?
К.Д.: Къни.
К.Ц.: Имам много галени имена, с които приятелите ме наричат, любимото ми е Кси (ξ), една от най-често използваните гръцки букви в математиката (най-вече в математическия анализ).4. Последното състезание, на което участва?
К.Д.: Romanian master of mathematics 2020.
К.Ц.: Националната студентска олимпиада по Компютърна математика през 2017 г.5. Първата ти мисъл в деня на олимпиада?
К.Д.: Обикновени неща, например закуска. Избягвам да си мисля за състезанието, за да не се прецакам.
К.Ц.: Ще дам всичко от себе си и ще реша всички задачи.6. Кога би се отказал да решиш една задача?
К.Д.: Обикновено желанието ми умира при 30 минути без напредък.
К.Ц.: С времето съм придобила усет, който ми подсказва кога усилията ми ще бъдат възнаградени с успех. Кога времето, прекарано за решаването на задачата, ще бъде повече от удовлетворението и знанията, които би донесло решаването ѝ и кога това време, вложено в по-пълноценно начинание, би било по-ползотворно.7. Какво може да те ядоса?
К.Д.: Мама. (пак я обичам)
К.Ц.: Лъжата и несправедливостта.8. На кого се възхищаваш?
К.Д.: На всекиго, който живее със "всичка сила", независимо какъв живот.
К.Ц.: На хората, притежаващи здравословна амбиция и борбеност, на силните характери, отстояващи себе си и постигащи целите си, на достигнатото познание, на извоювания успех, въпреки трудностите, на екстремумите, които доказват, че всичко е възможно с труд, отдаденост, всеотдайност и голямо сърце.9. Най-големия компромис, който правиш/си правил заради подготовката за олимпиадите?
К.Д.: Никога не съм чувствал, че правя компромиси.
К.Ц.: Времето, прекарано с хората, които обичам.10. Най-ценното, което състезанията ми дадоха…
К.Д.: Нещо като кариера по време на училище. Покрай тях срещнах много готини хора и не безделничех през цялото време.
К.Ц.: Научиха ме да бъда боец, да не се предавам, да посрещам трудностите, да бъда мъжко момиче в суровия свят на ожесточена борба, непригоден за жени. Направиха ме по-силна, по-борбена, по-непреклонна. Създадоха в мен състезателен дух и хъс за победа, развиха аналитичното ми мислене и ми дадоха подход за справяне с всяка трудност, изправила се на пътя ми. Показаха ми, че с труд, постоянство, амбиция и любов към това, което прави, човек може да достигне всеки връх. Срещнаха ме и с много стойностни хора, които са част от живота ми и до днес.11. Какво отговаряше, когато те питаха “Когато порасна, искам да стана…”?
К.Д.: Исках да стана пожарникар.
К.Ц.: С годините желаните професии бяха изключително волатилни – от водолаз, ядрен физик и компютърен специалист, до лекар и накрая математик.12. Най-красивата страна, в която си бил/а?
К.Д.: С колебание, Южна Корея. Иначе всяка страна за 2-3 дни си е специално преживяване.
К.Ц.: Всяка страна има своя чар със собствените си обичаи, култура, природни забележителности, история, индивидуалности. Свързвам пребиваването си в една страна не с красотата, породена от природата и архитектурата, с които съм се срещнала, а с хората, с които съм я посетила и преживяванията, които съм имала. Взимайки предвид тази моя собствена дефиниция на красота, бих казала непременно България, тъй като тук са най-милите ми спомени, но не мога да пропусна и едно изключително съкровено място за мен – Индонезия.13. Любима история от състезание?
К.Д.: Когато китаеца обърнал на другата страница и казал: Ой, зайчик.
К.Ц.: Беше зимата на 2012 г., контролните преди Европейската олимпиада за момичета (EGMO). Пътувахме от Плевен за София с влак, в който нямаше отопление и навяваше сняг от прозореца. Вечерта спахме в общежития, в които нямаше парно, а на прозореца бяхме сложили одеяло, за да не духа и да навява сняг в стаята. Спомням си, че се завих през глава, искаше ми се поне малко да успея да поспя и да се стопля. Ужасно много исках да се класирам за първата ми Международна олимпиада до тогава и исках да съм в най-добрата си кондиция. Макар нереалните условия, студа и виелицата, на които бяхме подложени, след като научих, че се класирам за Олимпиадата, това беше най-хубавото екстремно преживяване на състезание за мен до този момент.14. Аз съм малко дете. Обясни ми математика с изречение-две!
К.Д.: Банално ще ти споделя, че математиката не е крайната цел, а пътят до нея.
К.Ц.: Имаш любими песнички, нали? Подреждането на звуците в тях, които ги карат да звучат по този начин, е математика. Някои картинки в книжките ти изглеждат по-красиви от други? Това е математика. Когато играеш игра с останалите деца, искаш да спечелиш, нали? Математиката е това, което може да ти покаже как да играеш, така че винаги да печелиш. Всичко, което виждаш и искаш да опишеш точно, това е математика – целият видим свят, заедно с невидимите граници на въображението.15. Най-великото изобретение, измисляно някога…
К.Д.: Печатната машина.
К.Ц.: Лекарствата.16. Най-великото българско изобретение?
К.Д.: България изобрети чувството ми за обич, когато гледам нищото на полето край магистрала Тракия.
К.Ц.: Киселото мляко.17. Последното нещо, което научи?
К.Д.: Че водачите на Япония по време на Мейджи реставрацията са сравними по динамичност и визия с герои като Джордж Вашингтон и реформаторите от Младотурската революция.
К.Ц.: Научих, че няма нищо по-силно от природата, че има ситуации, които дори науката е непосилна да овладее, че макар да живеем във високотехнологичен свят, рано или късно се завръщаме към истински ценното в живота, а именно – да бъдем добри един към друг, да надмогнем егоизма си и да бъдем общност, да се грижим за природата, и бидейки сплотени в една обща кауза, да бъдем истински силни и непобедими.18. И защо математика?
К.Д.: Глупак би казал, че математиката е стремеж към истината, и затова във всяка задача и всяко решение е красива. Геният ще разбере, че е страшно забавно да не решиш задача, да погледнеш решението и да си въобразиш, че си бил близо до него.
К.Ц.: Математиката не е просто наука, тя е начин на мислене. Логиката да разбереш човека срещу себе си, да приложиш творчество и креативност в решаването на даден житейски проблем, е истинска ценност, която математиката ти дава. Жаждата да преоткриваш и градиш, да прилагаш нещо далечно и аналитично в нещо реално, близко и познато и да получаваш резултат, базиран на логиката, е истинско творчество. Математиката е атомът на познанието, градивната частица на всяка наука, тя е в основата на Вселената, тя е универсален език, който обединява.
Математиката е изящна в своята прецизност, обаятелна в копнежа за творчество и откривателство и един непрестанен стремеж към съвършенство. Тя предоставя невероятната възможност да моделираш света около себе си, да го анализираш и предсказваш, да надникнеш дълбоко, да разбереш необяснимото. Математиката е точност, логика, последователност, абстракция, своеобразен начин на мислене, до който докоснал се веднъж, бива с теб цял живот като пътеводна светлина и непрестанен стремеж към необятното, към истината, към усъвършенстването и достигането на хармония.
19. Колко знака след запетаята знаеш от “пи”?
К.Д.: 2-3 хаха.
К.Ц.: 3,1415... Останалите мога да изведа.20. Питагор или Архимед?
К.Д.: Архимед.
К.Ц.: Нютон.21. Любима поднаука от математиката?
К.Д.: Любими са ми комбинаториката и геометрията.
К.Ц.: Математически анализ.22. Защо?
К.Д.: Харесват ми, защото са удобни за представяне с картинки и са приятни за гледане.
К.Ц.: Защото вярвам, че светът е непрекъснат.23. Любимо занимание/хоби?
К.Д.: Обичам да гледам филми.
К.Ц.: Пътуване, фитнес, ски.24. За какво мечтаеш?
К.Д.: За повече време да гледам филми.
К.Ц.: Да бъда истински щастлива.25. Какво мобилно приложение би разработил?
К.Д.: Нещо като goodreads, но хубаво.
К.Ц.: Приложение, което помага за локализацията на хора в неравностойно положение и събира средства за снабдяването им с необходимите за тях ресурси.26. Ако можеше да избираш, кога би се родил?
К.Д.: 2002, прекрасно е. Имаме интернет, и никога не е било по-лесно да сме част от света.
К.Ц.: Понякога ми се иска да съм се родила векове назад, в епохата на Ренесанса и неподправените ценности и човешки отношения, друг път ужасно ми се иска да съм свидетел на момента, в който хората напуснат пределите на Слънчевата система.27. Песента, която описва настроението ти в момента?
К.Д.: Настроението ми сега и по принцип е Renai Circulation.
К.Ц.: Sia - Unstoppable28. “Мисля, следователно съществувам” - Съществувам, следователно..?
К.Д.: Съществувам, следователно консумирам.
К.Ц.: Имам уникалната възможност с мисълта си да създавам, да градя, да оставя следа, да променя света, да бъда.
29. Ако беше на 80 години, какво би казал на децата си /внуците си ?К.Д.: Сигурно ще им кажа ме слушат, защото възрастните знаят най-добре.
К.Ц.: Винаги търсете моментите, които спират дъха ви. Те са тези, които придават цвят на живота, мечтайте, дерзайте. Животът е действие и трябва да се живее във всяка една секунда, гребете от него с пълни шепи и се възползвайте от всяка възможност. Бъдете щастливи.30. Каква е твоята работа-мечта?
К.Д.: Искам да съм програмист. Според мен обаче работа мечта е почти оксиморон.
К.Ц.: Работа, която ми носи знание ежедневно и ме стимулира да се развивам и която ми дава възможността да дарявам и разпространявам знание.31. За какво никога не ти остава време?
К.Д.: Все ми се ще да се запиша на някакъв курс.
К.Ц.: За сън.32. Има ли любов от пръв поглед?
К.Д.: Не, не бих го нарекъл любов.
К.Ц.: Не.33. Какво е единственото нещо, което би взел на самотен остров?
К.Д.: Въже.
К.Ц.: Любим човек.34. Кафе или чай?
К.Д.: Кафето ми помага да чета книга вместо да спя в училище.
К.Ц.: Кафе.35. Компютър или лаптоп?
К.Д.: Лаптоп.
К.Ц.: Лаптоп.36. Планина или море?
К.Д.: Морето, защото го свързвам с летни лагери, състезания и екскурзии, които препоръчвам на всеки петокласник.
К.Ц.: Море.37. Какво ти предстои в следващите месеци?
К.Д.: Стоене вкъщи. Но иначе продължавам напред със същия дух!
К.Ц.: Нова работа, нов дом и, надявам се, някое пътешествие.38. Поздрави събеседника си!
К.Д.: Пожелавам ти здраве и бъдещи успехи.
К.Ц.: Пожелавам му/ѝ здраве, смелост и малко късмет.39. Съвет към прохождащите състезатели?
К.Д.: Не забравяйте да си губите времето.
К.Ц.: Обичайте математиката, влагайте душата си във всяка задача и знайте, че вие сте откриватели и изобретатели, вие сте хората, които влагате частичка от душата си във всеки чертеж и всяко уравнение. Бъдете смели и никога не се отказвайте – знанието се трупа и идва момент, в който всеки миг труд бива възнаграден. Вярвайте в себе си и не спирайте да се борите, да творите, да обичате Математиката и знайте, че рано или късно Тя ще ви отвърне със същото.
ИНТЕРЕСЕН ЛИ ТИ БЕШЕ ТОЗИ МАТЕРИАЛ?
ЕТО ОЩЕ НЯКОЛКО, НА КОИТО ДА ХВЪРЛИШ ПОГЛЕД: